| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Powiadomienie o produkcie niebezpiecznym jest obowiązkowe zarówno dla producentów, jak i dystrybutorów w uzasadnionych przypadkach. Są jednak sytuacje, kiedy zgłoszenie nie jest wymagane. Kiedy nie ma obowiązku dokonywania powiadomienia?

Producenci i dystrybutorzy nie muszą powiadamiać organu nadzoru na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów:

  • o produktach takich, jak: antyki, produkty nie przeznaczone do użytku konsumentów i których użycie przez konsumentów jest mało prawdopodobne, produkty używane i dostarczane do naprawy;
  • o produktach leczniczych, artykułach rolno-spożywczych, wyrobach medycznych;
  • o problemach dotyczących jakości produktu, a nie jego bezpieczeństwa;
  • o nieistotnych problemach związanych z produktami, które nie wpływają na ich bezpieczeństwo na tyle, by uznać te produkty za niebezpieczne;
  • gdy producentowi lub dystrybutorowi wiadomo o tym, iż UOKiK został już poinformowany o produkcie oraz posiada wszelkie wymagane informacje; w szczególności, gdy sprzedawcy otrzymają informacje o produkcie, który nie jest bezpieczny od producenta, dystrybutora lub organizacji branżowej rozpowszechniającej informacje dostarczone przez producenta lub dystrybutora; nie powinni ponadto informować Urzędu, jeżeli wiadomo im, że został już on poinformowany przez danego producenta lub dystrybutora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Sposób dokonania powiadomienia

Przedsiębiorca powinien dokonać powiadomienia poprzez wypełnienie formularza, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia i przesłać go do Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK. Podmiot dokonujący zgłoszenia musi dostarczyć wszystkie wymagane w formularzu informacje, jednakże nie może on opóźniać dokonania zgłoszenia, uzasadniając to niedostępnością części informacji. Dla ułatwienia realizacji przez przedsiębiorców obowiązku powiadomienia formularz został zamieszczony na stronie internetowej UOKiK.

Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów wymaga, by UOKiK był informowany niezwłocznie. Przedsiębiorca powinien zatem dokonać powiadomienia, gdy tylko odpowiednie informacje są dostępne, lecz nie później niż w ciągu 10 dni kalendarzowych od uzyskania danych podlegających zgłoszeniu, nawet jeżeli trwają jeszcze działania wyjaśniające niespełnianie przez produkt ogólnych wymagań bezpieczeństwa.

Jeżeli zagrożenie jest poważne, ma on obowiązek poinformować UOKiK natychmiast, a w każdym razie najpóźniej w ciągu trzech dni od uzyskania danych podlegających zgłoszeniu.

Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?

Źródło: "Powiadomienie o produkcie, który nie jest bezpieczny", Poradnik dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »