REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać? /fot. shutterstock
Wpływ koronawirusa na polski rynek nieruchomości. Czego się spodziewać? /fot. shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ktoś, kto w biznesie stosuje się do zasady „spodziewaj się niespodziewanego”, być może jest w jakimś stopniu przygotowany na to, co dzieje się w gospodarce w związku z pandemią koronawirusa. Wszyscy pozostali mają pewnie powody do zmartwień. Jak będą wyglądały rynki po przejściu pandemii? Którzy gracze się obronią, a po których nie będzie śladu? Dziś jest jeszcze za wcześnie na takie prognozy, lecz warto przyjrzeć się aktualnej sytuacji. Jakie są perspektywy dla branży nieruchomości?

Dobrą informacją dla polskiego rynku nieruchomości byłby wzrost (a przynajmniej brak spadku) cen domów i mieszkań. Ostateczny wpływ koronawirusa na tę branżę jest teraz trudny, a wręcz niemożliwy do przewidzenia. Na tę chwilę istnieją jednak pewne przesłanki mówiące o tym, że nieruchomości w najbliższym czasie nie muszą stracić na wartości.

REKLAMA

Kryzys gospodarczy, z jakim mamy aktualnie do czynienia, wiąże się z niskimi stopami procentowymi. Rada Polityki Pieniężnej właśnie obniżyła je do rekordowego poziomu. Trudno spodziewać się gwałtownego wzrostu zainteresowania tanimi kredytami, lecz osoby, które będą spłacać raty za mieszkanie, powinny odczuć pewną ulgę. Niskie stopy procentowe wiążą się z niższymi opłatami za kredyt. To z kolei generuje większy popyt na mieszkania – wyjaśnia Adam Nowodworski, prezes agencji NE.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

REKLAMA

Drugim argumentem, który przemawia na korzyść rynku nieruchomości w Polsce, jest kryzys turystyki. Co jedno ma wspólnego z drugim? Kwatery wynajmowane na krótkie terminy. Zdążyliśmy już zaobserwować pierwsze ruchy właścicieli polegające na rezygnacji z krótkookresowego wynajmowania mieszkań na rzecz wynajmu długoterminowego – tłumaczy Adam Nowodworski. Taki trend nie powinien dziwić. Właściciele apartamentów do wynajęcia, nie chcąc liczyć strat, muszą decydować się na alternatywę. Ruch turystyczny zmniejszył się w tej chwili właściwie do zera. Nie mogą więc liczyć na krótkookresowych najemców, zwłaszcza że wynajem krótkoterminowy został tymczasowo zakazany wraz z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W zamian właściciele przeznaczają więc mieszkania pod tradycyjny wynajem bądź oddają je pośrednikom w zarządzanie.

Co więcej, pandemia koronawirusa zbiega się w czasie z momentem wejścia w życie nowych zasad dotyczących wynajmu krótkoterminowego. Rząd zdecydował, że od lipca tego roku każdy, kto zarabia w ten sposób, musi zarejestrować działalność gospodarczą i ewidencjonować przychody w kasie fiskalnej online. Z jednej strony są to dodatkowe koszty dla tych, którzy zarabiają na ruchu turystycznym, a z drugiej szansa dla inwestorów wynajmujących mieszkania w tradycyjny sposób – uzupełnia CEO Nowodworski Estates.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nieruchomości od dawna uważane są za najpewniejszy sposób inwestowania w Polsce. W dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem ta opinia wydaje się aktualna jak nigdy dotąd. Wystarczy spojrzeć na to, jak na pandemię zareagowały światowe giełdy. Indeksy gwałtownie spadają, co sprawia, że lokaty i inne bankowe narzędzia przestają przynosić zyski. Do czasu, kiedy sytuacja na giełdach nie wróci do normy, możemy spodziewać się więc wzrostów cen mieszkań – przewiduje Adam Nowodworski.

Na koniec warto wspomnieć o chińskiej produkcji, która odgrywa niebagatelną rolę w europejskim, a więc także polskim, budownictwie. Dla inwestorów ogromnym problemem jest wstrzymanie linii produkcyjnych na Dalekim Wschodzie oraz przestoje w dostawach. Zmusza ich to do poszukiwania nowych źródeł materiałów budowlanych i reorganizowania transportu. To wszystko przekłada się na wzrost ponoszonych przez nich kosztów (…) W rezultacie inwestorzy będą musieli zrekompensować to sobie podniesieniem cen nieruchomości – uważa Adam Nowodworski.

Powyższe przesłanki wskazują na to, że globalny kryzys gospodarczy może oszczędzić polski rynek nieruchomości. Inwestorzy, obok zagrożeń, dostrzegają również szanse dla tej branży. Jak będzie, czas pokaże.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA