REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0

Adrian Achtelik
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejne instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym epidemią koronowirusa. Projekt został przekazany do Senatu. Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Wsparcie płynności finansowej z ARP

REKLAMA

Ustawa umożliwia udzielanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu różnych form wsparcia zwrotnego tj. pożyczki, gwarancje, poręczenia. O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią, tzn. ponieśli spadek obrotów w wysokości min. 15%albo 25% w zależności od sposobu obliczenia. Projekt przewiduje również 15 miesięczną karencję spłaty otrzymanej pomocy.

REKLAMA

Wsparcie ma być udzielane po zawarciu umowy z ARP, po złożeniu stosownego wniosku, zawierającego m.in. opis planowanych działań w celu ustabilizowania sytuacji przedsiębiorcy. Przewidziano dość krótkie terminy na rozpatrzenie wniosku – 14 dni oraz na zawarcie umowy – 5 dni, choć mają one charakter instrukcyjny i mogą ulec wydłużeniu. Agencja ma obowiązek zamieścić stosowne informacje na temat udzielanych form pomocy, wzoru wniosków i załączników i sposobu ich wypełniania w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Świadczenie postojowe

Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania świadczenia postojowego do 3 razy zarówno dla przedsiębiorców niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników, jak i dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przyznanie kolejnych świadczeń postojowych uzależnione jest jednak od wykazania w stosownym oświadczeniu, iż sytuacja majątkowa będąca podstawą pierwszego świadczenia postojowego nie uległa zmianie i nie może nastąpić wcześniej jak w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania pierwszego świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie mikropożyczek

Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek dla mikroprzedsiebiorców w wysokości do 5 tys. zł niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników. Znika także wymóg utrzymania zatrudnienia w celu umorzenia pożyczki.

Dotychczas samozatrudnieni nie mogli korzystać z mikropożyczek. Aktualnie przedsiębiorca musi zatrudniać na dzień 29 lutego 2020 roku pracowników i utrzymać to zatrudnienie przez 3 miesiące, by pożyczka została umorzona.

Jedynym wymogiem otrzymania pożyczki oraz jej umorzenia jest oświadczenie, a następnie prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej uzyskania. Warunek ten będzie miał zastosowanie także do pożyczek udzielonych dotychczas.

Rozszerzenie zwolnienia z ZUS

REKLAMA

Oprócz zwolnienia z ZUS dal mikroprzedsiębiorców, nowa ustawa wprowadza także częściowe zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Taki przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie na 3 miesiące w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik przed dniem
1 lutego 2020 roku. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Ponadto doprecyzowano, iż do liczby ubezpieczeniowych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie bierze się pod uwagę ubezpieczonych młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Odstąpienie od odsetek przez ZUS

Zgodnie z projektem, ze względów gospodarczych ZUS na wniosek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2019 roku.

Stosowny wniosek zawierający uzasadnienie należy złożyć do ZUSu w czasie obowiązywania stanu epidemicznego albo stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po ich uchyleniu.

Ponadto wiele przepisów pierwotnej tarczy jest poprawionych, uzupełnionych i uszczegółowionych, co niejednokrotnie odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA