Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST]
REKLAMA
REKLAMA
Do tej pory rzemiosłem było wykonywanie działalności gospodarczej jedynie przez osobę fizyczną, z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej, w imieniu własnym i na rachunek tej osoby - jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub wspólników spółki cywilnej osób fizycznych. Oznaczało to, że osoby, które chciały podjąć działalność w oparciu o dyplom mistrza lub świadectwo czeladnika musiały to zrobić w formie podlegającej wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Mogły więc to być jedynie osoby fizyczne. W przypadku zaś wspólnego z innym przedsiębiorcą rzemieślnikiem wykonywania działalności gospodarczej musiały zawrzeć umowę spółki cywilnej.
REKLAMA
➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl
REKLAMA
Ponadto dotychczasowa definicja uzależniała formę prawno-organizacyjną od wielkości firmy. Wskazywała, że rzemiosło może być wykonywane przez średniego przedsiębiorcę, który z uwagi na rozmiar i charakter produkcji, jej organizację i ciągłość, wybiera jako formę wykonywania działalności gospodarczej spółkę prawa handlowego.
Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywana Pakietem Przyjazne Prawo rozszerzyła wskazaną definicję rzemieślnika i umożliwiła przedsiębiorcom-rzemieślnikom wybór innej niż wpis w CEIDG formy prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.