REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym
Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

REKLAMA

REKLAMA

Powiadomienie o produkcie niebezpiecznym jest obowiązkowe zarówno dla producentów, jak i dystrybutorów w uzasadnionych przypadkach. Są jednak sytuacje, kiedy zgłoszenie nie jest wymagane. Kiedy nie ma obowiązku dokonywania powiadomienia?

Producenci i dystrybutorzy nie muszą powiadamiać organu nadzoru na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów:

REKLAMA

  • o produktach takich, jak: antyki, produkty nie przeznaczone do użytku konsumentów i których użycie przez konsumentów jest mało prawdopodobne, produkty używane i dostarczane do naprawy;
  • o produktach leczniczych, artykułach rolno-spożywczych, wyrobach medycznych;
  • o problemach dotyczących jakości produktu, a nie jego bezpieczeństwa;
  • o nieistotnych problemach związanych z produktami, które nie wpływają na ich bezpieczeństwo na tyle, by uznać te produkty za niebezpieczne;
  • gdy producentowi lub dystrybutorowi wiadomo o tym, iż UOKiK został już poinformowany o produkcie oraz posiada wszelkie wymagane informacje; w szczególności, gdy sprzedawcy otrzymają informacje o produkcie, który nie jest bezpieczny od producenta, dystrybutora lub organizacji branżowej rozpowszechniającej informacje dostarczone przez producenta lub dystrybutora; nie powinni ponadto informować Urzędu, jeżeli wiadomo im, że został już on poinformowany przez danego producenta lub dystrybutora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Sposób dokonania powiadomienia

REKLAMA

Przedsiębiorca powinien dokonać powiadomienia poprzez wypełnienie formularza, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia i przesłać go do Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK. Podmiot dokonujący zgłoszenia musi dostarczyć wszystkie wymagane w formularzu informacje, jednakże nie może on opóźniać dokonania zgłoszenia, uzasadniając to niedostępnością części informacji. Dla ułatwienia realizacji przez przedsiębiorców obowiązku powiadomienia formularz został zamieszczony na stronie internetowej UOKiK.

Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów wymaga, by UOKiK był informowany niezwłocznie. Przedsiębiorca powinien zatem dokonać powiadomienia, gdy tylko odpowiednie informacje są dostępne, lecz nie później niż w ciągu 10 dni kalendarzowych od uzyskania danych podlegających zgłoszeniu, nawet jeżeli trwają jeszcze działania wyjaśniające niespełnianie przez produkt ogólnych wymagań bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zagrożenie jest poważne, ma on obowiązek poinformować UOKiK natychmiast, a w każdym razie najpóźniej w ciągu trzech dni od uzyskania danych podlegających zgłoszeniu.

Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?

Źródło: "Powiadomienie o produkcie, który nie jest bezpieczny", Poradnik dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: UOKiK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA