REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0

Adrian Achtelik
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejne instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym epidemią koronowirusa. Projekt został przekazany do Senatu. Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Wsparcie płynności finansowej z ARP

REKLAMA

Ustawa umożliwia udzielanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu różnych form wsparcia zwrotnego tj. pożyczki, gwarancje, poręczenia. O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią, tzn. ponieśli spadek obrotów w wysokości min. 15%albo 25% w zależności od sposobu obliczenia. Projekt przewiduje również 15 miesięczną karencję spłaty otrzymanej pomocy.

REKLAMA

Wsparcie ma być udzielane po zawarciu umowy z ARP, po złożeniu stosownego wniosku, zawierającego m.in. opis planowanych działań w celu ustabilizowania sytuacji przedsiębiorcy. Przewidziano dość krótkie terminy na rozpatrzenie wniosku – 14 dni oraz na zawarcie umowy – 5 dni, choć mają one charakter instrukcyjny i mogą ulec wydłużeniu. Agencja ma obowiązek zamieścić stosowne informacje na temat udzielanych form pomocy, wzoru wniosków i załączników i sposobu ich wypełniania w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Świadczenie postojowe

Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania świadczenia postojowego do 3 razy zarówno dla przedsiębiorców niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników, jak i dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przyznanie kolejnych świadczeń postojowych uzależnione jest jednak od wykazania w stosownym oświadczeniu, iż sytuacja majątkowa będąca podstawą pierwszego świadczenia postojowego nie uległa zmianie i nie może nastąpić wcześniej jak w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania pierwszego świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie mikropożyczek

Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek dla mikroprzedsiebiorców w wysokości do 5 tys. zł niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników. Znika także wymóg utrzymania zatrudnienia w celu umorzenia pożyczki.

Dotychczas samozatrudnieni nie mogli korzystać z mikropożyczek. Aktualnie przedsiębiorca musi zatrudniać na dzień 29 lutego 2020 roku pracowników i utrzymać to zatrudnienie przez 3 miesiące, by pożyczka została umorzona.

Jedynym wymogiem otrzymania pożyczki oraz jej umorzenia jest oświadczenie, a następnie prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej uzyskania. Warunek ten będzie miał zastosowanie także do pożyczek udzielonych dotychczas.

Rozszerzenie zwolnienia z ZUS

REKLAMA

Oprócz zwolnienia z ZUS dal mikroprzedsiębiorców, nowa ustawa wprowadza także częściowe zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Taki przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie na 3 miesiące w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik przed dniem
1 lutego 2020 roku. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Ponadto doprecyzowano, iż do liczby ubezpieczeniowych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie bierze się pod uwagę ubezpieczonych młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Odstąpienie od odsetek przez ZUS

Zgodnie z projektem, ze względów gospodarczych ZUS na wniosek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2019 roku.

Stosowny wniosek zawierający uzasadnienie należy złożyć do ZUSu w czasie obowiązywania stanu epidemicznego albo stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po ich uchyleniu.

Ponadto wiele przepisów pierwotnej tarczy jest poprawionych, uzupełnionych i uszczegółowionych, co niejednokrotnie odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA