reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana sprzedawcy gazu - krok po kroku

Zmiana sprzedawcy gazu - krok po kroku

Każdy konsument ma prawo dokonać wyboru sprzedawcy paliw gazowych. Procedura zmiany sprzedawcy określona została w rozporządzeniu systemowym. Dystrybutor opracowuje szczegółową procedurę zmiany sprzedawcy i udostępnia ją w swojej siedzibie oraz publikuje ją na swojej stronie internetowej. W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Zmiana sprzedawcy paliw gazowych

Zmiana sprzedawcy polega w pierwszej kolejności na zawarciu umowy z nowym − wybranym przez konsumenta – sprzedawcą, działającym na terenie dystrybutora. Następnie konieczne jest rozwiązanie dotychczasowej umowy ze sprzedawcą. Jeśli konsument posiadał dotąd umowę kompleksową, a z nowym sprzedawcą zawarł tylko umowę sprzedaży, niezbędne jest także zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego z dystrybutorem. W świetle obecnie obowiązujących przepisów podstawowym warunkiem rozwiązania umowy w przypadku zmiany sprzedawcy jest upływ okresu wypowiedzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Po zawarciu umowy z nowym sprzedawcą konieczne jest zgłoszenie tego faktu dystrybutorowi. Do wykonania wszystkich tych czynności konsument może upoważnić inny podmiot, np. nowego sprzedawcę. Dystrybutor jest zobowiązany umożliwić konsumentowi paliw gazowych zmianę sprzedawcy, nie później niż w terminie 21 dni od dnia złożenia powiadomienia o zmianie sprzedawcy, przez odbiorcę lub upoważnionego przez niego sprzedawcę. Zmiana sprzedawcy nie powinna powodować zakłóceń w ciągłości dostaw paliw gazowych.

Przyłączenie budynku do sieci gazowej

Zawierając umowę z nowym sprzedawcą i wypowiadając dotychczasową umowę, konsument powinien zapoznać się z terminami: wejścia w życie nowej umowy oraz rozwiązania dotychczasowej umowy. Zmiana  sprzedawcy (zawarcie nowej umowy) bez weryfikacji przez konsumenta warunków rozwiązania poprzedniej umowy, wiązać się może z negatywnymi skutkami prawnymi wynikającymi z np. dublowania się umów, tj. sytuacji, gdy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła a następna weszła już w życie.

Dotychczasowy sprzedawca jest obowiązany dokonać rozliczeń z konsumentem, który skorzystał z prawa do zmiany sprzedawcy, nie później niż w okresie 42 dni od dnia dokonania zmiany sprzedawcy. Dystrybutor jest zobowiązany przekazać dotychczasowemu i nowemu sprzedawcy dane dotyczące ilości zużytego przez konsumenta paliwa gazowego, w terminie umożliwiającym dotychczasowemu sprzedawcy dokonanie rozliczeń z konsumentem.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Oferty sprzedaży – czyli na co konsument winien zwrócić szczególną uwagę przy zmianie sprzedawcy paliw gazowych

W procesie porównywania ofert sprzedaży istotne znaczenie mają przede wszystkim:

• cena jednostkowa paliw gazowych i zasady jej zmiany w trakcie trwania umowy,
• informacja o rzeczywistym zużyciu paliw gazowych (np. zużycie roczne),
• okres obowiązywania proponowanej umowy,
• metody płatności oferowane przez sprzedawcę (sposób regulowania płatności),
• okres rozliczeniowy,
• warunki rozwiązania umowy, w tym okres wypowiedzenia.

Przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej

Niezależnie od powyższego sprzedawcy są zobowiązani do publikowania na swoich stronach internetowych i udostępnienia do publicznego wglądu w swojej siedzibie informacji o cenach sprzedaży paliw gazowych i warunkach stosowania tych cen.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Źródło: Zbiór Praw Konsumenta Paliw Gazowych, Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zmiana sprzedawcy gazu
zmiana sprzedawcy gazu

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama