| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Programy dla budowania globalnej gospodarki – zamówienia międzynarodowe dla polskich firm

Programy dla budowania globalnej gospodarki – zamówienia międzynarodowe dla polskich firm

W ramach PO Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2015 przewidziano około 77,8 mln zł na wsparcie centrów obsługi (COIE).

Budowa międzynarodowego rynku i gospodarki globalnej w Polsce opiera się na współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz programach partnerskich dla krajów z poza UE. RP jest zaangażowana w projekty eksportowe, promocyjne z zakresu handlu i wiele innych. Wysokie zaangażowanie w akcje marketingową i informacyjną wykazują polskie ambasady. Zasięg działalności oraz forma reprezentacji jest znaczącym wsparciem dla firm. Dobre rozeznanie rynku i odpowiednie kwalifikacje pozwalają na przygotowanie się do wejścia na rynek zagraniczny.

Centrum Obsługi Eksporterów i Inwestorów (COIE)

W ramach PO Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2015 przewidziano około 77,8 mln zł na wsparcie centrów obsługi (COIE). Celem wsparcia jest utworzenie rynku informacji na rzecz organizacji eksportu i inwestycji poza granicami kraju. Doradztwo opiera się na wprowadzeniu planowania, organizowania i odpowiedniej realizacji wybranych inwestycji i projektów. W kraju przedstawicielami COIE są Urzędy Marszałkowskie, poza granicami Ambasady. W ramach programu wsparcie jest kierowane dla usługodawców z dziedziny eksportu oraz firm zaangażowanych w handel międzynarodowy. Centra są ukierunkowane zarówno na mikro i małe przedsiębiorstwa jak również średnie i duże.

Cele Centrum Informacji opierają się na działaniach badawczych, organizacyjnych oraz administracyjnych i wydawniczych. W ten sposób ograniczone zostaną koszty wprowadzania produktów i usług na rynek międzynarodowy, równocześnie firmy zwiększają swoją konkurencyjność i rynek zbytu.

Polecamy: Przelicznik euro do zamówień publicznych 2012

Programy na 2012

W roku 2012  Ministerstwo Gospodarki wprowadziło do realizacji kilka projektów ukierunkowanych na rozbudowę rynków zbytu i promocje polskich produktów i usług. Budowa rynku zbytu dla polskich firm wymaga znacznych nakładów na promocje i reprezentacje firm i kraju. Kolejnym krokiem jest stworzenie i wprowadzenie na rynki zagraniczne różnorodnych projektów informacyjnych (wydawnictwa, broszury, portale i magazyny branżowe i eksperckie.

Do programu Ministerstwa na rzecz eksportu wliczane są branżowe projekty promocyjne (eksport poza UE) oraz promocja instrumentów i narzędzi dla eksportu na rynku globalnym (poza UE).

Projekty branżowe dotyczą przynajmniej czterech przedsiębiorstw powiązanych relacjami biznesowymi. Kwota wsparcia to 100 tys. zł. Może być przeznaczona na wydatki reprezentacyjne: informatory i wydawnictwa oraz koszt uczestnictwa w targach, degustacjach, prezentacjach oraz konferencjach. Wydatki na transport oraz koszt badań rynków zagranicznych jest również wliczany. Do 2011 były prowadzone programy dofinansowania certyfikatów i zezwoleń eksportowych (poza UE), jednak kapitał przeznaczony na ten cel został wyczerpany, kolejne nabory odbędą się w 2012. Obok reprezentacji na wystawach i targach międzynarodowych  firmy eksportujące mogą ubiegać się o wsparcie finansowe (do 50%) na własne prezentacje, prelekcje i wystawy. Dofinansowanie dotyczy kosztów organizacji (sala, obsługa techniczna, oświetlenie, nagłośnienie) oraz wydatki na materiały informacyjne i tłumaczenia. Przedsięwzięcia wydawnicze również są dofinansowane z MG (do 50%), muszą dotyczyć wybranej branży czy segmentu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »