Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowym zadaniem tego programu jest przywrócenie osobom ubezpieczonym zdolności do pracy, która jest zagrożona trwałą lub długotrwałą niesprawnością spowodowaną urazami lub chorobami. Aby osoba została objęta programem rehabilitacyjnym koniecznie musi rokować odzyskaniem zdolności do pracy po zastosowaniu odpowiedniej procedury diagnostyczno- leczniczo- rehabilitacyjnej. Cały program skierowany jest wyłącznie do osób ubezpieczonych:
REKLAMA
- zagrożonych częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy,
- uprawnionych do świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku chorobowego,
- pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Aby zostać skierowanym do ośrodka rehabilitacyjnego, należy uzyskać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które powinno być wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Rzeczone orzeczenie lekarz orzecznik ZUS wydaje tylko i wyłącznie:
Zobacz także: Składki ZUS 2012
- na wniosek każdego lekarza, który prowadzi leczenie (wniosek może być sporządzony na dowolnym formularzu ale obligatoryjnie powinien zawierać: pieczęć placówki medycznej, imię i nazwisko i wiek ubezpieczonego, numer PESEL, adres zamieszkania i tel. kontaktowy, rozpoznanie ze wskazaniem jednego z profili schorzeń, informację o okresie niezdolności do pracy, opinie w sprawie rokowania powrotu do pracy po zakończeniu procesu rehabilitacji, podpis oraz pieczęć lekarza),
- podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,
- w momencie ustalania uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.
Lekarz prowadzący leczenie może wystawić wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji w ramach prewencji rentowej, a osoba, której dotyczy ten wniosek, musi złożyć go we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale ZUS. W momencie, gdy lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia leczenia, zainteresowana osoba otrzymuje z ZUS-u zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.
Zobacz także: Zmiana składki rentowej 2012
REKLAMA
Koszty leczenia oraz wszelkie inne koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem pokrywa w całości ZUS. Natomiast poniesione wydatki związane z przejazdem z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem są przez Zakład zwracane (dotyczy to wyłącznie najtańszej komunikacji miejskiej). Realizacja programu dotyczy głównie schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego i chorób psychosomatycznych.
Cały proces rehabilitacji leczniczej w ośrodku powinien potrwać nie dłużej niż 24 dni. Okres ten wyjątkowo może być wydłużony lub skrócony przez ordynatora danego ośrodka rehabilitacyjnego w momencie uzyskania zgody ZUS-u w przypadku wcześniejszego przywrócenia do pracy, pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy lub zaistnienia innych przyczyn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.