REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm

Marta Zdanowska
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm /Fot. Shutterstock
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm /Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2020 r. weszło w życie wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywanej Pakietem Przyjazne Prawo.

Pakiet ten ma na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych. Tym samym ma poprawić warunki rozwoju mikro, małych i średnich firm. Ma wpływ na wiele sektorów m.in. telekomunikacyjny, energetyczny, pocztowy, gastronomiczny a także na usługi płatnicze.

REKLAMA

Pakiet Przyjazne Prawo zawiera aż kilkadziesiąt ułatwień dla przedsiębiorców.

Pierwszą bardzo istotną zmianą jest uzyskanie przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi ochrony konsumenckiej. Co to oznacza?

Otóż do tej pory ponad 2,5 miliona przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie miało prawa do korzystania z gwarancji czy reklamacji. Dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą stanowi to spory problem w zderzeniu z większymi, profesjonalnymi firmami. Teraz będą przysługiwać im w relacjach z innymi przedsiębiorcami prawa jakie mają konsumenci jeśli chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych (klauzule abuzywne), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, obejmie to jednak tylko te umowy, które nie mają dla nich charakteru zawodowego. A więc takie, których nie zawierają w ramach dokonywanych codziennie czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej, który wskazali w CEIDG. Przykładowo właściciel restauracji, któremu popsuł się komputer ma prawo do reklamacji nawet jeśli wykorzystuje ten komputer w swoim lokalu gastronomicznym.

Podobne rozwiązania stosują inne kraje europejskie jak Francja czy Niemcy.

U nas zmiany te mają wejść w życie nieco później niż większość uproszczeń z Pakietu Przyjazne Prawo, więc od 1 czerwca 2020 r.

Kolejną kluczową zmianą zawartą w Pakiecie jest wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Do tej pory płatności VAT-u od importu należało dokonać w ciągu 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Sprawiało to, że polskie porty nie były konkurencyjne wobec portów niemieckich, holenderskich czy litewskich pod względem rozwiązań z zakresu rozliczania VAT. Niemcy, Holandia czy Litwa oferują możliwość odroczonej płatności VAT od importowanych towarów. U nas możliwość taka do tej pory przysługiwała tylko dużym firmom. Od 1 stycznia 2020 r. podatek ten jest rozliczany na zasadach ogólnych co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7. Na zmianie ma zyskać kilkadziesiąt tysięcy importerów.

Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził też zupełnie nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Od nowego roku przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej maja prawo do popełnienia błędu. Na czym polega to prawo?

Przez pierwszy rok od podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca – osoba fizyczna nie będzie karana za naruszenie – otrzyma jedynie pouczenie oraz będzie musiała naprawić swój błąd. Warto pamiętać, że dotyczy to jedynie przedsiębiorców podejmujących działalność po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności. Prawo to doznaje także wyłączeń jeśli przedsiębiorca nie wyciąga wniosków i popełnia naruszenia po raz kolejny lub gdy naruszenie jest rażące lub nieusuwalne.

Co jeszcze się zmieniło?

Nastąpiły m.in. spore zmiany dla rzemieślników, ułatwienia dla pracowników gastronomii jeśli chodzi o badania lekarskie a także kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o rzemieślników to mogą oni mogli wykonywać rzemiosło korzystając z formy prawnej spółek: jawnej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej czy też jednoosobowej spółki kapitałowej. W takim przypadku wspólnikami muszą być osoby posiadające kwalifikacje w rzemiośle lub członkowie rodziny.

Ponadto w CEIDG publikowane zostaną informacje na temat uzyskania i utraty kwalifikacji zawodowych rzemieślnika potwierdzonych dyplomem mistrza lub świadectwem czeladniczym.

Pracownicy gastronomii z kolei przy zmianie pracodawcy nie muszą już poddawać się ponownym badaniom sanitarno-epidemiologicznym jeśli mają ważne orzeczenie. Mogą także przebadać się na własny wniosek.

Innym rozwiązaniem zawartym w Pakiecie Przyjazne Prawo a bardzo korzystnym dla przedsiębiorców jest wyłączenie z egzekucji kwot niezbędnych przedsiębiorcy i jego rodzinie do utrzymania przez dwa tygodnie. Wynika to z tego, że utrata płynności finansowej często nie następuje z ich winy a z winy niewykonujących zobowiązań w terminie kontrahentów.

Zostały wprowadzone także kolejne zmiany w sukcesji przedsiębiorstw.

Przede wszystkim wprowadzono możliwość przejęcia decyzji administracyjnych a więc zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze trzeba złożyć wniosek. Termin wynosi 3 miesiące od nabycia przedsiębiorstwa,
  • Należy także przedstawić dowody potwierdzające spełnianie przez nabywcę wymagań do wydania decyzji,
  • Oraz złożyć oświadczenie o akceptacji przez nabywcę obowiązków wynikających z decyzji. W przypadku przedsiębiorstwo jest własnością kilku osób trzeba także uzyskać zgody pozostałych właścicieli na przejęcie decyzji przez nabywcę.

Można także powołać tymczasowego przedstawiciela po śmierci przedsiębiorcy jeśli firma należała do przedsiębiorcy i jego małżonka. Wtedy po śmierci jednego z nich drugi zostaje takim przedstawicielem dbającym o majątek spadkobiercy w części dotyczącej udziału w przedsiębiorstwie do czasu załatwienia formalności spadkowych. Będzie także reprezentował spadkobierców np. przy podpisywaniu umów.

Pakiet Przyjazne Prawo dopuszcza także przekazanie, w formie zapisu windykacyjnego, praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Ustawa ogranicza także obowiązki administracyjne, w tym m.in. sprawozdawcze poprzez:

  • Zmniejszenie częstotliwości realizacji niektórych obowiązków (np. tworzenie kwartalnych sprawozdań)
  • Cyfryzację niektórych obowiązków sprawozdawczych oraz ograniczenie liczby organów, do których składane są dokumenty
  • Zniesienie obowiązku załączenia dokumentów, które są dostępne danej instytucji lub zawierają informacje, które może ona ustalić
  • Zmniejszenie liczby egzemplarzy dokumentów dołączanych do wniosków.

Podsumowując, Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził szereg zmian dla firm. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Wyjątkiem jest objęcie przedsiębiorców ochroną konsumencką, które wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA