Czym jest EBTI – Europejska Wiążąca Informacja Taryfowa?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
EBTI jest to system europejskiej wiążącej informacji taryfowej (European Binding Tariff Information System), (obecna wersja systemu to EBTI-3). Jest on zarządzany i utrzymywany przez Komisję Europejską, dzięki niemu krajowe centra administracji celnej mogą przesyłać do DG TAXUD przyjęte wnioski o wydanie wiążącej informacji taryfowej oraz wiążących informacji taryfowych wydanych przez kraje członkowskie. EBTI-3 zawiera bazę danych wszystkich przyjętych wniosków i wszystkich wydanych wiążących informacji taryfowych we Wspólnocie.
REKLAMA
Polska administracja celna podjęła decyzję o budowie krajowej aplikacji obsługującej cały proces obsługi WIT i komunikacji z DG TAXUD – system EBTI-PL. Aplikacja została wykonana przez Wydział Informatyki z Izby Celnej w Rzepinie. System EBTI-PL ma za zadanie od 1 maja 2004 r. wymieniać dane z Komisją Europejską, a więc przekazywać przyjęte w IC w Warszawie wnioski oraz wydane przez tę Izbę wiążące informacje taryfowe w postaci elektronicznej– bezpośrednio do bazy danych Komisji Europejskiej w Brukseli (do EBTI-3).
W celu osiągnięcia efektywnego zarządzania procedurą wydawania wiążącej informacji taryfowej Komisja zadecydowała o utworzeniu systemu komputerowego, w którym gromadzone byłyby wszystkie informacje związane z WIT. Komisja ustanowiła również procedurę przekazywania przez władze celne krajów członkowskich UE informacji w sprawie klasyfikacji taryfowej towarów, tzw. wiążącej informacji taryfowej WIT (ang. BTI).
Procedura ta ma przede wszystkim:
• zapewnić przejrzystość informacji celnej i jednolite zastosowanie taryfy celnej Unii Europejskiej,
• wyeliminować różnice w klasyfikacji taryfowej w krajach Unii Europejskiej oraz
• zapewnić równość i jednolitość stosowania prawa wobec podmiotów gospodarczych, dla których decyzje podejmowane są przez władze celne różnych krajów członkowskich.
Polecamy: Czym jest oznakowanie CE?
REKLAMA
Głównym zadaniem systemu EBTI-3 jest wspólnotowe zarządzanie wiążącą informacją taryfową WIT za pomocą interfejsu elektronicznego pomiędzy Komisją a krajami członkowskimi. Baza danych EBTI-3 umożliwia interaktywny dostęp do wszystkich wiążących informacji taryfowych ze wszystkich krajów członkowskich, w języku danego kraju członkowskiego, również dla podmiotów gospodarczych.
Wiążąca informacja taryfowa wydawana jest wyłącznie na wniosek strony złożony na piśmie i adresowany do właściwego organu celnego. W Polsce decyzje WIT wydawane są centralnie przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, a wnioski należy składać w Wydziale Wiążących Informacji WIT i WIP Izby Celnej w Warszawie.
Jakie korzyści daje złożenie wniosku o wydanie WIT?
• WIT to jedyna oficjalna, wiążąca i bezpłatna informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która zapewnia jednolite i poprawne stosowanie nomenklatury towarowej (na potrzeby celne i statystyczne) na terenie UE;
• WIT ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem w zakresie kalkulacji przewidywanych zysków, ponieważ gwarantuje właściwe naliczanie należności celnych;
• WIT jest pomocna przy ustalaniu refundacji wywozowych i wszelkich innych kwot ustanowionych dla wywozu lub przywozu w ramach wspólnej polityki rolnej;
• WIT skraca czas odprawy celnej.
Polecamy: Unijne fundusze na promocję firmy za granicą
Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.