reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na GPW

Pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na GPW

W poniedziałek nie spodziewano się istotnych dla świata makroekonomii wydarzeń. Pod względem wskaźników plan dnia był dość ubogi, toteż wszystko wskazywało na to, że pierwszy dzień notowań na rynku walutowym upłynie spokojnie. Stało się jednak inaczej. Pod wpływem ważnej publikacji, dotyczącej Stanów Zjednoczonych, kursy walut podlegały znacznym wahaniom.

Pod wpływem pogłosek o rozważaniu przez grecki rząd restrukturyzacji zadłużenia początek dnia przebiegał pod znakiem osłabienia euro w relacji do dolara. Wprawdzie władze Grecji zdementowały te pogłoski, jednak nie zahamowało to spadku notowań eurodolara. W godzinach popołudniowych kurs EUR/USD zniżkował do poziomu 1,4260. Wsparcie to, wyznaczone przez 23,6 procentowe zniesienia fali z okresu luty-kwiecień, zatrzymało dalszą przecenę wspólnej waluty.

Około godziny 15.00 do wiadomości publicznej została podana informacja, że agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych do negatywnej. Pierwszą reakcją rynku było osłabienie dolara w relacji do euro, jednak szybko kurs EUR/USD powrócił do spadków, ponownie testując wsparcie 1,4260.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Dzisiejsze wydarzenia istotnie zwiększyły awersję do ryzyka na światowych rynkach. Cena złota wzrosła w okolice psychologicznego oporu 1500 USD za uncję. Z kolei frank szwajcarski umocnił się w relacji do euro do poziomu 1,2750.

Polecamy serwis: Kredyty

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego ewidentnie zaszkodziło złotemu. Krajowa waluta istotnie osłabiła się w relacji do euro oraz franka szwajcarskiego. Około godziny 16.00 kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 3,9900, a kurs CHF/PLN w okolice 3,1300. Osłabieniu złotego towarzyszy przecena na krajowej giełdzie, co może świadczyć o odpływie zagranicznego kapitału z naszego regionu. W świetle tych wydarzeń bez istotniejszego wpływu na rynek pozostały publikacje danych na temat zatrudnienia oraz wynagrodzeń w Polsce. W marcu ich dynamika wyniosła odpowiednio: 4,1 proc. r/r oraz 4 proc. r/r. W rezultacie przedstawione wyniki okazały się gorsze od prognoz.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Agencja S&P zmieniła perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych na negatywną.
Agencja S&P zmieniła perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych na negatywną.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama