Podatek od otrzymywanych alimentów?
REKLAMA
REKLAMA
Alimenty wypłacane na dzieci nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeśli natomiast alimenty otrzymuje dorosła osoba, np. żona, kwota alimentów ponad 700 zł w miesiącu będzie stanowiła jej przychód podlegający PIT. Nadwyżka ponad limit musi zostać wykazana w rocznym zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami stanowiącymi źródło przychodów (w rubryce „inne źródła”), należy od niej także zapłacić podatek według zasad ogólnych, tj. skali podatkowej 18 % lub 32 %.
REKLAMA
Opodatkowaniu PIT-em nie podlegają:
|
Co istotne, jest to limit miesięczny i bez znaczenia pozostaje fakt, czy alimenty zobowiązany wpłaca za okres bieżący, czy z opóźnieniem – na przykład w jednym miesiącu kilka zaległych. Liczy się bowiem miesięczna zasądzona kwota. W sytuacji, gdy zasądzone przez sąd alimenty wyniosłyby np. 500 zł miesięcznie, a zobowiązany do ich płacenia zalegałby z płatnością cały rok, po wyegzekwowaniu ich przez komornika i otrzymaniu łącznej kwoty w jednym miesiącu, u otrzymującego alimenty nie powstałby przychód do opodatkowania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku
Wyłączenie alimentów ustanowionych przez sąd
REKLAMA
Warto pamiętać, że w przypadku alimentów wpłacanych na rzecz małżonka (wyłączonych z opodatkowania tylko do 700 zł) chodzi o świadczenia pieniężne otrzymywane już po ustaniu małżeństwa. Podczas trwania rozwodu czy po orzeczeniu separacji małżeństwo jest nadal ważne, a zatem jakiekolwiek przekazywane kwoty - np. przez męża na rzecz żony - nie stanowią alimentów i pozostają wolne od podatku dochodowego w całości. Dopiero po orzeczeniu rozwodu nabiorą charakteru świadczeń stanowiących opodatkowany (po przekroczeniu 700 zł) przychód żony.
Z alimentami nie należy mylić np. świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny, jakie mogą być przyznane rozwodzącemu się małżonkowi do momentu uzyskania rozwodu. Takie świadczenie przyznawane przez sąd w trakcie postępowania rozwodowego służy jako zabezpieczenie pozwu o alimenty (roszczenia alimentacyjnego) i nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.