REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin spotkania na szczycie nie jest pewny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W maju nastąpił odpływ kapitałów z USA rzędu 67,5 mld USD, przekraczając wartość wpływów (66,6 mld USD) z kwietnia.
W maju nastąpił odpływ kapitałów z USA rzędu 67,5 mld USD, przekraczając wartość wpływów (66,6 mld USD) z kwietnia.

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik niemieckiego resortu finansów uważa, że drugi pakiet pomocowy dla Aten powinien uwzględniać stanowiska Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Angela Merkel zapowiedziała, że zaszczyci debatujących w tej sprawie swoją obecnością tylko pod warunkiem, że będzie miała pewność, iż spotkanie zobliguje państwa Eurolandu do konkretnych działań w kwestii Grecji. To zwiększa prawdopodobieństwo, że termin szczytu szefów państw strefy euro ponownie ulegnie zmianie.

REKLAMA

Kolejne przełożenie terminu będzie jednak złym sygnałem dla rynków. Pokaże, że europejska dyplomacja jest bardzo słaba, a politycy nie mają tak naprawdę wiarygodnego i kompromisowego planu dla Grecji. Na razie obie strony stanęły po swoich stronach barykady. Niewykluczone, że europejscy politycy zaczynają się bać, czy proponowane przez nich rozwiązania, zakładające udział sektora prywatnego w pomocy dla Grecji, sprowadzą na nich nowe problemy. Bo J.C. Trichet dał przecież do zrozumienia, iż powinni oni zagwarantować też ewentualną pomoc finansową dla greckich banków, które najpewniej trzeba będzie dokapitalizować, jeżeli ECB odetnie im finansowanie (nie przyjmując greckich obligacji pod zastaw pożyczek). Sytuacja jest więc coraz bardziej patowa i coraz trudniej jest prognozować rozwój wypadków w najbliższych dniach.

REKLAMA

W kraju o godz. 14.00 poznaliśmy dane GUS na temat średniej płacy, która wzrosła w czerwcu do 5,8 proc. r/r – widać, że firmy zaczynają pomału ulegać żądaniom płacowym i najpewniej fakt ten będzie w najbliższym czasie uważnie monitorowany przez Radę Polityki Pieniężnej. Niemniej, jeżeli jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej okażą się słabsze od prognoz (5,8 proc. r/r w czerwcu), to ryzyko ewentualnego pojawienia się drugiej rundy inflacji będzie bardzo niskie i RPP nie powinna czuć się zobowiązana do podnoszenia stóp procentowych na jesieni.

Dowiedz się także: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

O godz. 15.00 napłynęły nieco zaskakujące dane z USA, które doprowadziły do chwilowego osłabienia się dolara – w maju odnotowano odpływ kapitałów z USA rzędu 67,5 mld USD – jeszcze miesiąc wcześniej był to wpływ w kwocie 66,6 mld USD. W kontekście obaw, związanych z ratingiem USA, taki odczyt mógł wzbudzić pewne obawy. Po godz. 16.00 agencja Fitch wydała oświadczenie, że rating Stanów Zjednoczonych może zostać umieszczony na liście obserwacyjnej z opcją jego obniżki, jeżeli USA nie podniosą limitu swojego zadłużenia po 2 sierpnia. Wcześniej, i to mocniejsze komunikaty, wydały agencje S&P i Moody’s. Reakcja na rynku była jednak ograniczona. Część inwestorów liczy na to, że Kongresmeni są bliżej niż dalej osiągnięcia porozumienia, co rano nieoficjalnie sugerowała telewizja ABC News.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Poziom 1,40 nie został dzisiaj złamany, a w ostatnich godzinach doszło do przetestowania wymienianej rano strefy oporu 1,4070-1,4100. Niemniej trudno znaleźć uzasadnienie dla ewentualnych wzrostów, dopóki temat grecki nie pozostaje rozwiązany. Analiza techniczna również nie daje ku temu mocnych sygnałów, sugerując raczej kontynuację spadków. Tym samym w kolejnych godzinach powinniśmy zmierzać w stronę 1,3950-80 wskazywanych rano jako wsparcie. Złamanie tych poziomów otworzy drogę do ataku na 1,3835-60, co powinno mieć miejsce w tym tygodniu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA