REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?

Agata Mazur
Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?
Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

Od ponad 20 lat ZUS zajmuje się realizacją programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Program ten skierowany jest wyłącznie do osób ubezpieczonych, które zagrożone są częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy.

Kluczowym zadaniem tego programu jest przywrócenie osobom ubezpieczonym zdolności do pracy, która jest zagrożona trwałą lub długotrwałą niesprawnością spowodowaną urazami lub chorobami. Aby osoba została objęta programem rehabilitacyjnym koniecznie musi rokować odzyskaniem zdolności do pracy po zastosowaniu odpowiedniej procedury diagnostyczno- leczniczo- rehabilitacyjnej. Cały program skierowany jest wyłącznie do osób ubezpieczonych:

REKLAMA

  • zagrożonych częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy,
  • uprawnionych do świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku chorobowego,
  • pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby zostać skierowanym do ośrodka rehabilitacyjnego, należy uzyskać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które powinno być wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Rzeczone orzeczenie lekarz orzecznik ZUS wydaje tylko i wyłącznie:

Zobacz także: Składki ZUS 2012

  • na wniosek każdego lekarza, który prowadzi leczenie (wniosek może być sporządzony na dowolnym formularzu ale obligatoryjnie powinien zawierać: pieczęć placówki medycznej, imię i nazwisko i wiek ubezpieczonego, numer PESEL, adres zamieszkania i tel. kontaktowy, rozpoznanie ze wskazaniem jednego z profili schorzeń, informację o okresie niezdolności do pracy, opinie w sprawie rokowania powrotu do pracy po zakończeniu procesu rehabilitacji, podpis oraz pieczęć lekarza),
  • podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,
  • w momencie ustalania uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
  • podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Lekarz prowadzący leczenie może wystawić wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji w ramach prewencji rentowej, a osoba, której dotyczy ten wniosek, musi złożyć go we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale ZUS. W momencie, gdy lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia leczenia, zainteresowana osoba otrzymuje z ZUS-u zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Zobacz także: Zmiana składki rentowej 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Koszty leczenia oraz wszelkie inne koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem pokrywa w całości ZUS. Natomiast poniesione wydatki związane z przejazdem z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem są przez Zakład zwracane (dotyczy to wyłącznie najtańszej komunikacji miejskiej). Realizacja programu dotyczy głównie schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego i chorób psychosomatycznych.

Cały proces rehabilitacji leczniczej w ośrodku powinien potrwać nie dłużej niż 24 dni. Okres ten wyjątkowo może być wydłużony lub skrócony przez ordynatora danego ośrodka rehabilitacyjnego w momencie uzyskania zgody ZUS-u w przypadku wcześniejszego przywrócenia do pracy, pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy lub zaistnienia innych przyczyn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA