Bank centralny walczy z frankiem
REKLAMA
REKLAMA
Silna przecena franka (50 groszy w 7 dni na parze CHF/PLN), była możliwa głównie dzięki spekulacjom o usztywnieniu kursu euro do waluty szwajcarskiej. Takie działanie stworzyłoby jednak idealną okazję dla spekulantów w razie wybuchu paniki. Dopóki jednak istniało ryzyko takiej interwencji, wartość franka spadała. Wczorajszy komunikat banku centralnego Szwajcarii (SNB) nie zawiera żadnego odniesienia do usztywnienia kursu.
REKLAMA
To otwiera drogę do ponownej aprecjacji franka, gdy na rynki powrócą złe nastroje. Nie należy jednak oczekiwać tak dynamicznej aprecjacji. SNB zapowiada, że podejmie kolejne kroki, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Dowiedz się także: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?
Wczorajsze dane makro pomogły złotemu. Publikowana o 14.30 inflacja producencka w USA okazała się wyższa niż oczekiwano. Dynamika cen producentów wzrosła do 0,2% z -0,4% m/m, a indeks bazowy przyspieszył z 0,3% do 0,4% m/m. Oba odczyty były lepsze od oczekiwań. Umocnił się dolar, a wraz z nim od 14:30 spadał kurs CHF/PLN.
Polecamy serwis: Inwestycje
REKLAMA
Czy poziom 3,60 zł za franka może utrzymać się w przyszłości? – Analiza techniczna pokazuje, że prawdopodobne są dalsze wzrosty waluty helweckiej. Kurs zarówno w dłuższym, jak i średnim terminie, utrzymuje kierunek wzrostowy. Spadki, rozpoczęte po spekulacjach o powiązaniu kursu euro i franka, a także odczuwalnej poprawie nastrojów, mogą wkrótce się skończyć. Dwa istotne obszary wsparcia to 3,5466-3,5613 i 3,4854-3,4904. Na tym poziomie prawdopodobne będzie wstrzymanie aprecjacji złotego i powrót do wzrostów franka.
Najbliższym impulsem może być organizowane za 8 dni sympozjum w Jackson Hole i publikacja zrewidowanego PKB za drugi kwartał. Złe wieści (brak sygnałów o QE3 i rewizja w dół danych o PKB za II kw.) spowodują wzrost awersji do ryzyka i ponowna aprecjację franka.
Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.