REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Chinach niespodziewanie podniesione

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Podniesienie ratingu Portugalii przez agencję Moody’s wzbudziło wiele kontrowersji.
Podniesienie ratingu Portugalii przez agencję Moody’s wzbudziło wiele kontrowersji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na początku tygodnia pojawiły się spekulacje na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych w Chinach. Chińska prasa spodziewała się, że zgodnie z tradycją, PBoC podejmie decyzję w tej sprawie w weekend. Zaskoczenie rynku było duże, gdy informacja o podwyżce napłynęła dzisiaj, około godz. 12.30.

REKLAMA

Można powiedzieć, że lepszego momentu nie było … na rynkach i tak jest już gorąco, za sprawą nieoczekiwanej obniżki ratingu dla Portugalii przez Moody’s. W efekcie w dół poszły surowce i powiązane z nimi commodities currencies. Zyskał też dolar, który umocnił się już na początku tygodnia.

REKLAMA

Tak, jak można się było spodziewać, pod adresem agencji ratingowej Moody’s, która obniżyła rating Portugalii, padły dzisiaj mocne słowa. W podobnym tonie wypowiadał się szef Komisji Europejskiej, Barosso i niemiecki minister finansów, Wolfgang Schauble, a inwestorzy zastanawiali się tylko, jakie będzie to miało skutki dla Hiszpanii, która jest zaangażowana na rynku długu Portugalii, a także, kiedy „fala sztormu” dotknie też Irlandię, która kilka miesięcy temu dostała ogromną pożyczkę. Większość oficjeli wyrażała nadzieję, że kroki, podjęte ostatnio przez rząd w Lizbonie, są właściwe i reformy, do jakich zobowiązał się ten kraj, powinny przynieść poprawę. Wszyscy wiedzą jednak, że dużo zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja w Grecji. Im większa jest niepewność, związana z greckim długiem, tym dłuższy będzie powrót Portugalii i Irlandii na rynki finansowe i tym bardziej prawdopodobny stanie się drugi bailout.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Tym samym kluczowe w najbliższych dniach i tygodniach będzie to, jak politycy rozwiążą problem, związany z drugim pakietem pomocy dla Grecji – chodzi tutaj o drażliwą kwestię udziału prywatnych inwestorów. Dzisiaj pewną nadzieję dał niemiecki minister finansów. Wolfgang Schauble stwierdził, że przedstawiany w zeszłym tygodniu model francuski, zakładający zrolowanie części greckiego długu przez banki, jest tylko jedną z możliwości, którym trzeba się będzie w międzyczasie przyjrzeć. Pytanie, czy rzeczywiście prywatni inwestorzy będą chcieli nadal posiadać greckie obligacje? Wall Street Journal nieoficjalnie pisze dzisiaj, że niektóre banki już pozbyły się części greckiego długu, mimo wcześniejszych zobowiązań, iż tego nie zrobią…

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W najbliższym czasie kluczowa będzie publikacja indeksu ISM dla usług w USA. Jeżeli odczyt poprawi się, może to nieco poprawić nastroje, a przede wszystkim – uchronić dzisiaj Wall Street od większej przeceny. Tym samym warto założyć ewentualne, krótkie osłabienie dolara, po obserwowanym obecnie umocnieniu tej waluty. Dzisiejsza konferencja RPP o godz. 16.00 będzie bez znaczenia – podobnie jak sama decyzja, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 4,5 proc.

EUR/USD:

Rano wskazywany był poziom 1,4320, który został osiągnięty po południu (w umocnieniu się dolara pomogła też podwyżka stóp w Chinach). Wspomniany poziom 1,4320 został naruszony i przetestowaliśmy okolice 1,43. To, czy obserwowane odbicie od tej wartości okaże się trwałe, pokażą kolejne godziny. Na razie rynek realizuje jednak scenariusz spadku w rejon 1,42 do końca tygodnia, chociaż jutro przed decyzją ECB w sprawie stóp procentowych powinien nieco odreagować.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA