reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - część II

Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - część II

Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego.

Warto zaznajomić się z przepisami, które regulują kwestie dotyczące sytuacji po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego przez sąd. Może mieć bowiem miejsce np. sytuacja, w której orzeczenie uznające zagraniczne postępowanie upadłościowe będzie zmieniane.

W postanowieniu o zmianie orzeczenia o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego sąd określa zakres zmian, a w szczególności zakres uprawnień zarządcy zagranicznego. W razie pozbawienia zarządcy zagranicznego prawa do prowadzenia postępowań cywilnych, wszczęte przez niego postępowania podlegają umorzeniu, chyba że sąd postanowi, że do postępowań tych może wstąpić inny zarządca zagraniczny albo syndyk albo zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym. Dotyczy to odpowiednio do interwencji ubocznych zgłoszonych przez zarządcę zagranicznego

Uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego rodzi określone skutki prawne. Między innymi z dniem uznania zagranicznego postępowania upadłościowego, z mocy prawa ulegają zawieszeniu postępowania sądowe dotyczące majątku upadłego oraz postępowanie egzekucyjne prowadzone do jego majątku. Upadły przedsiębiorca traci również prawo do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, chyba że wszczęto postępowanie przewidujące możliwość zawarcia układu i pozostawiono jemu zarząd. Te zasady nie wykluczają jednak możliwości wnoszenia powództw przeciwko upadłemu, jeżeli jest to konieczne dla zachowania praw osób trzecich. Nie ogranicza to również praw wierzycieli do żądania wszczęcia postępowania upadłościowego w Polsce oraz do zgłaszania wierzytelności w takim postępowaniu.

Polecamy: Jakie są skutki upadłości?

Z dniem uznania zagranicznego postępowania upadłościowego, zarówno głównego jak i ubocznego, sąd na wniosek zarządcy zagranicznego może zabezpieczyć dowody, a także wydać postanowienie o zabezpieczeniu majątku upadłego, jeżeli wcześniej nie było wydane.

Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny może wystąpić z interwencją uboczną w procesach, w których upadły jest stroną. Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny ma również prawo wnosić powództwa o ustalenie nieważności lub o unieważnienie czynności prawnych upadłego dokonanych sprzecznie z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzających do obejścia prawa. Może również wnosić powództwa o uznanie za bezskuteczne czynności prawnych dokonanych z pokrzywdzeniem wierzycieli. Jeżeli zarządca zagraniczny ustanowiony został w ubocznym postępowaniu upadłościowym, uprawnienie to przysługuje mu tylko w stosunku do mienia objętego tym postępowaniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych
Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama