| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czemu nie?

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czemu nie?

Coraz częściej udajemy się do banku po pieniądze na mieszkanie. Problem w tym, że w wielu przypadkach nie stać nas nawet na pokrycie części kosztów zakupu.

Co czwarty Polak pożycza niemalże równowartość nieruchomości, co siódmy zadłuża się na kwotę, która przewyższa cenę mieszkania. Na początku bieżącego roku 12 proc. kredytobiorców zaliczało się do takiej kategorii, jednakże liczba osób, w pozostałych przypadkach wkład własny stanowił co najmniej 5 proc. Ludzi, zdeterminowanych do wzięcia dużego kredytu, przybywa, mimo że nie mają własnych pieniędzy. 

Nowy raport Związku Banków Polskich na temat kredytów mieszkaniowych za III kwartał nie pozostawia wątpliwości – gwałtownie ubywa klientów, którzy odłożyli na zakup wymarzonego mieszkania chociaż część pieniędzy. Jeszcze na początku roku jedynie co trzeci kredytobiorca brał kredyt na co najmniej 80 proc. wartości nieruchomości, teraz – niemal co drugi. Takiej statystyki nie było nawet w czasie boomu kredytowego, wówczas odsetek kredytów na 80 proc. i więcej kosztu zakupu mieszkania sięgał ok. 30 proc.

Dowiedz się także: Kiedy warto przewalutować kredyt hipoteczny?


Źródło: Związek Banków Polskich

Polecamy serwis: Budżet domowy

Szczególną uwagę zwraca fakt, że niemal 14 proc. klientów, czyli dwukrotnie więcej niż na początku roku, kredytuje nie tylko zakup nieruchomości, ale również opłaty około kredytowe i koszty transakcji czy też wykończenie mieszkania. I to mimo tego, że kredytobiorcy w zdecydowanej większości nie wprowadzają się do nowych lokali i pustych ścian. Wciąż częściej wybierają mieszkania na rynku wtórnym. W 6 największych aglomeracjach Polski największy udział nowych mieszkań, kupowanych na kredyt, da się zauważyć w Gdańsku i Krakowie, a i tak jest to odpowiednio 28 i 27 proc. transakcji. W Łodzi, gdzie nowe lokale kupowane są wyjątkowo niechętnie, odsetek ten sięga 12 proc.Źródło: Związek Banków Polskich

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »