reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Postawa Niemiec wobec greckiego długu ze szkodą dla euro?

Postawa Niemiec wobec greckiego długu ze szkodą dla euro?

W dzisiejszym wywiadzie dla Bloomberga wiceminister spraw zagranicznych Niemiec potwierdził opinię, zgodnie z którą restrukturyzacja greckiego długu nie byłaby najgorszym rozwiązaniem. Jednocześnie Werner Hoyer zaznaczył, że gdyby grecki rząd wyszedł z taką propozycją, Niemcy byłyby skłonne poprzeć ten postulat.

To druga tego typu wypowiedź ze strony przedstawiciela rządu Angeli Merkel w ostatnim czasie. Wczoraj agencje zainteresowały się podobnym komentarzem ministra finansów, Wolfganga Schauble. O ile czwartkową wypowiedź można jeszcze zrozumieć – o tym, że restrukturyzacja długu Grecji będzie konieczna, mówi się coraz częściej w kuluarach, a sam Schauble wspominał o raporcie nt. Grecji, który będzie gotowy w czerwcu – to dzisiejsze słowa członka niemieckiego MSZ mogą świadczyć o tym, że temat problemów greckiego długu staje się wewnętrzną rozgrywką polityczną w Berlinie. Współ-koalicjanci rządu Angelii Merkel, Wolni Demokraci, a wśród nich wspomniany Werner Hoyer, zaczynają opowiadać się za zaostrzeniem kryteriów pomocy, przyznawanej peryferiom – ich zdaniem te kraje, które nie są w stanie wypełniać surowych wymagań, powinny mieć możliwość wyjścia z unii walutowej – taki dokument, do którego dotarła agencja Reutera, ma zostać przyjęty podczas wyborczej konwencji FDP, zaplanowanej na 13 maja. Widać, że politycy FDP usiłują odbudować swoje bardzo słabe sondaże wyborcze – ich poparcie spadło poniżej 5 proc. – i liczą na coraz większą niechęć Niemców do finansowego wspierania biednych peryferiów. Na takiej retoryce sporo zyskali w ostatnich miesiącach socjaldemokraci z SDP, a także sami Zieloni, których sondaże poprawiły się na fali niechęci do Angeli Merkel, a nie tylko za sprawą „atomowej fobii”. To jednak stawia CDU/CSU w coraz trudniejszej pozycji. W efekcie Angela Merkel może zacząć, w dyplomatyczny sposób, mnożyć trudności, związane z pomocą dla krajów peryferyjnych, w tym także komplikować ważną sprawę mechanizmu ESM, który powinien wejść w życie z początkiem 2013 r.

Grecki premier po spotkaniu z rządem zapowiedział dzisiaj, że przedstawi kolejne plany radykalnych oszczędności, co ma mieć miejsce po świętach wielkanocnych. Wypowiedź tak pokazuje, że Grecy w dramatyczny już sposób próbują odbudować zaufanie rynków finansowych. Tymczasem na najbliższą niedzielę zaplanowane zostały wybory parlamentarne w Finlandii. Mogą je wygrać eurosceptycy, którzy swoim veto opóźniliby „bailout” dla Portugalii i datę wprowdzenia wspomnianego ESM od 2013 r. Na przyszły tydzień zapowiedziane zostały negocjacje pomiędzy portugalskimi partiami, które mają wypracować konsensus w sprawie realizacji trudnych postulatów reform, narzucanych przez międzynarodowe instytucje. Tę kwestię próbują rozegrać tamtejsze związki zawodowe, a wszystko tłumaczy kampania wyborcza, która rozpoczęła się w Lizbonie. W efekcie może okazać się, że tematyka PIIGS-ów wcale nie zeszła z wokandy i będzie wciąż straszyć rynki. I to niezależnie od tego, że w dniu dzisiejszym Portugalia zrolowała 4,2 mld EUR zadłużenia z tytułu zapadających obligacji.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stanowisko Niemiec, zajęte w sprawie restrukturyzacji długu Grecji, może negatywnie oddziaływać na euro.
Stanowisko Niemiec, zajęte w sprawie restrukturyzacji długu Grecji, może negatywnie oddziaływać na euro.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama