REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trichet nie spełnił oczekiwań inwestorów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Rano, wskutek interwencji Banku Japonii na rynku, nastąpił wzrost kursu USD/JPY.
Rano, wskutek interwencji Banku Japonii na rynku, nastąpił wzrost kursu USD/JPY.

REKLAMA

REKLAMA

Potwierdziły się przypuszczenia sceptyków – Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na dodatkowy program wykupu obligacji krajów PIIGS. Jednocześnie J.C.Trichet poinformował, że ECB nie zrezygnował z dotychczasowej strategii, a bank pozostaje aktywny na rynku.

REKLAMA

Więcej szczegółów na temat tych operacji zostanie podane, jak zwykle, w poniedziałkowym, comiesięcznym komunikacie. Dzisiaj nie padły też słowa na temat „wzmożonej czujności”, a tylko o „uważnym monitorowaniu sytuacji”. Inwestorzy liczą na na szybkie podwyżki stóp procentowych, zwłaszcza że padło dzisiaj zdanie, iż presja inflacyjna nie jest silna. To może sugerować, że ECB zaczyna przyjmować bardziej zachowawczą postawę w kwestii polityki pieniężnej i będzie po prostu uważnie przyglądał się dalszemu rozwojowi wypadków. Reakcja rynków finansowych na takie informacje była oczywista – zamiast zwyżki euro zobaczyliśmy spadek wspólnej waluty na świecie, a w górę poszły notowania franka. W kraju przełożyło się to na kurs CHF/PLN w rejonie 3,69 około godz. 16:00.

REKLAMA

Sytuacja na europejskim rynku długu nadal pozostaje napięta. Po wczorajszym liście szefa Komisji Europejskiej do szefów państw strefy euro, w którym apelował, aby ci przyspieszyli prace nad wdrożeniem punktów pomocy dla Grecji, jakie zostały przyjęte podczas szczytu 21 lipca, głos zabrał dzisiaj m.in. niemiecki minister, który wyraził gotowość do szybkiego dopracowania szczegółów. Na rynku większe wrażenie wywarły jednak słowa włoskiego ministra Giulio Tremontiego, który przyznał, iż rozmawiając z azjatyckimi inwestorami na temat kupna włoskich obligacji, ci dali mu do zrozumienia, że wpierw chcieliby widzieć na rynku większe zaangażowanie ze strony ECB.

Przeczytaj również: Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Po porannej, wyraźnej interwencji na rynku jena w wykonaniu Banku Japonii – doprowadziła ona do wzrostu m.in. USD/JPY do 80,24 – po południu japońska waluta znów zaczęła zyskiwać na wartości. Wpływ na to mogły mieć spekulacje, iż dzisiaj BoJ działał na rynku samodzielnie, bez wsparcia ze strony innych banków centralnych. Jutro uwaga inwestorów skupi się na danych Departamentu Pracy USA, które zostaną opublikowane o godz. 14.30. Trudno powiedzieć, co będzie lepsze – bardzo złe dane czy też odczyt zbliżony do czerwcowego, czyli w okolicach +20 tys. etatów poza sektorem rolniczym. Bo dość słaby odczyt mógłby przyspieszyć spekulacje na temat ewentualnego programu QE3 w wykonaniu FED, chociaż zaraz po jego publikacji rynki zaliczyłyby najpewniej mocne tąpnięcie, podobne do poniedziałkowej reakcji na słaby indeks ISM – w takiej sytuacji EUR/USD spadłby wyraźnie poniżej 1,40. Z kolei odczyt słaby, ale nie tragiczny, najpewniej nie doprowadziłby do aż takiej zmienności na rynkach, ale przedłużyłby niepewność i wyczekiwanie na nowe impulsy – warto wspomnieć o artykule w Wall Street Journal, gdzie były wiceprezes FED, Donald Kohn, twierdzi, iż docelowo FED powinien rozważyć program QE3, ale wcześniej upewnić się, czy nie będzie zagrożeń ze strony inflacji, a przede wszystkim, czy obserwowane ostatnio, bardzo słabe odczyty makro, rzeczywiście mogą przerodzić się w trwalszą tendencję.

Odwiedź także serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Rozczarowanie postawą ECB musiało przynieść złamanie wsparcia na 1,4230. Szybko spadliśmy do 1,4150, a kiedy późniejszy powrót w okolice 1,4230 okazał się negatywny, na rynku pojawiła się kolejna fala, która doprowadziła do wybicia na nowe, lokalne minima. Obecnie mocny, krótkookresowy opór można wskazać w strefie 1,4170-1,4200, ale rynek będzie teraz celować w okolice 1,4070-1,4100, a później, w przypadku jutrzejszego, negatywnego odczytu z USA, poniżej 1,40. W średnim terminie realny wydaje się być test okolic 1,3835 z pierwszej dekady lipca b.r., ., który być może okazałby się przełomowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA