Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0
REKLAMA
REKLAMA
Wsparcie płynności finansowej z ARP
REKLAMA
Ustawa umożliwia udzielanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu różnych form wsparcia zwrotnego tj. pożyczki, gwarancje, poręczenia. O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią, tzn. ponieśli spadek obrotów w wysokości min. 15%albo 25% w zależności od sposobu obliczenia. Projekt przewiduje również 15 miesięczną karencję spłaty otrzymanej pomocy.
REKLAMA
Wsparcie ma być udzielane po zawarciu umowy z ARP, po złożeniu stosownego wniosku, zawierającego m.in. opis planowanych działań w celu ustabilizowania sytuacji przedsiębiorcy. Przewidziano dość krótkie terminy na rozpatrzenie wniosku – 14 dni oraz na zawarcie umowy – 5 dni, choć mają one charakter instrukcyjny i mogą ulec wydłużeniu. Agencja ma obowiązek zamieścić stosowne informacje na temat udzielanych form pomocy, wzoru wniosków i załączników i sposobu ich wypełniania w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Świadczenie postojowe
Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania świadczenia postojowego do 3 razy zarówno dla przedsiębiorców niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników, jak i dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Przyznanie kolejnych świadczeń postojowych uzależnione jest jednak od wykazania w stosownym oświadczeniu, iż sytuacja majątkowa będąca podstawą pierwszego świadczenia postojowego nie uległa zmianie i nie może nastąpić wcześniej jak w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania pierwszego świadczenia.
Rozszerzenie mikropożyczek
Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek dla mikroprzedsiebiorców w wysokości do 5 tys. zł niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników. Znika także wymóg utrzymania zatrudnienia w celu umorzenia pożyczki.
Dotychczas samozatrudnieni nie mogli korzystać z mikropożyczek. Aktualnie przedsiębiorca musi zatrudniać na dzień 29 lutego 2020 roku pracowników i utrzymać to zatrudnienie przez 3 miesiące, by pożyczka została umorzona.
Jedynym wymogiem otrzymania pożyczki oraz jej umorzenia jest oświadczenie, a następnie prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej uzyskania. Warunek ten będzie miał zastosowanie także do pożyczek udzielonych dotychczas.
Rozszerzenie zwolnienia z ZUS
REKLAMA
Oprócz zwolnienia z ZUS dal mikroprzedsiębiorców, nowa ustawa wprowadza także częściowe zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Taki przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie na 3 miesiące w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik przed dniem
1 lutego 2020 roku. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.
Ponadto doprecyzowano, iż do liczby ubezpieczeniowych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie bierze się pod uwagę ubezpieczonych młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Odstąpienie od odsetek przez ZUS
Zgodnie z projektem, ze względów gospodarczych ZUS na wniosek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2019 roku.
Stosowny wniosek zawierający uzasadnienie należy złożyć do ZUSu w czasie obowiązywania stanu epidemicznego albo stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po ich uchyleniu.
Ponadto wiele przepisów pierwotnej tarczy jest poprawionych, uzupełnionych i uszczegółowionych, co niejednokrotnie odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego.
REKLAMA
REKLAMA