reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych – grudzień 2009

Ranking lokat bankowych – grudzień 2009

W końcówce zauważyć można nieznaczny wzrost oprocentowania lokat. To zupełna nowość i wyłom w trwającej od wielu miesięcy tendencji obniżania odsetek od depozytów.

Jeszcze w połowie listopada, gdy sporządzana była ówczesna edycja naszego rankingu najlepszych lokat bankowych, niewiele wskazywało na nadejście oznak przełomu. Mówiliśmy w nim jednak, że obniżki oprocentowania nie są już tak powszechne i dynamiczne, jak jeszcze do niedawna. To spostrzeżenie nas nie zawiodło. W tym miesiącu symptomy zmian są już dużo bardziej wyraźne.

W ciągu ostatnich czterech tygodni makroekonomiczne otoczenie rynkowe nie zmieniło się aż tak bardzo, by uzasadniać zmianę polityki banków w dziedzinie oprocentowania lokat. Perspektywa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie przybliżyła się ani na jotę. Oznaki wychodzenia naszej gospodarki ze spowolnienia i powrotu na ścieżkę szybszego wzrostu są co prawda wciąż widoczne, ale to żadna nowość. Kadencja obecnej Rady kończy się już niebawem. Czeka nas więc powołanie jej nowego składu, „ukonstytuowanie” się i „oswojenie” jej członków w nowej roli, ustalenie zasad i poglądów. To wszystko z pewnością nie wpłynie przyspieszająco na jakiekolwiek decyzje merytoryczne tego organu. A specjalnych powodów do ich przyspieszania nie ma.

Za jedną ze zmian warunków rynkowych można by uznać wzrost inflacji. Ale był on w ostatnich miesiącach roku powszechnie przewidywany i oczekiwany. Nie ma tu żadnego zaskoczenia. Jedynym wytłumaczeniem zmiany polityki banków w zakresie oprocentowania lokat jest więc nadchodząca powoli zmiana w polityce udzielania kredytów. Również sytuacja niektórych banków, poszukujących sposobów zwiększenia bazy do bardziej ekspansywnej polityki kredytowej oraz poprawy płynności.

Zobacz też serwis: Kredyty

Pewnym argumentem, tłumaczącym zmianę polityki banków może też być spodziewany w ostatnich miesiącach roku przejściowy wzrost wskaźnika inflacji. To zjawisko powodować może zmniejszenie się atrakcyjności lokat w ocenie klientów banków. I być może banki, licząc się z tym, przynajmniej wyhamowały tendencję obniżania oferowanego oprocentowania.

Porównując stawki lokat w złotych oferowane w połowie grudnia przez najbardziej hojne pod tym względem banki ze stawkami sprzed czterech tygodni, wielkich zmian nie widać. Przynajmniej na pozycji liderów. Ale pewne ruchy są widoczne na dalszych miejscach naszego zestawienia. Na razie są one bardzo niewielkie i wynikają z decyzji pojedynczych banków, ale być może jest to pierwsza jaskółka, zwiastująca wyłom z dotychczasowej tendencji. W każdym razie średnie oprocentowanie w bankach z pierwszej dziesiątki nieznacznie się zwiększyło w przypadku lokat o najkrótszych terminach oraz lokat dwuletnich. Na razie to efekt bardziej ekspansywnych działań dwóch zaledwie banków (Kredyt Banku i Invest Banku).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama