| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów odnawialnych

Ranking kredytów odnawialnych

Osoby, które z trudem wiążą koniec z końcem, może zainteresować opcja kredytu odnawialnego. Dzięki kredytowi odnawialnemu zyskujemy dostęp do dodatkowej gotówki bez wychodzenia z domu.

Usługę tę nazywają rożnie. Najczęściej spotkamy się z określeniami: kredyt odnawialny, kredyt w koncie, limit kredytowy. Sens jest zawsze pozostaje ten sam. To stały dostęp do dodatkowej gotówki bezpośrednio z poziomu naszego konta. Bez konieczności odwiedzania banku. W swojej ofercie ma go większość polskich instytucji finansowych.

Limit kredytowy udzielany jest na wniosek klienta. Czasem jednak banki same nam go oferują, zwłaszcza jeśli przenosimy konto od konkurencji. To, ile środków dostaniemy, jest kwestią indywidualną. Głównym czynnikiem, branym pod uwagę przy wyliczaniu maksymalnego limitu kredytowego, okazują sięnasze miesięczne wpływy na konto. Średnio możemy liczyć na przynajmniej kilka tysięcy złotych – wielokrotność naszej pensji.

Konta za darmo z darmowymi bankomatami? Sprawdź kto ma takie oferty!

Czym jest kredyt odnawialny?

Limit kredytowy to dodatkowa gotówka, która powiększa saldo naszego konta. Jeśli np. posiadamy na koncie 1,5 tysiąca złotych, a nasz limit opiewa na 2 tysiące, łączny stan naszego konta będzie wynosił 3,5 tysiąca złotych.

Zdarza nam się wydać własne 1,5 tysiąca przed końcem miesiąca i kolejną wypłatą. Posiadając kredyt odnawialny nie musimy przejmować się brakiem gotówki, ponieważ do naszej dyspozycji pozostanie jeszcze 2 tysiące złotych.

Teraz także możemy, tak jak wcześniej, dokonywać przelewów czy płacić kartą. Jednak należy pamiętać, że nie są to już nasze własne środki, ale pieniądze banku, za które trzeba zapłacić odsetki.

Wraz z wpłynięciem na nasze konto pensji, wykorzystana część kredytu zostanie automatycznie spłacona. Co więcej, przy spłacie całego zadłużenia do dyspozycji dalej pozostanie nam kwota limitu kredytowego.

A co ze wspomnianymi odsetkami? To jest wielki plus kredytów odnawialnych. Odsetki są bowiem naliczane tylko od kwoty, którą wykorzystujemy i tylko za czas, przez który byliśmy zadłużeni.

Jeśli np. pod koniec miesiąca skorzystaliśmy z limitu na 300 zł i takie zadłużenie utrzymywaliśmy przez 6 dni, to odsetki będą naliczone od 300 zł za 6 dni. Nie zaś za cały miesiąc i za maksymalną kwotę, możliwą do wykorzystania.

Niestety nie ma nic za darmo. Od takiej formy kredytu także pobierana jest prowizja. Najczęściej w formie stałej, jednorazowej opłaty w skali roku. Jej wysokość waha się od 0 do 3%. Jeśli chcemy przedłużyć nasz limit kredytowy na kolejny rok (najczęściej dzieje się to automatycznie), to prowizja zostanie naliczona ponownie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »