REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zagraniczne zatrudnienie jest atutem w poszukiwaniu pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
zagraniczne zatrudnienie
zagraniczne zatrudnienie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To, czy zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy będzie atutem na polskim rynku pracy zależy w głównej mierze od nas samych. Warto jednak zadbać o to, aby umiejętnie przedstawić swoje zalety, które doceni rodzimy pracodawca.

Kandydatów, którzy zwierają w swoim CV wzmiankę o doświadczeniu zawodowym poza granicami kraju jest coraz więcej. Warto więc zastanowić się, jak ta informacja może podnieść rangę naszego CV w oczach polskiego pracodawcy.

REKLAMA

Praca marzeń?

Wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu interesującej i dobrze płatnej pracy, jednak życie weryfikuje te wybory. Zetknięcie z szarą rzeczywistością, problemy mieszkaniowe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają wsparcia w postaci znajomych czy rodziny za granicą, często przytłaczają. Zdarza się, że osoby, które miały wysokie aspiracje, podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji, tylko po to, aby jakoś sobie poradzić w nowym miejscu, zaczynając nowe życie zawodowe. Tego rodzaju osoby cechuje zwykle determinacja w dążeniu do celu – są odważne i gotowe do zmian, by ułatwić sobie życie. Jednak w momencie, gdy decydują się na powrót do kraju, mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Z czego to wynika? Przede wszystkim tego rodzaju osoby odczuwają dysonans w wynagrodzeniu. Weryfikacja polskiego rynku wynagrodzeń po powrocie nie zachwyca. Takie osoby czują się rozczarowane, gdy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej proponowana stawka wynagrodzenia wydaje się stanowczo za niska. To z  kolei powoduje trudności w znalezieniu zatrudnienia. Innym problemem jest też brak odpowiednich kwalifikacji. Osoby, które przez dłuższy czas pracowały za granicą, wyjeżdżając, często wkrótce po odebraniu dyplomu ze studiów, wracają i marzą o pracy w wyuczonym zawodzie, mimo że za granicą nie zdobyły żadnego doświadczenia w ramach wyuczonej profesji. Nawet taki problem jednak można rozwiązać, przekonując do siebie pracodawcę. Jak to zrobić?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Atuty, o których często zapominamy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoby, które mają swego rodzaju lukę w życiorysie ze względu na to, że będąc za granicą pracowały np. w gastronomii lub budownictwie, mogą przekonać pracodawcę swoimi umiejętnościami, które zdobyły niezależnie od wykonywanej pracy. Zazwyczaj jest bowiem tak, że osoby te są zdeterminowane, mają wyznaczone cele i priorytety w życiu, dążą do ich realizacji. Tego rodzaju cechy są bardzo przydatne zarówno w  pracy indywidualnej jak też zespołowej.

Należy też wspomnieć o takich umiejętnościach jak znajomość języka. W trakcie kilkuletniego pobytu można opanować język obcy niemal perfekcyjnie, to z kolei jest bardzo przydatną umiejętnością zawodową, którą można wykorzystać jako swój atut na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto też wspomnieć o tym, że jesteśmy zaradni i kreatywni. Tego rodzaju cechy są bowiem często niezbędne przy przeprowadzce i rozpoczęciu swego życia w innym państwie.

Będąc na emigracji Polacy mają okazję poznawać imigrantów z różnych krajów, ich kulturę. Jest to doskonała okazja do nauki współpracy i tolerancji, poszerzenia horyzontów. To też jest atut pracownika, który w przyszłości swobodnie może pracować w środowisku międzynarodowym.

Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

Wybitni specjaliści

Istnieje grupa osób, która za granicę wyjechała, by kontynuować edukację w swoim zawodzie na wyższym poziomie. Bardzo często są to cenieni specjaliści, którzy zdobyli doświadczenie pracując przy ciekawych projektach, współpracując i ucząc się od najlepszych ekspertów z wybranych branż. Osoby, które będąc za granicą pracowały w swoim zawodzie, szlifując umiejętności i zdobywając kolejne doświadczenia po powrocie do kraju, mają szansę znaleźć pracę dużo szybciej niż ci, którzy pracowali przez ten czas tylko w Polsce. Wiele z osób powracających z zagranicy, wyposażonych w know-how, decyduje się na założenie własnej firmy. Korzystają oni ze środków własnych, kredytu lub jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy.

Lekarze, inżynierzy, nawet architekci powracający do kraju są niezwykle cennym zasobem polskiego rynku pracy i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Praca za granicą jest nie tylko ciekawym  doświadczeniem, ale może być też traktowana jako atut w CV. To jednak, w jaki sposób wykorzystamy nasze doświadczenia zawodowe, zdobyte za granicą, zależy głównie od nas samych. Warto więc świadomie wybierać miejsce swego zatrudnienia, a w sytuacji, gdy nie mamy do końca na to wpływu – umiejętnie przedstawić swojej atuty przed przyszłym pracodawcą.

Termin na przygotowanie papierowych formularzy o zarobkach pracowników

 Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA