reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Na czym polega system identyfikacji wizualnej

Na czym polega system identyfikacji wizualnej

Wizerunek firmy odgrywa istotną rolę w jej funkcjonowaniu i postrzeganiu na zewnątrz. Brak uwzględnienia przez przedsiębiorcę systemu identyfikacji wizualnej może spowodować ograniczenie prowadzonej działalności.  

Utrwalenie obrazu firmy w otoczeniu wymaga czasu, a wysokie nakłady poniesione na projektowanie i wdrożenie nierzadko amortyzują się dopiero po latach. Mimo oddziaływania wizualizacji na wyniki, trudno zatem przekalkulować skutki jej wdrożenia na rentowność „tu i teraz”. Posługiwanie się systemem wymaga cierpliwości i konsekwencji. Tymczasem zjawisko odłożonego efektu powoduje często zniecierpliwienie i pytania o efektywność, zwłaszcza że nie każdy przedsiębiorca jest skłonny do dłuższych oczekiwań. Wizualizacji nie powinno się jednak traktować w kategoriach krótkotrwałej inwestycji. Rozmiary nakładów na finansowanie zależą od różnej oporności i dynamiki otoczenia, intensywności konkurowania oraz zakresu i struktury samej wizualizacji, która może składać się z różnej liczby składników. W małej firmie, przy niewielkim programie, to kilka tysięcy złotych, w dużej – przy programie rozbudowanym – koszty sięgają setek tysięcy.

Wysokie koszty projektowania i wdrażania systemu hamują zwłaszcza inicjatywy małych firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Dążenie do oszczędzania powoduje, że corporate design jest ograniczany tylko do nazwy, logo, najtańszych ulotek,itp.

Często uważa się to zresztą za wystarczające. Pogląd taki podzielają, zwłaszcza właściciele firm o zasięgu lokalnym, którzy czują się mniej zagrożeni konkurencją. Jest to zrozumiałe w świetle ograniczonych zasobów, ale nie pozostaje bez wpływu na prestiż i sprzedaż przedsiębiorstwa.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Niemożność wdrożenia szerszego programu nie jest jednak przeszkodą dla tworzenia bardziej oszczędnych, ale spójnych projektów, których elementy można wdrażać stopniowo. System identyfikacji wizualnej to ważne narzędzie marketingowe na każdym rynku. Znaczenie i siła jego oddziaływania nie są jednak w poszczególnych sektorach i branżach takie same. Różnią się one przede wszystkim na rynkach produktów materialnych i niematerialnych (np. prawniczych). Niematerialność usług powoduje, że nie można ich przed zakupem zobaczyć, dotknąć czy posmakować. Organizacja usługowa może jednak ułatwić wyobrażenie usługi pokazując konsumentom coś materialnego, co o tej usłudze świadczy.

Wizualizacja firmy spełnia zatem rolę „zbiorczego opakowania” oferty. Wizualizacja jako składnik tożsamości i narzędzie formowania wizerunku firmy zwiększa siłę jej wyrazu i umacnia rynkową pozycję. dzięki temu system identyfikacji należy traktować jako cenny zasób firmy, podobnie jak kadrę pracowniczą i inne elementy.

Warunki, jakie powinien spełniać system identyfikacji wizualnej firmy:
► zgodność ze specyfiką firmy, jej stylem i charakterem,
► oryginalność,
► łatwa zauważalność,
► przejrzystość i czytelność formy,
► łatwość adaptacji w różnych technikach i nośnikach,
► wywoływać pozytywne i pożądane skojarzenia (wiarygodność,
profesjonalizm).

Polecamy: Dlaczego wizerunek firmy jest ważny

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega system identyfikacji wizualnej
Na czym polega system identyfikacji wizualnej

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Biznes na Plus

Specjalizuje się w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama