Kategorie

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm

Marta Zdanowska
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm /Fot. Shutterstock
1 stycznia 2020 r. weszło w życie wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywanej Pakietem Przyjazne Prawo.

Pakiet ten ma na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych. Tym samym ma poprawić warunki rozwoju mikro, małych i średnich firm. Ma wpływ na wiele sektorów m.in. telekomunikacyjny, energetyczny, pocztowy, gastronomiczny a także na usługi płatnicze.

Pakiet Przyjazne Prawo zawiera aż kilkadziesiąt ułatwień dla przedsiębiorców.

Pierwszą bardzo istotną zmianą jest uzyskanie przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi ochrony konsumenckiej. Co to oznacza?

Otóż do tej pory ponad 2,5 miliona przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie miało prawa do korzystania z gwarancji czy reklamacji. Dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą stanowi to spory problem w zderzeniu z większymi, profesjonalnymi firmami. Teraz będą przysługiwać im w relacjach z innymi przedsiębiorcami prawa jakie mają konsumenci jeśli chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych (klauzule abuzywne), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Co istotne, obejmie to jednak tylko te umowy, które nie mają dla nich charakteru zawodowego. A więc takie, których nie zawierają w ramach dokonywanych codziennie czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej, który wskazali w CEIDG. Przykładowo właściciel restauracji, któremu popsuł się komputer ma prawo do reklamacji nawet jeśli wykorzystuje ten komputer w swoim lokalu gastronomicznym.

Podobne rozwiązania stosują inne kraje europejskie jak Francja czy Niemcy.

U nas zmiany te mają wejść w życie nieco później niż większość uproszczeń z Pakietu Przyjazne Prawo, więc od 1 czerwca 2020 r.

Kolejną kluczową zmianą zawartą w Pakiecie jest wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Do tej pory płatności VAT-u od importu należało dokonać w ciągu 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Sprawiało to, że polskie porty nie były konkurencyjne wobec portów niemieckich, holenderskich czy litewskich pod względem rozwiązań z zakresu rozliczania VAT. Niemcy, Holandia czy Litwa oferują możliwość odroczonej płatności VAT od importowanych towarów. U nas możliwość taka do tej pory przysługiwała tylko dużym firmom. Od 1 stycznia 2020 r. podatek ten jest rozliczany na zasadach ogólnych co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7. Na zmianie ma zyskać kilkadziesiąt tysięcy importerów.

Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził też zupełnie nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Od nowego roku przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej maja prawo do popełnienia błędu. Na czym polega to prawo?

Przez pierwszy rok od podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca – osoba fizyczna nie będzie karana za naruszenie – otrzyma jedynie pouczenie oraz będzie musiała naprawić swój błąd. Warto pamiętać, że dotyczy to jedynie przedsiębiorców podejmujących działalność po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności. Prawo to doznaje także wyłączeń jeśli przedsiębiorca nie wyciąga wniosków i popełnia naruszenia po raz kolejny lub gdy naruszenie jest rażące lub nieusuwalne.

Co jeszcze się zmieniło?

Nastąpiły m.in. spore zmiany dla rzemieślników, ułatwienia dla pracowników gastronomii jeśli chodzi o badania lekarskie a także kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o rzemieślników to mogą oni mogli wykonywać rzemiosło korzystając z formy prawnej spółek: jawnej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej czy też jednoosobowej spółki kapitałowej. W takim przypadku wspólnikami muszą być osoby posiadające kwalifikacje w rzemiośle lub członkowie rodziny.

Ponadto w CEIDG publikowane zostaną informacje na temat uzyskania i utraty kwalifikacji zawodowych rzemieślnika potwierdzonych dyplomem mistrza lub świadectwem czeladniczym.

Pracownicy gastronomii z kolei przy zmianie pracodawcy nie muszą już poddawać się ponownym badaniom sanitarno-epidemiologicznym jeśli mają ważne orzeczenie. Mogą także przebadać się na własny wniosek.

Innym rozwiązaniem zawartym w Pakiecie Przyjazne Prawo a bardzo korzystnym dla przedsiębiorców jest wyłączenie z egzekucji kwot niezbędnych przedsiębiorcy i jego rodzinie do utrzymania przez dwa tygodnie. Wynika to z tego, że utrata płynności finansowej często nie następuje z ich winy a z winy niewykonujących zobowiązań w terminie kontrahentów.

Zostały wprowadzone także kolejne zmiany w sukcesji przedsiębiorstw.

Przede wszystkim wprowadzono możliwość przejęcia decyzji administracyjnych a więc zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG. Jak to zrobić?

 • Po pierwsze trzeba złożyć wniosek. Termin wynosi 3 miesiące od nabycia przedsiębiorstwa,
 • Należy także przedstawić dowody potwierdzające spełnianie przez nabywcę wymagań do wydania decyzji,
 • Oraz złożyć oświadczenie o akceptacji przez nabywcę obowiązków wynikających z decyzji. W przypadku przedsiębiorstwo jest własnością kilku osób trzeba także uzyskać zgody pozostałych właścicieli na przejęcie decyzji przez nabywcę.

Można także powołać tymczasowego przedstawiciela po śmierci przedsiębiorcy jeśli firma należała do przedsiębiorcy i jego małżonka. Wtedy po śmierci jednego z nich drugi zostaje takim przedstawicielem dbającym o majątek spadkobiercy w części dotyczącej udziału w przedsiębiorstwie do czasu załatwienia formalności spadkowych. Będzie także reprezentował spadkobierców np. przy podpisywaniu umów.

Pakiet Przyjazne Prawo dopuszcza także przekazanie, w formie zapisu windykacyjnego, praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Ustawa ogranicza także obowiązki administracyjne, w tym m.in. sprawozdawcze poprzez:

 • Zmniejszenie częstotliwości realizacji niektórych obowiązków (np. tworzenie kwartalnych sprawozdań)
 • Cyfryzację niektórych obowiązków sprawozdawczych oraz ograniczenie liczby organów, do których składane są dokumenty
 • Zniesienie obowiązku załączenia dokumentów, które są dostępne danej instytucji lub zawierają informacje, które może ona ustalić
 • Zmniejszenie liczby egzemplarzy dokumentów dołączanych do wniosków.

Podsumowując, Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził szereg zmian dla firm. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Wyjątkiem jest objęcie przedsiębiorców ochroną konsumencką, które wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.