reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Postawa Niemiec wobec greckiego długu ze szkodą dla euro?

Postawa Niemiec wobec greckiego długu ze szkodą dla euro?

W dzisiejszym wywiadzie dla Bloomberga wiceminister spraw zagranicznych Niemiec potwierdził opinię, zgodnie z którą restrukturyzacja greckiego długu nie byłaby najgorszym rozwiązaniem. Jednocześnie Werner Hoyer zaznaczył, że gdyby grecki rząd wyszedł z taką propozycją, Niemcy byłyby skłonne poprzeć ten postulat.

To druga tego typu wypowiedź ze strony przedstawiciela rządu Angeli Merkel w ostatnim czasie. Wczoraj agencje zainteresowały się podobnym komentarzem ministra finansów, Wolfganga Schauble. O ile czwartkową wypowiedź można jeszcze zrozumieć – o tym, że restrukturyzacja długu Grecji będzie konieczna, mówi się coraz częściej w kuluarach, a sam Schauble wspominał o raporcie nt. Grecji, który będzie gotowy w czerwcu – to dzisiejsze słowa członka niemieckiego MSZ mogą świadczyć o tym, że temat problemów greckiego długu staje się wewnętrzną rozgrywką polityczną w Berlinie. Współ-koalicjanci rządu Angelii Merkel, Wolni Demokraci, a wśród nich wspomniany Werner Hoyer, zaczynają opowiadać się za zaostrzeniem kryteriów pomocy, przyznawanej peryferiom – ich zdaniem te kraje, które nie są w stanie wypełniać surowych wymagań, powinny mieć możliwość wyjścia z unii walutowej – taki dokument, do którego dotarła agencja Reutera, ma zostać przyjęty podczas wyborczej konwencji FDP, zaplanowanej na 13 maja. Widać, że politycy FDP usiłują odbudować swoje bardzo słabe sondaże wyborcze – ich poparcie spadło poniżej 5 proc. – i liczą na coraz większą niechęć Niemców do finansowego wspierania biednych peryferiów. Na takiej retoryce sporo zyskali w ostatnich miesiącach socjaldemokraci z SDP, a także sami Zieloni, których sondaże poprawiły się na fali niechęci do Angeli Merkel, a nie tylko za sprawą „atomowej fobii”. To jednak stawia CDU/CSU w coraz trudniejszej pozycji. W efekcie Angela Merkel może zacząć, w dyplomatyczny sposób, mnożyć trudności, związane z pomocą dla krajów peryferyjnych, w tym także komplikować ważną sprawę mechanizmu ESM, który powinien wejść w życie z początkiem 2013 r.

Grecki premier po spotkaniu z rządem zapowiedział dzisiaj, że przedstawi kolejne plany radykalnych oszczędności, co ma mieć miejsce po świętach wielkanocnych. Wypowiedź tak pokazuje, że Grecy w dramatyczny już sposób próbują odbudować zaufanie rynków finansowych. Tymczasem na najbliższą niedzielę zaplanowane zostały wybory parlamentarne w Finlandii. Mogą je wygrać eurosceptycy, którzy swoim veto opóźniliby „bailout” dla Portugalii i datę wprowdzenia wspomnianego ESM od 2013 r. Na przyszły tydzień zapowiedziane zostały negocjacje pomiędzy portugalskimi partiami, które mają wypracować konsensus w sprawie realizacji trudnych postulatów reform, narzucanych przez międzynarodowe instytucje. Tę kwestię próbują rozegrać tamtejsze związki zawodowe, a wszystko tłumaczy kampania wyborcza, która rozpoczęła się w Lizbonie. W efekcie może okazać się, że tematyka PIIGS-ów wcale nie zeszła z wokandy i będzie wciąż straszyć rynki. I to niezależnie od tego, że w dniu dzisiejszym Portugalia zrolowała 4,2 mld EUR zadłużenia z tytułu zapadających obligacji.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stanowisko Niemiec, zajęte w sprawie restrukturyzacji długu Grecji, może negatywnie oddziaływać na euro.
Stanowisko Niemiec, zajęte w sprawie restrukturyzacji długu Grecji, może negatywnie oddziaływać na euro.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama