REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realizacja zysków z euro

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Jutro o godz. 10.30 funt może potanieć.
Jutro o godz. 10.30 funt może potanieć.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku sesji nastąpiły wzrosty euro, ale parkiet wkrótce przejęły byki. Już o godz. 10.30 wspólna waluta traciła w relacji do funta, co stało się bodźcem do kupna tego ostatniego. Powodem była publikacja danych o inflacji CPI w Wielkiej Brytanii. Stopa inflacji na Wyspach wyniosła 4,4 proc. r/r, natomiast spodziewano się 4,2 proc. r/r.

EUR/GBP:

REKLAMA

Notowania EUR/GBP spadły po południu do 0,8660, odnotowując jedną z większych zniżek w ostatnich dniach. Rano oscylowały jeszcze wokół 0,8720. Jednocześnie obserwowaliśmy zwyżkę GBP/USD, gdzie udało się złamać opór na 1,6343. Zaatakowana została bariera 1,64. Warto pamiętać, że przed nami jeszcze publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, którą poznamy jutro o godz. 10.30. Rynek po cichu liczy na to, że podczas ostatniego posiedzenia, w dniach 9-10 marca, do obozu 3 „jastrzębi” dołączyła kolejna osoba. A stąd już blisko do grupy 5 „jastrzębi” w 9 osobowym gremium MPC, która mogłaby zagłosować za podwyżką stóp. Po dzisiejszych danych o inflacji zaczęto już wspominać o majowym terminie. Niemniej, jeżeli dotychczasowy układ głosów pozostanie bez zmian, 6-3, jutro po godz. 10.30 funt może mocno stracić.

EUR/CHF:

Wspólna waluta zaczęła nieco tracić w relacji do franka. Kurs EUR/CHF spadł po południu do 1,2820. To wynik lepszych danych o bilansie handlowym za luty w Szwajcarii, które poznaliśmy dzisiaj rano, a także słów szefa Narodowego Banku Szwajcarii, który stwierdził, iż publikacja ta pokazuje, że eksporterzy dobrze radzą sobie z silnym frankiem. Dla części inwestorów ponowne „wejście” we franka jest też opłacalne z powodu utrzymującej się niepewności w krajach arabskich i zagadki, związanej z jutrzejszym głosowaniem w Portugalii.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Właśnie ten temat zaważył po południu na notowaniach EUR/USD, które po uprzednim wzroście do 1,4249, po południu spadły poniżej 1,42. Strefa oporu 1,4247-81 pozostała niepokonana. Rynek zaczyna brać pod uwagę możliwość zmiany rządu w Portugalii – wczoraj premier Socrates zapowiedział, że przegrane głosowanie, dotyczące zwiększenia cięć wydatków budżetowych, będzie dla niego sygnałem do dymisji całego gabinetu. Tymczasem zdaniem szefa opozycyjnej PSD kraj może potrzebować nowej, szerokiej koalicji, która rozwiązałaby gospodarcze problemy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że to tylko „polityczne hasła”. Mało prawdopodobne jest, aby nowy rząd zrezygnował z dotychczasowej polityki oszczędności – co gorsza, nie będzie miał wiele do powiedzenia, gdyż wcześniej rynki finansowe wymuszą na Portugalii proces „bailoutu”, a warunki reform będą dyktować przedstawiciele UE, MFW i ECB. Tym samym jutrzejsze głosowanie w portugalskim parlamencie może okazać się pozytywne dla euro. Niemniej, do tego czasu na notowania wspólnej waluty rzutować będzie niepewność.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

PLN:

Złoty pozostał dzisiaj stabilny, tym samym nie zaszkodziły mu zbytnio poranne słowa Marka Belki, ani też dane NBP na temat inflacji bazowej. Okazało się, że wskaźnik ten wzrósł w okresie styczeń-luty znacznie mniej niż oczekiwano, bo o 1,7 proc. r/r, podczas kiedy szacunki mówiły o 2,1 proc. r/r. Czy to ewidentnie przekreśla szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP w dniu 5 kwietnia? Nie do końca – dla Rady kluczowe mogą okazać się oczekiwania, związane z posunięciem Europejskiego Banku Centralnego w dniu 7 kwietnia. Jeżeli w najbliższym czasie w Portugalii nie wydarzy nic złego się i, a unijny szczyt, zaplanowany na 24-25 marca, nie przyniesie rozczarowania, podwyżka stóp o 25 p.b. jest dość prawdopodobna.

EUR/USD:

Strefa oporu 1,4247-81 nie została dzisiaj naruszona, a zawrócenie rynku w dół po ustanowieniu szczytu na 1,4249 może wyglądać negatywnie. Na razie brakuje mocnych sygnałów. Silne wsparcie stanowi rejon 1,4121-57 i nie wydaje się, aby ta bariera miała zostać naruszona w tym tygodniu, chociaż najpewniej będzie testowana w najbliższych godzinach. Do końca tygodnia atak na nowe maksima wciąż jest bardziej prawdopodobny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA