| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kiedy opłaca się kupić walutę na spłatę kredytu w CHF u konkurencji?

Kiedy opłaca się kupić walutę na spłatę kredytu w CHF u konkurencji?

Czy opłaca się kupić franka w obcym banku, aby spłacić ratę kredytu w CHF? Czy z opcji kupna można skorzystać jednorazowo? Ile kosztuje przelew międzybankowy? Ekspertka opowiada, w jaki sposób skorzystać z ustawy antyspreadowej.

Klient kupujący tego dnia walutę w najtańszym banku, jednocześnie spłacając ratę w najdroższej instytucji, oszczędzał blisko 18 zł na każdych 100 frankach raty kredytowej. Dla kredytu z ratą na poziomie ok. 500 franków – płacą ją np. osoby, które we franku pożyczały trzy lata temu 300 tys. zł, albo osoby, które wzięły w zeszłym roku kredyt również na taką kwotę, ale po dużo wyższych marżach, oszczędność na spreadzie wyniesie już 84 zł. Rata zamiast 1958 zł będzie kosztowała ich 1874 zł. Gdyby nawet różnica na kursie spadła do 10 gr. i tak miesięczna oszczędność wynosiłaby 50 zł. Przy różnicy 5 gr. kredytobiorca z ratą 500 franków zyskiwałby 25 zł. Niby niewiele, ale w skali roku to już coś. Nie wspominając o bezcennej satysfakcji.

Polecamy serwis: Inwestycje

Tańszy frank czy euro nie wystarczą jednak, aby operacja spłaty walutą kredytu z innego banku się opłaciła. Ważny jest również koszt prowadzenia konta walutowego lub oszczędnościowego rachunku walutowego oraz cena przelewu walut do innego banku.

I tu najlepiej wypada propozycja Citi Handlowego, gdzie zarówno konto walutowe we franku, jak i wszelkiego rodzaju przelewy: przez Internet, w oddziale czy przez telefon, są za darmo. W PKO BP również nie trzeba płacić za rachunek walutowy, ani nie trzeba zakładać do niego ROR złotowego. Należy jednak uiścić opłatę w wysokości 5 zł za dyspozycję przekazania pieniędzy z rachunku walutowego, dokonaną w oddziale banku. Prowizją 5 zł za przelew franków do innego banku z Konta Kantor zadowoli się również Alior. I jak na razie to rozwiązania oferowane przez Citi, PKO BP i Alior wydają się najbardziej korzystne dla klientów, chcących w bezgotówkowy sposób spłacać kredyt walutowy specjalnie na ten cel kupowanymi frankami. Propozycje tych banków z pewnością warte są zainteresowania, tym bardziej, że wszystkie trzy instytucje plasują się na dobrych miejscach pod względem wysokości kursów sprzedaży franka.

W większości pozostałych banków prowadzenie konta walutowego również jest bezpłatne, choć zdarzają się wyjątki. Za konto walutowe 20 zł miesięcznie może oczekiwać BNP Paribas. W BOŚ otwarcie konta walutowego kosztuje 20 zł, a prowadzenie – 5 zł miesięcznie. W BPH należy liczyć się z wydatkiem 5 zł miesięcznie, chyba że klient ma określone ROR-y złotowe, jak Sezam: Srebrny, Złoty lub Max; wówczas konto jest za darmo. W DNB Nord trzeba płacić 6 zł miesięcznie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »