REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Polski rynek wewnętrzny
Polski rynek wewnętrzny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach za podstawowy miernik rozwoju oceniano popyt krajowy i poziom konsumpcji. W roku 2013 dynamika zmian ukształtowała się na poziomie 2,3% (wobec 2012), w roku 2014 na poziomie 1,8%. Wskaźniki te były dodatnie mimo recesji i zmian w Europie. Popyt krajowy ustabilizował się w szczególności wobec dóbr krajowych, podstawowych i pierwszej potrzeby. Dla wielu sektorów gospodarki polskiej recesja i zmiany były trudniejsze. Poziom ograniczeń produkcji, kosztów i pracy był znaczny. W roku 2013 roku bezrobocie utrzymywało się na poziomie 10,6%. Rok później sytuacja poprawiła się, bezrobocie szacuje się na 8,0%. Prognozy na następne lata (dane Eurostat) to średnio 8,8%.

REKLAMA

Zmiany na rynku międzynarodowym znacznie wpłynęły na poziom exportu i importu. Wiele firm straciło współpracowników i rynki zbytu. Znacznie ograniczono współpracę, wymianę, sieci partnerskie oraz nowe projekty i inwestycje. Warunki gospodarcze i rynkowe zahamowały ponad 80% nowych projektów. Działania EBC, NBP i innych banków ukierunkowane na ograniczenia akcji kredytowych i inwestycyjnych miały znaczny wpływ na działania inwestycyjne w kolejnych latach. Podstawowe cele sektora finansów dotyczyły zarządzania istniejącymi kredytami oraz wprowadzenia odpowiednich i racjonalnych wymogów wobec firm i klientów. Znaczne zmiany wprowadzono w zakresie lokat i programów inwestycyjnych (również obligacji i akcji).

REKLAMA

Zmiany w zakresie handlu zagranicznego szacuje się na 60-80% w okresie 2009-2015. Rynek ten powoli stabilizuje się, jednak ograniczenia, wysoki poziom niepewności to nadal zbyt wysokie obciążenia i ograniczenia dla firm i konsumentów. Ważne dla zmian rynku handlowego jest poziom nasycenia produktami, ofertami na rynku oraz ich popularność i powszechność. Na polskim rynku od dawna wprowadzano zmiany dotyczące działalności handlowej, rozwoju firm i rynków. Budowa UE oraz otwartego rynku europejskiego była ważnym czynnikiem zmian i rozwoju. Jako kolejne czynniki zmian wymienia się działalność finansową UE oraz programy finansowania bankowego. Ważne były zmiany IT i wprowadzane innowacje dotyczące rynku on line. Wzrost popularności i powszechności poprzez siec internetową oraz budowa współpracy i informacji dla konsumentów był podstawowym czynnikiem zmian. Lata reform wywołały również zmęczenie, niepewność i niechęć wobec firm i działalności gospodarczej. Nadmiar innowacji, zmian, nowości ogranicza rozwój i zainteresowanie klientów.

REKLAMA

Plany i projekty firm w tym zakresie zostały drastycznie ograniczone przez spadek zainteresowania na rynku polskim i unijnym. Wartość salda handlu zagranicznego 2014 to około 10,5 mld pln. Spadło zainteresowanie krajów wyżej rozwiniętych, wzrosło zainteresowanie w krajach Europy Środkowo Wschodniej. Eksport był w ubiegłym roku wyższy o 5,3 proc. (i o 6,2 proc. liczony w dolarach) wobec 2013 r. i wyniósł 682,36 mld zł. Import w 2014 wzrósł o 5,6 proc. (6,4 proc. liczony w dolarach), osiągając poziom 692,57 mld zł. Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski pozostają Niemcy, które w zeszłym roku 2014 były odbiorcą 26% polskiego eksportu oraz importerem 22% produktów handlowych do Polski. Udział Niemiec zwiększył się w stosunku do roku 2013, o 1%. dla eksportu oraz o 0,3% dla importu.

Kolejne lata będą okresem dostosowawczym dla firm polskich i zagranicznych. Będzie stabilizować się gospodarka, rynek oraz zachowania klientów i konsumentów. Zmiany te wynikają ze zmian poziomu zatrudnienia i bezrobocia oraz przekształceń firm i ich działalności. Jednym z podstawowych czynników zmian będzie poziom stóp procentowych, inflacja oraz zakres, cele inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA