REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia? /Fot. Fotolia
Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi bywa dość kłopotliwe w przypadku części przedsiębiorców. Warto dowiedzieć się na czym konkretnie polegają problemy.

Masowe przekształcenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi (z użytkowania wieczystego we własność) to ogromna operacja, która nie odbywa się bez kłopotów. Chodzi nie tylko o opóźnienia związane z wysyłaniem właścicielom domów i lokali zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego. Wiele osób nie otrzymało jeszcze decyzji dotyczącej przyznania bonifikaty za jednorazową płatność. W najgorszej sytuacji znajdują się jednak niektórzy przedsiębiorcy. Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod domami i lokalami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej, może bowiem skutkować przekroczeniem limitu pomocy de minimis. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jakie mogą być konsekwencje dla przedsiębiorcy w sytuacji, gdy wspomniany limit zostanie przekroczony.

REKLAMA

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

Nie każdemu przedsiębiorcy grozi przekroczenie limitu

Na pewne komplikacje związane z ustawowym przekształceniem użytkowania wieczystego powinny zwrócić uwagę między innymi osoby wykorzystujące część swojego domu lub lokalu do potrzeb działalności gospodarczej. Na całe szczęście, takim osobom dość rzadko grozi przekroczenie limitu dopuszczalnej pomocy publicznej, bo wartość osiągniętych przez nie korzyści będzie stosunkowo mała (względem limitu de minimis). W tym kontekście warto powołać się na przykład przedsiębiorcy, który w celach firmowych wykorzystuje 25% mieszkania o powierzchni 60 mkw. Wspomniany przedsiębiorca dotychczas wnosił opłatę za użytkowanie wieczyste wynoszącą 300 zł rocznie, ponieważ wartość udziału w gruncie pod blokiem wyceniono na 30 000 zł. W tym kontekście warto przypomnieć, że roczna opłata za użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe wynosiła 1,00% ich wartości ustalonej zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 Nr 115 poz. 741).

Złożenie dodatkowego oświadczenia bywa konieczne

Wedle przepisów ustawy z 20 lipca 2018 roku, która reguluje przekształcenie użytkowania wieczystego (Dz. U. z 2020 r. poz. 139), urząd miasta lub gminy domyślnie rozłoży przykładowemu przedsiębiorcy okres wnoszenia opłaty przekształceniowej na 99 lat. W takiej sytuacji, właściciel firmy nie może liczyć na preferencje ze strony państwa i jednocześnie nie naraża się na konsekwencje otrzymania pomocy publicznej. Kwestia pomocy publicznej będzie istotna jeśli przykładowy przedsiębiorca wybierze standardowy okres wnoszenia opłaty przekształceniowej (20 lat) lub będzie chciał skorzystać z bonifikaty za jednorazową płatność. Na szczęście, w analizowanym przykładzie korzyść osiągnięta dzięki dwudziestoletniemu okresowi płatności i ewentualnej bonifikacie będzie znacznie mniejsza od limitu pomocy de minimis (200 000 euro w ciągu trzech lat podatkowych). W opisywanej sytuacji jedyne utrudnienie dla przedsiębiorcy jest związane z koniecznością złożenia dodatkowego oświadczenia o sposobie wykorzystania nieruchomości mieszkaniowej na potrzeby firmy. Wiele gmin przed przyznaniem bonifikaty wymaga od właścicieli firm takiego dokumentu. Jest on obowiązkowy przy staraniu się o skrócenie okresu wnoszenia opłat przekształceniowych do 20 lat.

Dopłatę do przekształcenia nietrudno będzie obliczyć

REKLAMA

Problem z przekroczeniem dopuszczalnego limitu pomocy publicznej mogą mieć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy osiągnęli korzyści z gruntowego uwłaszczenia dotyczącego kilku dużych nieruchomości albo wcześniej otrzymywali wsparcie od państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele firm narażeni na przekroczenie limitu dopuszczalnej pomocy publicznej w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego pod domami i blokami, powinni sprawdzić, jaką dopłatę powodowałaby taka sytuacja. Może się bowiem okazać, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu powolne spłacanie całej wartości gruntu w ramach corocznej opłaty przekształceniowej. UOKiK informuje, jak należy liczyć ewentualną dopłatę przedsiębiorcy do przekształcenia. Wspomniana dopłata zostanie obliczona wedle następującego wzoru:

Kwota dopłaty wymaganej od przedsiębiorcy = wycena gruntu – (suma opłat przekształceniowych + wartość pozostałego limitu pomocy de minimis przed przekształceniem)

Zgodnie z przepisami, koszty wyceny gruntu (patrz powyżej) związane z wykonaniem operatu szacunkowego powiększą łączne zobowiązanie przedsiębiorcy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA