Kategorie

Ranking lokat bankowych – grudzień 2009

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
W końcówce zauważyć można nieznaczny wzrost oprocentowania lokat. To zupełna nowość i wyłom w trwającej od wielu miesięcy tendencji obniżania odsetek od depozytów.
Reklama

Jeszcze w połowie listopada, gdy sporządzana była ówczesna edycja naszego rankingu najlepszych lokat bankowych, niewiele wskazywało na nadejście oznak przełomu. Mówiliśmy w nim jednak, że obniżki oprocentowania nie są już tak powszechne i dynamiczne, jak jeszcze do niedawna. To spostrzeżenie nas nie zawiodło. W tym miesiącu symptomy zmian są już dużo bardziej wyraźne.

W ciągu ostatnich czterech tygodni makroekonomiczne otoczenie rynkowe nie zmieniło się aż tak bardzo, by uzasadniać zmianę polityki banków w dziedzinie oprocentowania lokat. Perspektywa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie przybliżyła się ani na jotę. Oznaki wychodzenia naszej gospodarki ze spowolnienia i powrotu na ścieżkę szybszego wzrostu są co prawda wciąż widoczne, ale to żadna nowość. Kadencja obecnej Rady kończy się już niebawem. Czeka nas więc powołanie jej nowego składu, „ukonstytuowanie” się i „oswojenie” jej członków w nowej roli, ustalenie zasad i poglądów. To wszystko z pewnością nie wpłynie przyspieszająco na jakiekolwiek decyzje merytoryczne tego organu. A specjalnych powodów do ich przyspieszania nie ma.

Za jedną ze zmian warunków rynkowych można by uznać wzrost inflacji. Ale był on w ostatnich miesiącach roku powszechnie przewidywany i oczekiwany. Nie ma tu żadnego zaskoczenia. Jedynym wytłumaczeniem zmiany polityki banków w zakresie oprocentowania lokat jest więc nadchodząca powoli zmiana w polityce udzielania kredytów. Również sytuacja niektórych banków, poszukujących sposobów zwiększenia bazy do bardziej ekspansywnej polityki kredytowej oraz poprawy płynności.

Zobacz też serwis: Kredyty

Pewnym argumentem, tłumaczącym zmianę polityki banków może też być spodziewany w ostatnich miesiącach roku przejściowy wzrost wskaźnika inflacji. To zjawisko powodować może zmniejszenie się atrakcyjności lokat w ocenie klientów banków. I być może banki, licząc się z tym, przynajmniej wyhamowały tendencję obniżania oferowanego oprocentowania.

Wielkich zmian nie widać, ale średnia rośnie

Reklama

Porównując stawki lokat w złotych oferowane w połowie grudnia przez najbardziej hojne pod tym względem banki ze stawkami sprzed czterech tygodni, wielkich zmian nie widać. Przynajmniej na pozycji liderów. Ale pewne ruchy są widoczne na dalszych miejscach naszego zestawienia. Na razie są one bardzo niewielkie i wynikają z decyzji pojedynczych banków, ale być może jest to pierwsza jaskółka, zwiastująca wyłom z dotychczasowej tendencji. W każdym razie średnie oprocentowanie w bankach z pierwszej dziesiątki nieznacznie się zwiększyło w przypadku lokat o najkrótszych terminach oraz lokat dwuletnich. Na razie to efekt bardziej ekspansywnych działań dwóch zaledwie banków (Kredyt Banku i Invest Banku).

Liderzy pozostają wciąż ci sami, ale fakt, że żaden z nich nie obniżył oprocentowania ani o ułamek punktu procentowego, też jest znamienny. Do października niemal co miesiąc stawki były obniżane. Teraz ta tendencja się zmienia. W tym przypadku brak zmian to też zmiana. Wypada tylko uważnie obserwować, co będzie się działo w kolejnych tygodniach.

Zmniejszanie się różnic między oprocentowaniem oferowanym przez banki z czołówki naszego zestawienia, a tym z jego dalszych miejsc, sygnalizowane już w poprzedniej edycji rankingu, nadal postępuje. W tym miesiącu to jednak wynik przesuwania się ku górze tych banków, które do tej pory oferowały mniej atrakcyjne oferty. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy w najbliższej przyszłości podobną tendencję będziemy obserwować w przypadku liderów. Wydaje się, że mniej lub bardziej odległa, ale jednak zbliżająca się coraz bardziej perspektywa wzrostu stóp procentowych powinna je do tego skłonić. Do tej pory, co prawda, najczęściej bywało tak, że w warunkach rosnących stóp procentowych banki najpierw podwyższały oprocentowanie kredytów, a odsetki od lokat z większym opóźnieniem i w mniejszej skali. Ale kryzys wiele w świecie finansów zmienił i kto wie, czy i w tej kwestii nie pojawią się nowe tendencje.

Jeśli chodzi o tendencje w zakresie odsetkowej konkurencji lokat, w najbliższym czasie sporo też może zależeć od zachowania się największych graczy na naszym rynku, czyli największych banków detalicznych. W naszym zestawieniu nie są oni widoczni, ponieważ oferują pozornie zupełnie niekonkurencyjne warunki. Ale w podejmowaniu decyzji o ulokowaniu swoich oszczędności wciąż większość klientów kieruje się takimi kryteriami, jak przyzwyczajenie, rozpoznawalność marki banku, poczucie bezpieczeństwa, a nieco mniejszą wagę przywiązując do wielkości zysku.

W walutach kompletny zastój

W kilkumiesięcznej historii naszego rankingu rzadko mieliśmy okazję opisywać dynamiczne zmiany w kategorii oprocentowania lokat walutowych. Tym razem jednak do powiedzenia pozornie jest jeszcze mniej niż zwykle. Niemal żaden z banków, ujętych w naszym zestawieniu, nie zmienił oprocentowania lokat w przypadku żadnej z walut, ani żadnego terminu.

Ale nie można też powiedzieć, by na rynku walutowym było w ostatnim czasie specjalnie nudno. A więc mimo nie zmieniającego się oprocentowania lokat, ich atrakcyjność ulega jednak sporym zmianom, a perspektywy na przyszłość są dość niepewne. A więc wzbudzające zainteresowanie.

Perspektywa zastąpienia złotego przez euro wciąż się nam oddala. Nie tak dawne przymiarki do 2012 roku poszły już niepamięć. W minionym tygodniu znów jednak pojawiły się dywagacje na temat daty wejścia do strefy euro. Nie miały one charakteru konkretnych planów, ani nawet deklaracji, a raczej scenariusza w kwestii domniemanych szans i możliwości. Mówi się więc obecnie o 2015 roku. Dla niektórych to może i data tak odległa, że aż abstrakcyjna. Dla części z nas może być już jednak przedmiotem konkretnych planów. Oprocentowanie lokat w euro wydaje się zupełnie nieatrakcyjne. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę niepewność, po jakim kursie być może już za kilka lat będziemy wymieniać złote na euro, już teraz inaczej spojrzymy na perspektywę zakładania lokat w tej walucie.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku lokat w dolarach. Tu też oprocentowanie nie zmieniło się w ciągu ostatnich czterech tygodni. Ale za to sporo zmieniło się z samym dolarem i postrzeganiem atrakcyjności tej waluty. A co za tym idzie, zmienił się też sens trzymania dolarów na lokacie, choćby marnie oprocentowanej. W listopadowym rankingu lokat pisałem: „tracąca od wielu miesięcy na wartości amerykańska waluta nie jest najlepszą lokatą kapitału, ale wciąż ma swoich zwolenników”. Dziś to zdanie straciło sporo na aktualności. Bo zmieniła się rzeczywistość. Dziś dolar już nie traci na wartości, lecz zyskuje. I w stosunku do euro, i w stosunku do złotego. I nie tak łatwo było tę zmianę przewidzieć, a mówiąc bardziej precyzyjnie, przewidzieć datę jej wystąpienia. Przewidywanie przyszłości generalnie nie jest łatwe. Dlatego też zamiast trudzić się po próżnicy, lepiej jest działać tak, by żaden scenariusz nas nie zaskoczył. Dziś na posiadaczy dolarowych lokat trudno już patrzeć jak na dziwaków, którzy za darmo oddają bankom swoje oszczędności. Dolar kupiony (licząc po nieco abstrakcyjnych stawkach rynku międzybankowego, oddających jednak tendencje na rynku dostępnym dla indywidualnego klienta) 4 grudnia po 2,7 zł, dziś wart jest prawie 15 groszy więcej. Pewnie, że można go trzymać w domu w pojemniku na mąkę, ale w banku mimo wszystko będzie pewniej. A i parę centów z mizernego oprocentowania też lepsze niż nic.

„Niewiele zmian zaszło także w przypadku najmniej opłacalnych lokat we frankach szwajcarskich” - tak brzmiał nasz komentarz z poprzedniego miesiąca. Jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, do dziś nie stracił nic na aktualności. W poprzednim tygodniu szwajcarski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. A z zapowiedzi jego przedstawicieli wynika, że zmian nie należy się spodziewać jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. Ale za sześć, czy osiem miesięcy może być zupełnie inaczej. Więc zamiast się martwić, ile wydamy wówczas na spłatę raty naszego kredytu na mieszkanie, można starać się w najbliższych dniach - gdy nieco stanieją - kupić te 500 „szwajcarów” i spać spokojnie. Wpłacając je na lokatę zarobimy chociaż na część znienawidzonego spread’u.

Podsumowanie

W przypadku lokat bankowych, tak jak w każdej innej formie oszczędzania czy inwestowania, trzeba pilnie śledzić to, co dzieje się na rynku. Często bowiem nie same bieżące zmiany oprocentowania dają cenne wskazówki, ale obserwacja pierwszych oznak pojawiania się nowych tendencji. Sytuacja na rynkach finansowych wciąż jest wysoce niepewna i niestabilna. Stare rynkowe przysłowie mówi: „spodziewaj się niespodziewanego”. Kto tej zasady nie docenia, często traci szansę na zysk, a czasem traci pieniądze. Mijający rok uśpił nieco czujność i rozpieścił wielu inwestorów. Zarabiać można było na niemal wszystkim. Niestety, przyszły rok może być pod tym względem znacznie bardziej kapryśny. Czego wszystkim inwestorom i oszczędzającym serdecznie nie życzę.

//g3.infor.pl/p/_files/94000/ranking_lokat_bankowych_grudzien_2009_13814.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat bankowych - grudzień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.