REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
okres wypowiedzenia
okres wypowiedzenia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Po wykorzystaniu urlopu, pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Tego rodzaju decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą potrzeb pracodawcy, gdyż może się zdarzyć, że w okresie wypowiedzenia wystąpi zapotrzebowanie na pracę zwalnianego pracownika.

Uprawnienie pracodawcy do zobowiązania pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego wynika z przepisu art. 1671 k.p. Przepis ten zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia, jeżeli w tym terminie pracodawca udzieli mu takiego urlopu. Już z literalnego brzmienia przepisu wynika, że pracodawca nie ma bezwzględnego obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia – jest to uprawnienie, które w głównej mierze zależy od uznania pracodawcy i jest mu przyznane niezależnie od tego, kto wypowiedział umowę o pracę. Pracodawca może zdecydować się na nieudzielenie urlopu i wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop pracownika.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Nie zawsze decyzja o udzieleniu urlopu będzie korzystna dla pracodawcy – można wyobrazić sobie sytuację, w której wyspecjalizowany pracownik w okresie wypowiedzenia pracuje nad ważnym projektem, a dla pracodawcy dużo bardziej opłacalne jest wypłacenie mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop niż szukanie dla pracownika odpowiedniego zastępstwa. Zasadą jest, że pracownik w okresie wypowiedzenia świadczy pracę i ewentualnie otrzymuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Zdarza się także, że pracodawcy w okresie wypowiedzenia zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy. W przepisach prawa pracy brak jest uregulowań dotyczących tej instytucji.   Zarówno praktyka jak i orzecznictwo Sądu Najwyższego uznają takie działanie za dopuszczalne.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W prawidłowym toku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca w pierwszej kolejności powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w należnym mu wymiarze, a potem, po wykorzystaniu urlopu w całości, zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Powszechne jest także ujmowanie w okresie poprzedzającym zwolnienie dni na poszukiwanie pracy, należnych pracownikowi na podstawie art. 37 k.p. (jeżeli umowa została wypowiedziana przez pracodawcę a okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie).

Po wykorzystaniu urlopu i zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Oznacza to, że nie jest zobowiązany do wykonywania obowiązków pracowniczych, lecz zachowuje prawo do wynagrodzenia. Warto zaznaczyć, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. wyrok z dnia 5 lipca 2005 r. sygn. akt I PK 176/04), opisana wyżej kolejność (zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego) jest prawidłowa, ponieważ po zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy do jego cofnięcia wymagana jest zgoda pracownika.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Dlatego też, w umowie o pracę warto zawrzeć postanowienie dopuszczającego zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – pracodawca jest wtedy uprawniony do podjęcia decyzji w przedmiocie zwolnienia bez konieczności uzyskiwania zgody pracownika. Z biznesowego punktu widzenia, w razie konieczności rozstania, zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest bezpiecznym i korzystnym dla obu stron rozwiązaniem, jeśli zachodzi potrzeba odsunięcia pracownika od wykonywania pracy w trakcie okresu wypowiedzenia.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Autor: Paweł Lasota

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA