REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straty na lokatach bankowych

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli oprocentowanie lokaty bankowej jest niższe od inflacji to depozyt taki przynosi realną stratę. W ofertach pięciu banków znaleźć można było takie lokaty.

Inflacja w grudniu zeszłego roku wyniosła 3,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Na podstawie tego wskaźnika można sprawdzić jakie są realne zyski z lokaty, czyli ile zarobiliśmy po uwzględnieniu inflacji. W Open Finance sprawdziliśmy ile wyniósł realny zysk z oszczędności zdeponowanych na rocznych lokatach zakładanych w grudniu 2008 roku w 31 bankach. Z jednej strony, zamykając lokatę po 12 miesiącach, czyli w grudniu 2009 roku, klienci banków dostali wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki, ale z drugiej te pieniądze straciły na wartości, bo można za nie kupić mniej niż rok wcześniej. To o ile mniej, określa opublikowany właśnie wskaźnik inflacji.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

Okazało się, że realna stopa zwrotu ze wspomnianych lokat w pięciu bankach była ujemna. Straty ponieśli klienci Inteligo, Pekao, Kredyt Banku, Banku Ochrony Środowiska i Banku Gospodarstwa Krajowego. W tych instytucjach oprocentowanie rocznych lokat z grudnia 2008 roku sięgało od 3,45 proc. do 4,3 proc. To za mało by przekroczyć poziom inflacji, bo trzeba jeszcze pamiętać o 19-proc. podatku Belki, który pomniejsza naliczane przez bank odsetki. Lokata z oprocentowaniem 4,3 proc. w skali roku, na rękę daje bowiem niecałe 3,5 proc.

Zobacz też: Lokaty bez podatku Belki

REKLAMA

Najlepsze depozyty z grudnia 2008 roku dały zarobić realnie ponad 3 proc. Noble Bank oferował wtedy lokatę na 9,4 proc. w skali roku, co daje realny zysk na poziomie 3,97 proc. Allianz Bank i Millennium miały zaś w ofercie depozyty na 8,5 proc., co po uwzględnieniu inflacji daje zysk wynoszący 3,27 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdziliśmy również jak wypadały najlepsze roczne lokaty zakładane co grudzień począwszy od 2005 roku wraz z tymi oferowanymi obecnie. Do obliczenia realnej stopy zwrotu z lokat posłużyliśmy się publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnikiem inflacji oraz jego prognozą sporządzoną przez grupę Noble Bank na grudzień 2010 (2,4 proc. r/r). Jeśli bowiem ktoś chce sprawdzić ile zarobi na dopiero co zdeponowanych środkach, należy właśnie posłużyć się prognozą wspomnianego wskaźnika.

Realna stopa zwrotu z rocznych lokat w kwocie 5 tys. zł zakładanych w grudniu 2008 roku

Bank

Lokata 12M na 5 000 PLN

Realna stopa zwrotu po zapłaceniu podatku

Noble Bank

9,4%

3,97%

Allianz

8,5%

3,27%

Bank Millennium

8,5%

3,27%

Raiffeisen Bank

8,2%

3,04%

Dominet Bank

8,1%

2,96%

Fortis Bank

8,1%

2,96%

Bank BPH

8%

2,88%

DnB NORD

8%

2,88%

AIG Bank

7,5%

2,49%

GETIN Bank

7,5%

2,49%

Polbank EFG

7,5%

2,49%

Alior Bank

7%

2,10%

ING Bank Śląski

7% i

2,10%

Toyota Bank

6,6% i

1,78%

Bank Pocztowy

6,4% i

1,63%

mBank

6,35% i

1,59%

Euro Bank

6,25%

1,51%

Citi Handlowy

6,2% i

1,47%

MultiBank

6,15%

1,43%

BZ WBK

6%

1,31%

Invest Bank

5,6%

1,00%

BPS

5,55%

0,96%

PKO BP

5,5%

0,92%

Deutsche Bank

5,4% i

0,84%

BGŻ

5%

0,53%

Lukas Bank

4,6% i

0,22%

BGK

4,3%

-0,02%

BOŚ

4,2%

-0,09%

Kredyt Bank

3,8%

-0,41%

Pekao

3,6%

-0,56%

Inteligo

3,45% i

-0,68%

i - lokata zakładana za pośrednictwem Internetu; źródło: Open Finance.

Z naszych wyliczeń wynika, że najwięcej zarobiły osoby, które założyły lokatę w grudniu 2008 roku, bo – tak jak wspomnieliśmy – te najlepsze przyniosły realny zysk przekraczający 3 proc. Było to apogeum wojny depozytowej, w którym banki licytowały się na oprocentowanie lokat. We wcześniejszych latach nie można było liczyć na tak wysokie realne zyski, a co więcej najlepsze lokaty zakładane w grudniu 2006 roku przyniosły realną stratę.

Realna stopa zwrotu z najlepszych grudniowych lokat w kwocie 5 tys. zł

Termin zakończenia lokaty

Oprocentowanie nominalne

Oprocentowanie po opodatkowaniu

Inflacja

Realna stopa zwrotu po zapłaceniu podatku

grudzień 2006

5%

4,05%

1,4%

2,61%

grudzień 2007

4,2%

3,40%

4%

-0,58%

grudzień 2008

5,65%

4,58%

3,3%

1,24%

grudzień 2009

9,4%

7,61%

3,5%

3,97%

grudzień 2010

6,3%

5,10%

2,4%*

2,64%

*prognoza grupy Getin Noble Bank; źródło: Open Finance.

Ci, którzy założyli lokaty pod koniec ubiegłego roku, także mogą liczyć na wysokie realne zyski. W grudniu 2009 roku najlepsza lokata była oprocentowana na 6,3 proc. w skali roku (AIG Bank). Jeśli sprawdzi się prognoza inflacji na poziomie 2,4 proc., to taki depozyt przyniesie 2,64 proc. realnego zysku. Jeszcze więcej mogą przynieść niektóre antypodatkowe lokaty. Tu najwyższe oprocentowanie, czyli 5,65 proc., oferował Noble Bank. Ten depozyt nie był obciążony podatkiem Belki, więc realny zysk może sięgnąć 3,18 proc. Powody do zmartwienia mają ci, którzy założyli lokaty oprocentowanie poniżej 2,96 proc., bo mogą one przynieść realną stratę. 

Kalkulator zysków z lokaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA