REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Chinach niespodziewanie podniesione

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Podniesienie ratingu Portugalii przez agencję Moody’s wzbudziło wiele kontrowersji.
Podniesienie ratingu Portugalii przez agencję Moody’s wzbudziło wiele kontrowersji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na początku tygodnia pojawiły się spekulacje na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych w Chinach. Chińska prasa spodziewała się, że zgodnie z tradycją, PBoC podejmie decyzję w tej sprawie w weekend. Zaskoczenie rynku było duże, gdy informacja o podwyżce napłynęła dzisiaj, około godz. 12.30.

REKLAMA

Można powiedzieć, że lepszego momentu nie było … na rynkach i tak jest już gorąco, za sprawą nieoczekiwanej obniżki ratingu dla Portugalii przez Moody’s. W efekcie w dół poszły surowce i powiązane z nimi commodities currencies. Zyskał też dolar, który umocnił się już na początku tygodnia.

REKLAMA

Tak, jak można się było spodziewać, pod adresem agencji ratingowej Moody’s, która obniżyła rating Portugalii, padły dzisiaj mocne słowa. W podobnym tonie wypowiadał się szef Komisji Europejskiej, Barosso i niemiecki minister finansów, Wolfgang Schauble, a inwestorzy zastanawiali się tylko, jakie będzie to miało skutki dla Hiszpanii, która jest zaangażowana na rynku długu Portugalii, a także, kiedy „fala sztormu” dotknie też Irlandię, która kilka miesięcy temu dostała ogromną pożyczkę. Większość oficjeli wyrażała nadzieję, że kroki, podjęte ostatnio przez rząd w Lizbonie, są właściwe i reformy, do jakich zobowiązał się ten kraj, powinny przynieść poprawę. Wszyscy wiedzą jednak, że dużo zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja w Grecji. Im większa jest niepewność, związana z greckim długiem, tym dłuższy będzie powrót Portugalii i Irlandii na rynki finansowe i tym bardziej prawdopodobny stanie się drugi bailout.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Tym samym kluczowe w najbliższych dniach i tygodniach będzie to, jak politycy rozwiążą problem, związany z drugim pakietem pomocy dla Grecji – chodzi tutaj o drażliwą kwestię udziału prywatnych inwestorów. Dzisiaj pewną nadzieję dał niemiecki minister finansów. Wolfgang Schauble stwierdził, że przedstawiany w zeszłym tygodniu model francuski, zakładający zrolowanie części greckiego długu przez banki, jest tylko jedną z możliwości, którym trzeba się będzie w międzyczasie przyjrzeć. Pytanie, czy rzeczywiście prywatni inwestorzy będą chcieli nadal posiadać greckie obligacje? Wall Street Journal nieoficjalnie pisze dzisiaj, że niektóre banki już pozbyły się części greckiego długu, mimo wcześniejszych zobowiązań, iż tego nie zrobią…

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W najbliższym czasie kluczowa będzie publikacja indeksu ISM dla usług w USA. Jeżeli odczyt poprawi się, może to nieco poprawić nastroje, a przede wszystkim – uchronić dzisiaj Wall Street od większej przeceny. Tym samym warto założyć ewentualne, krótkie osłabienie dolara, po obserwowanym obecnie umocnieniu tej waluty. Dzisiejsza konferencja RPP o godz. 16.00 będzie bez znaczenia – podobnie jak sama decyzja, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 4,5 proc.

EUR/USD:

Rano wskazywany był poziom 1,4320, który został osiągnięty po południu (w umocnieniu się dolara pomogła też podwyżka stóp w Chinach). Wspomniany poziom 1,4320 został naruszony i przetestowaliśmy okolice 1,43. To, czy obserwowane odbicie od tej wartości okaże się trwałe, pokażą kolejne godziny. Na razie rynek realizuje jednak scenariusz spadku w rejon 1,42 do końca tygodnia, chociaż jutro przed decyzją ECB w sprawie stóp procentowych powinien nieco odreagować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA