REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.
Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

W kolejnych dniach nastąpił jednak powolny wzrost kursu. Już we wtorek kurs EUR/PLN pokonał poziom 1,41. Eurodolarowi pomogły całkiem dobre dane z gospodarki niemieckiej. Indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, wbrew obawom, związanym ze zmianą okresu bazowego, pozostał w maju na tym samym poziomie, co w kwietniu (114,2 pkt.). Niepokoić mogą natomiast spadki wstępnych odczytów indeksów PMI za maj. Dla Niemiec PMI w przemyśle obniżył się on z 62 pkt. do 58,2 pkt., a w usługach z 56,8 do 55 pkt. Dla całej strefy euro również indeksy zanotowały spadki. W przemyśle z 58 pkt. do 54,9 pkt., a w usługach z 56,7 do 55,4 pkt. Może to być sygnał spowolnienia gospodarki europejskiej w II kwartale br. Euro odrabiało straty pomimo kolejnej porcji wypowiedzi i oświadczeń w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Niemiecki minister finansów ostrzegł, że scenariusz, zakładający wydłużenie zapadalności, niesie za sobą wysokie ryzyko, a prezes Bundesbanku wskazał na negatywny wpływ restrukturyzacji na wiarygodność programów pomocowych dla innych krajów strefy euro. Widać wyraźnie, że Niemcy są przeciwne formalnemu ogłoszeniu bankructwa Grecji, co oznacza, iż obecny kryzys zadłużeniowy może jeszcze trochę potrwać.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu wspólnej walucie mógł pomóc fakt braku znaczących danych z USA. Sytuacja gospodarki amerykańskiej wcale nie wygląda lepiej niż w Europie. Świadczyć o tym może większy od oczekiwań spadek zamówień na dobra trwałe w kwietniu, jak i ostatnio opublikowana seria danych z rynku nieruchomości. Lepszy był natomiast majowy odczyt nastrojów Uniwersytetu Michigan. Na koniec tygodnia EUR/USD znalazł się na poziomach powyżej 1,42.

Krajowy rynek walutowy znajdował się w minionym tygodniu pod wpływem dwóch czynników. Z jednej strony miał miejsce dalszy ciąg problemów zadłużeniowych krajów strefy euro, a z drugiej strony napłynęły tylko dwie istotne publikacje makroekonomiczne z Polski. Obawy o dalszy rozwój sytuacji w strefie euro silnie przełożyły się na zwyżkę kursu EUR/PLN. Na początku tygodnia notowania tej pary dynamicznie zwyżkowały z poziomu 3,9221 do ponad 3,95 na zamknięciu poniedziałkowej sesji. Duży wpływ na to miały negatywne informacje, napływające przez weekend z Hiszpanii. W tamtejszych wyborach regionalnych partia rządząca poniosła druzgocącą porażkę. Tym samym na rynkach finansowych znacząco wzrosła awersja do ryzyka. Rynki obawiają się nasilenia problemów w kolejnym kraju strefy euro.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Publikowane w środę dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły. Spodziewano się poprawy sprzedaży o 14,9 procent w stosunku do kwietnia ur., a tymczasem wzrosła ona, aż o 18,6 procent. Dodatkowo stopa bezrobocia spadła w kwietniu z poziomu 13,1 do 12,6 procent. Zdecydowanie lepsze dane za kwiecień powinny stanowić pretekst do znaczącego umocnienia złotego, tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Kurs EUR/PLN poszedł w górę z 3,9558 bezpośrednio przed publikacją do 3,9575, czyli raptem o 17 pipsów. W dalszej części sesji polska waluta nieustannie traciła, przekraczając nawet w pewnym momencie poziom 3,98 za euro. Pozwala to przypuszczać, iż obecnie zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem dla złotego są nastroje na rynkach globalnych. Potwierdzeniem tego jest ujemna korelacja między EUR/PLN a EUR/USD. W przeciągu tygodnia utrzymywała się ona na poziomach między -64,1 a -76.3. Koniec tygodnia przyniósł lekkie umocnienie rodzimej waluty w relacji do euro i nieco większe do dolara amerykańskiego.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA