REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?

Agata Mazur
Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?
Na czym polega prewencja rentowa prowadzona przez ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

Od ponad 20 lat ZUS zajmuje się realizacją programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Program ten skierowany jest wyłącznie do osób ubezpieczonych, które zagrożone są częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy.

Kluczowym zadaniem tego programu jest przywrócenie osobom ubezpieczonym zdolności do pracy, która jest zagrożona trwałą lub długotrwałą niesprawnością spowodowaną urazami lub chorobami. Aby osoba została objęta programem rehabilitacyjnym koniecznie musi rokować odzyskaniem zdolności do pracy po zastosowaniu odpowiedniej procedury diagnostyczno- leczniczo- rehabilitacyjnej. Cały program skierowany jest wyłącznie do osób ubezpieczonych:

REKLAMA

  • zagrożonych częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy,
  • uprawnionych do świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku chorobowego,
  • pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby zostać skierowanym do ośrodka rehabilitacyjnego, należy uzyskać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które powinno być wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Rzeczone orzeczenie lekarz orzecznik ZUS wydaje tylko i wyłącznie:

Zobacz także: Składki ZUS 2012

  • na wniosek każdego lekarza, który prowadzi leczenie (wniosek może być sporządzony na dowolnym formularzu ale obligatoryjnie powinien zawierać: pieczęć placówki medycznej, imię i nazwisko i wiek ubezpieczonego, numer PESEL, adres zamieszkania i tel. kontaktowy, rozpoznanie ze wskazaniem jednego z profili schorzeń, informację o okresie niezdolności do pracy, opinie w sprawie rokowania powrotu do pracy po zakończeniu procesu rehabilitacji, podpis oraz pieczęć lekarza),
  • podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,
  • w momencie ustalania uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
  • podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Lekarz prowadzący leczenie może wystawić wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji w ramach prewencji rentowej, a osoba, której dotyczy ten wniosek, musi złożyć go we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale ZUS. W momencie, gdy lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia leczenia, zainteresowana osoba otrzymuje z ZUS-u zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Zobacz także: Zmiana składki rentowej 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Koszty leczenia oraz wszelkie inne koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem pokrywa w całości ZUS. Natomiast poniesione wydatki związane z przejazdem z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem są przez Zakład zwracane (dotyczy to wyłącznie najtańszej komunikacji miejskiej). Realizacja programu dotyczy głównie schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego i chorób psychosomatycznych.

Cały proces rehabilitacji leczniczej w ośrodku powinien potrwać nie dłużej niż 24 dni. Okres ten wyjątkowo może być wydłużony lub skrócony przez ordynatora danego ośrodka rehabilitacyjnego w momencie uzyskania zgody ZUS-u w przypadku wcześniejszego przywrócenia do pracy, pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy lub zaistnienia innych przyczyn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA