REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Achtelik
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejne instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym epidemią koronowirusa. Projekt został przekazany do Senatu. Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Wsparcie płynności finansowej z ARP

Ustawa umożliwia udzielanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu różnych form wsparcia zwrotnego tj. pożyczki, gwarancje, poręczenia. O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią, tzn. ponieśli spadek obrotów w wysokości min. 15%albo 25% w zależności od sposobu obliczenia. Projekt przewiduje również 15 miesięczną karencję spłaty otrzymanej pomocy.

REKLAMA

Wsparcie ma być udzielane po zawarciu umowy z ARP, po złożeniu stosownego wniosku, zawierającego m.in. opis planowanych działań w celu ustabilizowania sytuacji przedsiębiorcy. Przewidziano dość krótkie terminy na rozpatrzenie wniosku – 14 dni oraz na zawarcie umowy – 5 dni, choć mają one charakter instrukcyjny i mogą ulec wydłużeniu. Agencja ma obowiązek zamieścić stosowne informacje na temat udzielanych form pomocy, wzoru wniosków i załączników i sposobu ich wypełniania w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Świadczenie postojowe

Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania świadczenia postojowego do 3 razy zarówno dla przedsiębiorców niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników, jak i dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przyznanie kolejnych świadczeń postojowych uzależnione jest jednak od wykazania w stosownym oświadczeniu, iż sytuacja majątkowa będąca podstawą pierwszego świadczenia postojowego nie uległa zmianie i nie może nastąpić wcześniej jak w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania pierwszego świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie mikropożyczek

Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek dla mikroprzedsiebiorców w wysokości do 5 tys. zł niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników. Znika także wymóg utrzymania zatrudnienia w celu umorzenia pożyczki.

Dotychczas samozatrudnieni nie mogli korzystać z mikropożyczek. Aktualnie przedsiębiorca musi zatrudniać na dzień 29 lutego 2020 roku pracowników i utrzymać to zatrudnienie przez 3 miesiące, by pożyczka została umorzona.

Jedynym wymogiem otrzymania pożyczki oraz jej umorzenia jest oświadczenie, a następnie prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej uzyskania. Warunek ten będzie miał zastosowanie także do pożyczek udzielonych dotychczas.

Rozszerzenie zwolnienia z ZUS

REKLAMA

Oprócz zwolnienia z ZUS dal mikroprzedsiębiorców, nowa ustawa wprowadza także częściowe zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Taki przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie na 3 miesiące w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik przed dniem
1 lutego 2020 roku. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Ponadto doprecyzowano, iż do liczby ubezpieczeniowych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie bierze się pod uwagę ubezpieczonych młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Odstąpienie od odsetek przez ZUS

Zgodnie z projektem, ze względów gospodarczych ZUS na wniosek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2019 roku.

Stosowny wniosek zawierający uzasadnienie należy złożyć do ZUSu w czasie obowiązywania stanu epidemicznego albo stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po ich uchyleniu.

Ponadto wiele przepisów pierwotnej tarczy jest poprawionych, uzupełnionych i uszczegółowionych, co niejednokrotnie odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA