REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać? /fot. shutterstock
Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać? /fot. shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ktoś, kto w biznesie stosuje się do zasady „spodziewaj się niespodziewanego”, być może jest w jakimś stopniu przygotowany na to, co dzieje się w gospodarce w związku z pandemią koronawirusa. Wszyscy pozostali mają pewnie powody do zmartwień. Jak będą wyglądały rynki po przejściu pandemii? Którzy gracze się obronią, a po których nie będzie śladu? Dziś jest jeszcze za wcześnie na takie prognozy, lecz warto przyjrzeć się aktualnej sytuacji. Jakie są perspektywy dla branży nieruchomości?

Dobrą informacją dla polskiego rynku nieruchomości byłby wzrost (a przynajmniej brak spadku) cen domów i mieszkań. Ostateczny wpływ koronawirusa na tę branżę jest teraz trudny, a wręcz niemożliwy do przewidzenia. Na tę chwilę istnieją jednak pewne przesłanki mówiące o tym, że nieruchomości w najbliższym czasie nie muszą stracić na wartości.

REKLAMA

Kryzys gospodarczy, z jakim mamy aktualnie do czynienia, wiąże się z niskimi stopami procentowymi. Rada Polityki Pieniężnej właśnie obniżyła je do rekordowego poziomu. Trudno spodziewać się gwałtownego wzrostu zainteresowania tanimi kredytami, lecz osoby, które będą spłacać raty za mieszkanie, powinny odczuć pewną ulgę. Niskie stopy procentowe wiążą się z niższymi opłatami za kredyt. To z kolei generuje większy popyt na mieszkania – wyjaśnia Adam Nowodworski, prezes agencji NE.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

REKLAMA

Drugim argumentem, który przemawia na korzyść rynku nieruchomości w Polsce, jest kryzys turystyki. Co jedno ma wspólnego z drugim? Kwatery wynajmowane na krótkie terminy. Zdążyliśmy już zaobserwować pierwsze ruchy właścicieli polegające na rezygnacji z krótkookresowego wynajmowania mieszkań na rzecz wynajmu długoterminowego – tłumaczy Adam Nowodworski. Taki trend nie powinien dziwić. Właściciele apartamentów do wynajęcia, nie chcąc liczyć strat, muszą decydować się na alternatywę. Ruch turystyczny zmniejszył się w tej chwili właściwie do zera. Nie mogą więc liczyć na krótkookresowych najemców, zwłaszcza że wynajem krótkoterminowy został tymczasowo zakazany wraz z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W zamian właściciele przeznaczają więc mieszkania pod tradycyjny wynajem bądź oddają je pośrednikom w zarządzanie.

Co więcej, pandemia koronawirusa zbiega się w czasie z momentem wejścia w życie nowych zasad dotyczących wynajmu krótkoterminowego. Rząd zdecydował, że od lipca tego roku każdy, kto zarabia w ten sposób, musi zarejestrować działalność gospodarczą i ewidencjonować przychody w kasie fiskalnej online. Z jednej strony są to dodatkowe koszty dla tych, którzy zarabiają na ruchu turystycznym, a z drugiej szansa dla inwestorów wynajmujących mieszkania w tradycyjny sposób – uzupełnia CEO Nowodworski Estates.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nieruchomości od dawna uważane są za najpewniejszy sposób inwestowania w Polsce. W dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem ta opinia wydaje się aktualna jak nigdy dotąd. Wystarczy spojrzeć na to, jak na pandemię zareagowały światowe giełdy. Indeksy gwałtownie spadają, co sprawia, że lokaty i inne bankowe narzędzia przestają przynosić zyski. Do czasu, kiedy sytuacja na giełdach nie wróci do normy, możemy spodziewać się więc wzrostów cen mieszkań – przewiduje Adam Nowodworski.

Na koniec warto wspomnieć o chińskiej produkcji, która odgrywa niebagatelną rolę w europejskim, a więc także polskim, budownictwie. Dla inwestorów ogromnym problemem jest wstrzymanie linii produkcyjnych na Dalekim Wschodzie oraz przestoje w dostawach. Zmusza ich to do poszukiwania nowych źródeł materiałów budowlanych i reorganizowania transportu. To wszystko przekłada się na wzrost ponoszonych przez nich kosztów (…) W rezultacie inwestorzy będą musieli zrekompensować to sobie podniesieniem cen nieruchomości – uważa Adam Nowodworski.

Powyższe przesłanki wskazują na to, że globalny kryzys gospodarczy może oszczędzić polski rynek nieruchomości. Inwestorzy, obok zagrożeń, dostrzegają również szanse dla tej branży. Jak będzie, czas pokaże.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA