REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Euroobligacje nurtują rynek

Subskrybuj nas na Youtube
Notowania franka systematycznie idą w dół – od 9 sierpnia szwajcarska waluta straciła przeszło 11 proc. względem euro.
Notowania franka systematycznie idą w dół – od 9 sierpnia szwajcarska waluta straciła przeszło 11 proc. względem euro.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wtorek na godzinę 15.00 zaplanowano spotkanie kanclerz Merkel i prezydenta Sarkozy’ego, podczas którego dyskutowane będą dalsze działania, zmierzające do uporania się z europejskim kryzysem zadłużenia. W niedzielę euro umacniało się względem dolara (szczyt EUR/USD 1,4436).

Na rynku spekulowano, iż spotkanie może dotyczyć tematu euroobligacji (tj. wspólnych obligacji całej strefy euro), co zdaniem niektórych jest jedyną szansą na przetrwanie Eurolandu. Jednak strona francuska zdementowała tę informację, natomiast stanowisko rządu niemieckiego pozostaje mocno dyskusyjne. Emisja jednolitego długu przez wszystkie państwa strefy euro oznacza, że rentowność takich obligacji musi uwzględniać łączne ryzyko wszystkich krajów, a zatem oprocentowanie będzie wyższe niż obecna rentowność niemieckich Bundów. Z tego powodu Berlin od początku był przeciwny temu pomysłowi, jednak po wydarzeniach z ostatnich tygodni w samych Niemczech pojawiają się już głosy przychylne projektowi. Wczoraj prezes Niemieckiego Związku Handlowego (BGA) apelował do kanclerz Niemiec i prezydenta Francji, aby dziś porozumieli się oni w sprawie euroobligacji. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że przywódcy będą rozmawiać o szczegółach poprawy ładu gospodarczego, jakie oboje zaproponowali podczas lipcowego szczytu. Chodzi tu o pomysł regularnych spotkań liderów państw strefy euro oraz udoskonalenia kontroli polityki fiskalnej państw członkowskich. Natomiast temat euroobligacji należy traktować jako ostatnią deskę ratunku dla Eurolandu, kiedy inne pomysły zawiodą.

REKLAMA

Przeczytaj również: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

W ostatnich dniach na rynku walutowym uwagę przyciąga silna deprecjacja franka szwajcarskiego. Licząc od szczytu 9 sierpnia (EUR/CHF 1,0075), frank osłabił się o ponad 11 proc. względem euro. Wczoraj odwrót od szwajcarskiej waluty, która stanowi bezpieczne schronienie w okresie zawirowań na rynku finansowym, wywołały niedzielne doniesienia SonntagsZeitung, według których szwajcarski rząd oraz bank centralny prowadzą intensywne rozmowy na temat usztywnienia kursu eurofranka i środki konieczne do wprowadzenia planu w życie są gotowe do zaimplementowania jeszcze w tym tygodniu. Według gazety SNB może usztywnić kurs nieznacznie powyżej 1,10, a następnie systematycznie go podnosić. Szwajcarskie władze chwytają się ostatecznych rozwiązań w celu przerwania aprecjacji franka, która uderza w krajowy eksport, odpowiadający za połowę produktu krajowego brutto. Dotychczasowe działania banku centralnego unikały ingerencji w kurs walutowy, gdyż ostatnie próby zatrzymania spadku kursu EUR/CHF, zakończone w połowie 2010 r., doprowadziły bank do zaraportowania straty w wysokości 21 mld dolarów. Decydując się jednak na zamrożenie kursu franka, bank musi być gotów do utrzymania założonego poziomu, niezależnie od siły popytu na krajową walutę, co w obliczu wciąż niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych stanowi poważne wyzwanie.

Polecamy serwis: Inwestycje

We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym znajduje się sporo istotnych publikacji. Najważniejsze to wstępne szacunki PKB Eurolandu za drugi kwartał. Spodziewany jest odczyt na poziomie 1,8 proc. r/r, jednak – sądząc po słabszym od oczekiwań wyniku gospodarki niemieckiej (2,8 proc. r/r przy prog. 3,2 proc. r/r) – poziom ten może być nie do osiągnięcia. Po południu z USA napłyną informacje o lipcowej dynamice produkcji przemysłowej, które pozwolą powiedzieć więcej o stanie amerykańskiej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA