Na czym polega system identyfikacji wizualnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Utrwalenie obrazu firmy w otoczeniu wymaga czasu, a wysokie nakłady poniesione na projektowanie i wdrożenie nierzadko amortyzują się dopiero po latach. Mimo oddziaływania wizualizacji na wyniki, trudno zatem przekalkulować skutki jej wdrożenia na rentowność „tu i teraz”. Posługiwanie się systemem wymaga cierpliwości i konsekwencji. Tymczasem zjawisko odłożonego efektu powoduje często zniecierpliwienie i pytania o efektywność, zwłaszcza że nie każdy przedsiębiorca jest skłonny do dłuższych oczekiwań. Wizualizacji nie powinno się jednak traktować w kategoriach krótkotrwałej inwestycji. Rozmiary nakładów na finansowanie zależą od różnej oporności i dynamiki otoczenia, intensywności konkurowania oraz zakresu i struktury samej wizualizacji, która może składać się z różnej liczby składników. W małej firmie, przy niewielkim programie, to kilka tysięcy złotych, w dużej – przy programie rozbudowanym – koszty sięgają setek tysięcy.
REKLAMA
Wysokie koszty projektowania i wdrażania systemu hamują zwłaszcza inicjatywy małych firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Dążenie do oszczędzania powoduje, że corporate design jest ograniczany tylko do nazwy, logo, najtańszych ulotek,itp.
Często uważa się to zresztą za wystarczające. Pogląd taki podzielają, zwłaszcza właściciele firm o zasięgu lokalnym, którzy czują się mniej zagrożeni konkurencją. Jest to zrozumiałe w świetle ograniczonych zasobów, ale nie pozostaje bez wpływu na prestiż i sprzedaż przedsiębiorstwa.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
REKLAMA
Niemożność wdrożenia szerszego programu nie jest jednak przeszkodą dla tworzenia bardziej oszczędnych, ale spójnych projektów, których elementy można wdrażać stopniowo. System identyfikacji wizualnej to ważne narzędzie marketingowe na każdym rynku. Znaczenie i siła jego oddziaływania nie są jednak w poszczególnych sektorach i branżach takie same. Różnią się one przede wszystkim na rynkach produktów materialnych i niematerialnych (np. prawniczych). Niematerialność usług powoduje, że nie można ich przed zakupem zobaczyć, dotknąć czy posmakować. Organizacja usługowa może jednak ułatwić wyobrażenie usługi pokazując konsumentom coś materialnego, co o tej usłudze świadczy.
Wizualizacja firmy spełnia zatem rolę „zbiorczego opakowania” oferty. Wizualizacja jako składnik tożsamości i narzędzie formowania wizerunku firmy zwiększa siłę jej wyrazu i umacnia rynkową pozycję. dzięki temu system identyfikacji należy traktować jako cenny zasób firmy, podobnie jak kadrę pracowniczą i inne elementy.
Warunki, jakie powinien spełniać system identyfikacji wizualnej firmy:
► zgodność ze specyfiką firmy, jej stylem i charakterem,
► oryginalność,
► łatwa zauważalność,
► przejrzystość i czytelność formy,
► łatwość adaptacji w różnych technikach i nośnikach,
► wywoływać pozytywne i pożądane skojarzenia (wiarygodność,
profesjonalizm).
Polecamy: Dlaczego wizerunek firmy jest ważny
Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.