REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia? /Fot. Fotolia
Kiedy przedsiębiorca dopłaci do gruntowego przekształcenia? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi bywa dość kłopotliwe w przypadku części przedsiębiorców. Warto dowiedzieć się na czym konkretnie polegają problemy.

Masowe przekształcenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi (z użytkowania wieczystego we własność) to ogromna operacja, która nie odbywa się bez kłopotów. Chodzi nie tylko o opóźnienia związane z wysyłaniem właścicielom domów i lokali zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego. Wiele osób nie otrzymało jeszcze decyzji dotyczącej przyznania bonifikaty za jednorazową płatność. W najgorszej sytuacji znajdują się jednak niektórzy przedsiębiorcy. Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod domami i lokalami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej, może bowiem skutkować przekroczeniem limitu pomocy de minimis. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jakie mogą być konsekwencje dla przedsiębiorcy w sytuacji, gdy wspomniany limit zostanie przekroczony.

REKLAMA

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

Nie każdemu przedsiębiorcy grozi przekroczenie limitu

Na pewne komplikacje związane z ustawowym przekształceniem użytkowania wieczystego powinny zwrócić uwagę między innymi osoby wykorzystujące część swojego domu lub lokalu do potrzeb działalności gospodarczej. Na całe szczęście, takim osobom dość rzadko grozi przekroczenie limitu dopuszczalnej pomocy publicznej, bo wartość osiągniętych przez nie korzyści będzie stosunkowo mała (względem limitu de minimis). W tym kontekście warto powołać się na przykład przedsiębiorcy, który w celach firmowych wykorzystuje 25% mieszkania o powierzchni 60 mkw. Wspomniany przedsiębiorca dotychczas wnosił opłatę za użytkowanie wieczyste wynoszącą 300 zł rocznie, ponieważ wartość udziału w gruncie pod blokiem wyceniono na 30 000 zł. W tym kontekście warto przypomnieć, że roczna opłata za użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe wynosiła 1,00% ich wartości ustalonej zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 Nr 115 poz. 741).

Złożenie dodatkowego oświadczenia bywa konieczne

Wedle przepisów ustawy z 20 lipca 2018 roku, która reguluje przekształcenie użytkowania wieczystego (Dz. U. z 2020 r. poz. 139), urząd miasta lub gminy domyślnie rozłoży przykładowemu przedsiębiorcy okres wnoszenia opłaty przekształceniowej na 99 lat. W takiej sytuacji, właściciel firmy nie może liczyć na preferencje ze strony państwa i jednocześnie nie naraża się na konsekwencje otrzymania pomocy publicznej. Kwestia pomocy publicznej będzie istotna jeśli przykładowy przedsiębiorca wybierze standardowy okres wnoszenia opłaty przekształceniowej (20 lat) lub będzie chciał skorzystać z bonifikaty za jednorazową płatność. Na szczęście, w analizowanym przykładzie korzyść osiągnięta dzięki dwudziestoletniemu okresowi płatności i ewentualnej bonifikacie będzie znacznie mniejsza od limitu pomocy de minimis (200 000 euro w ciągu trzech lat podatkowych). W opisywanej sytuacji jedyne utrudnienie dla przedsiębiorcy jest związane z koniecznością złożenia dodatkowego oświadczenia o sposobie wykorzystania nieruchomości mieszkaniowej na potrzeby firmy. Wiele gmin przed przyznaniem bonifikaty wymaga od właścicieli firm takiego dokumentu. Jest on obowiązkowy przy staraniu się o skrócenie okresu wnoszenia opłat przekształceniowych do 20 lat.

Dopłatę do przekształcenia nietrudno będzie obliczyć

REKLAMA

Problem z przekroczeniem dopuszczalnego limitu pomocy publicznej mogą mieć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy osiągnęli korzyści z gruntowego uwłaszczenia dotyczącego kilku dużych nieruchomości albo wcześniej otrzymywali wsparcie od państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele firm narażeni na przekroczenie limitu dopuszczalnej pomocy publicznej w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego pod domami i blokami, powinni sprawdzić, jaką dopłatę powodowałaby taka sytuacja. Może się bowiem okazać, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu powolne spłacanie całej wartości gruntu w ramach corocznej opłaty przekształceniowej. UOKiK informuje, jak należy liczyć ewentualną dopłatę przedsiębiorcy do przekształcenia. Wspomniana dopłata zostanie obliczona wedle następującego wzoru:

Kwota dopłaty wymaganej od przedsiębiorcy = wycena gruntu – (suma opłat przekształceniowych + wartość pozostałego limitu pomocy de minimis przed przekształceniem)

Zgodnie z przepisami, koszty wyceny gruntu (patrz powyżej) związane z wykonaniem operatu szacunkowego powiększą łączne zobowiązanie przedsiębiorcy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA