REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem lokali na kwarantannę – status prawny

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Wynajem lokali na kwarantannę – status prawny /fot. Shutterstock
Wynajem lokali na kwarantannę – status prawny /fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Epidemia koronawirusa mocno zaszkodziła rynkowi wynajmu krótkoterminowego. Dlatego pojawiły się oferty najmu mieszkania na czas kwarantanny. Wyjaśniamy, czy są one legalne.

Rynek najmu krótkoterminowego jest tą częścią „mieszkaniówki”, która najbardziej ucierpiała na skutek epidemii koronawirusa. Bardzo duży i nagły spadek ruchu turystycznego sprawił, że wielu właścicieli mieszkań wcześniej nastawionych na krótkoterminowy wynajem, postanowiło znaleźć inne źródła zysku. Część takich inwestorów szuka długoterminowych najemców obawiając się, że zła koniunktura w branży turystycznej nie przeminie szybko. Inni właściciele mieszkań wcześniej wynajmowanych turystom, zaproponowali swoje usługi osobom, które muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się prawnym i ekonomicznym aspektom wynajmu lokali na czas kwarantanny.

REKLAMA

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Przepisy nie zakazują wynajmu „kwarantannowych” lokali

REKLAMA

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że obecnie nie obowiązuje już zakaz wynajmu krótkoterminowego mieszkań. Został on zniesiony 20 marca 2020 r. rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 491). Sprawia to, że krótkoterminowy wynajem mieszkań znów jest możliwy i legalny. Taka sytuacja dotyczy każdego celu wynajmu na krótki okres.

Właściciele mieszkań wynajmowanych na cele kwarantanny wskazują, że obowiązujące przepisy nie zabroniły takiego odpłatnego udostępniania lokali. W tym kontekście warto pamiętać, że kwarantannie teoretycznie są poddawane zdrowe osoby. Niemniej jednak, po zakończeniu „kwarantannowego” wynajmu, mieszkania trzeba odkazić. Rozsądek sugeruje, że odkażanie musi zostać wykonane po wyprowadzce każdego lokatora objętego kwarantanną. Takie postępowanie może zapobiec roznoszeniu się choroby w sytuacji, gdy jeden z lokatorów będzie bezobjawowym nosicielem koronawirusa. W ramach bezpieczeństwa prawnego i sanitarnego, warto również przez dłuższy czas przechowywać zawarte umowy najmu krótkoterminowego.

Wykorzystanie części mieszkań w bloku lub kamienicy na cele kwarantanny, z pewnością mimo dobrych intencji, może jednak nie spodobać się członkom wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że zakres ingerencji wspólnoty ogranicza się do części wspólnych budynku. Co więcej, wcześniejsze wyroki sądów potwierdzają, że wspólnota nie może zakazać najmu krótkoterminowego. W tym kontekście, dobrym przykładem jest między innymi Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 17 stycznia 2018 r. (sygnatura akt: XVC 677/16).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestia podatku za „M” wzbudza rosnące wątpliwości …

Jedyne wątpliwości prawne dotyczą tego, czy właściciel mieszkania regularnie wynajmowanego na krótki czas powinien zadeklarować zmianę sposobu jego wykorzystywania (z mieszkaniowego na użytkowy). Taka zmiana skutkowałaby między innymi znaczącym podniesieniem stawki podatku od nieruchomości. Mowa o wzroście maksymalnej stawki z 0,81 zł/mkw. do 23,90 zł/mkw. (dane dla 2020 r.). Konieczność płacenia wyższego podatku od nieruchomości przy najmie krótkoterminowym sugeruje między innymi niedawny Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lutego 2020 r. (II FSK 716/18). Warto jednak nadmienić, że opisywana kwestia dotyczy wszystkich lokali wynajmowanych krótkookresowo (nie tylko na czas kwarantanny).

Kwarantanna nie może być stałym sposobem na wynajem

W ramach podsumowania, eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że „kwarantannowy” wynajem mieszkań prawdopodobnie nie będzie długotrwałym sposobem na biznes. Świadczą o tym między innymi informacje podawane przez Ministerstwo Zdrowia. Wskazują one, że po maksimum z początku kwietnia 2020 roku (183 095), zaczął być widoczny spadkowy trend dotyczący liczby osób objętych kwarantanną. W dniu 21 kwietnia 2020 r. już tylko 105 602 osoby musiały odbywać kwarantannę. Można oczekiwać, że liczba Polaków zmuszonych do odosobnienia będzie systematycznie spadała w II kw. 2020 r. Właśnie dlatego właściciele mieszkań nie powinni traktować kwarantannowego wynajmu jako trwałego sposobu na biznes (nawet jeśli jesienią znów będzie widoczny wzrost liczby zakażeń).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA