REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy skończy się odreagowanie?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Olli Rehn, szef partii, która doprowadziła do dymisji premiera José Sócratesa, nie będzie blokować bardziej zdecydowanych cięć w portugalskim budżecie.
Olli Rehn, szef partii, która doprowadziła do dymisji premiera José Sócratesa, nie będzie blokować bardziej zdecydowanych cięć w portugalskim budżecie.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu dzisiejszym lider fińskich socjaldemokratów krytycznie odniósł się do formy zapomogi dla Portugalii, wytykając państwom członkowskim UE niewystarczające zaangażowanie prywatnych inwestorów. Słowa Jutta Urpilainen’a pozwalają sądzić, że „bailout” dla Portugalii będzie mieć więcej przeciwników, nie tylko Prawdziwych Finów. Tego typu zagrywka polityczna wydaje się uzasadniona w świetle coraz bardziej prawdopodobnej restrukturyzacji greckiego długu.

REKLAMA

Pytanie, dlaczego mamy ratować bankrutów wyłącznie za publiczne pieniądze, co nie wychodzi najlepiej, będzie padać coraz częściej. Ewentualne veto ze strony Finlandii może nieco opóźnić procedurę przekazania środków Portugalczykom, które – jeśli wierzyć unijnemu komisarzowi, Olli Rehnowi, nastąpi w połowie maja. Na szczęście „pomocowych” negocjacji z KE i MFW najprawdopodobniej nie zablokuje sama Lizbona. Dzisiaj lider PSD – opozycyjnej partii, przez którą upadł rząd premiera José Sócratesa – przyznał, że kraj desperacko potrzebuje pomocy i jego ugrupowanie nie będzie sprzeciwiać się ustaleniom, przyjętym w negocjacjach, co oznacza, że nastąpią jeszcze głębsze cięcia budżetowe.

REKLAMA

To bardzo ważna informacja, która w natłoku innych rzeczy mogła nieco umknąć inwestorom. Nie wydaje się jednak, aby była ona w stanie podtrzymać obserwowane dzisiaj odreagowanie po wczorajszym, silnym ruchu. Warto przytoczyć w tym miejscu treść drugiej, bardzo ważnej w dniu dzisiejszym depeszy. Zdaniem typowanego na nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego, a obecnie członka tej instytucji – Lorenzo Bini-Smaghi, wczorajsze ostrzeżenie agencji S&P w sprawie ratingu USA powinno być też sygnałem do szybkiego zakończenia dotychczasowej, ultra liberalnej polityki, prowadzonej przez FED. Takie postawienie sprawy powoduje, że zaplanowane na 27 kwietnia posiedzenie FED zaczyna mieć jeszcze większe znaczenie – być może równie istotne, co pamiętne wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole z 27 sierpnia ur. Wtedy szef FED zasugerował program QE2, teraz być może rynki doszukają się sygnałów zakończenia QE2 w czerwcu br. Zwłaszcza, że presja, wywierana na FED, jest duża – dzisiaj sekretarz skarbu USA zapowiedział, że Stany ZJednoczone zrobią wszystko, aby utrzymać obecny, wysoki rating. W takiej sytuacji rynki mają szansę odebrać dość wyraźny sygnał do umocnienia dolara, ale i też do korekty na giełdach i surowcach, oraz walutach emerging markets. I to niezależnie od tego, że ewentualne, mocniejsze zacieśnienie fiskalne w USA najpewniej nie będzie skłaniać FED do szybkiego podnoszenia stóp procentowych – FED poprzestanie na razie na odejściu od działań na rynku długu. W powietrzu wisi też temat Grecji, z jej potencjalną restrukturyzacją długu w czerwcu. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak długo potrwa dzisiejsze odreagowanie na rynkach, wydaje się nie być zbyt trudna.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Na końcu trochę statystyki: W Eurolandzie indeks PMI dla przemysłu wzrósł w kwietniu bardziej niż oczekiwano, do 57,7 pkt., a dla usług był zgodny z szacunkami i osiągnął 56,9 pkt. Inflacja w Kanadzie nieoczekiwanie wyraźnie przyspieszyła w marcu do 3,3 proc. r/r i 1,7 proc. r/r – wynika z odczytu bazowego, co wyraźnie umocniło dzisiaj notowania kanadyjskiego dolara. Z kolei liczba rozpoczętych budów w USA wzrosła w marcu o 7,2 proc. m/m, a ilość wydanych pozwoleń – o 11,2 proc. m/m. W obu przypadkach wyniki wyraźnie przewyższają rynkowe prognozy. Dla inwestorów ważniejsze mogą być jednak jutrzejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Rynek zdołał powrócić powyżej 1,4250-80, udało się też wyjść ponad poziom 1,43. Kluczowy opór stanowi teraz wartość 1,4350 – jej naruszenie jest mało prawdopodobne. Można spodziewać się, że dzisiaj wieczorem zejdziemy poniżej kluczowych 1,4280, co potwierdzi średnioterminowe wskazania spadkowe, jakie pojawiły się wczoraj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA