| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Polski rynek wewnętrzny

Polski rynek wewnętrzny

W ostatnich latach za podstawowy miernik rozwoju oceniano popyt krajowy i poziom konsumpcji. W roku 2013 dynamika zmian ukształtowała się na poziomie 2,3% (wobec 2012), w roku 2014 na poziomie 1,8%. Wskaźniki te były dodatnie mimo recesji i zmian w Europie. Popyt krajowy ustabilizował się w szczególności wobec dóbr krajowych, podstawowych i pierwszej potrzeby. Dla wielu sektorów gospodarki polskiej recesja i zmiany były trudniejsze. Poziom ograniczeń produkcji, kosztów i pracy był znaczny. W roku 2013 roku bezrobocie utrzymywało się na poziomie 10,6%. Rok później sytuacja poprawiła się, bezrobocie szacuje się na 8,0%. Prognozy na następne lata (dane Eurostat) to średnio 8,8%.

Zmiany na rynku międzynarodowym znacznie wpłynęły na poziom exportu i importu. Wiele firm straciło współpracowników i rynki zbytu. Znacznie ograniczono współpracę, wymianę, sieci partnerskie oraz nowe projekty i inwestycje. Warunki gospodarcze i rynkowe zahamowały ponad 80% nowych projektów. Działania EBC, NBP i innych banków ukierunkowane na ograniczenia akcji kredytowych i inwestycyjnych miały znaczny wpływ na działania inwestycyjne w kolejnych latach. Podstawowe cele sektora finansów dotyczyły zarządzania istniejącymi kredytami oraz wprowadzenia odpowiednich i racjonalnych wymogów wobec firm i klientów. Znaczne zmiany wprowadzono w zakresie lokat i programów inwestycyjnych (również obligacji i akcji).

Zmiany w zakresie handlu zagranicznego szacuje się na 60-80% w okresie 2009-2015. Rynek ten powoli stabilizuje się, jednak ograniczenia, wysoki poziom niepewności to nadal zbyt wysokie obciążenia i ograniczenia dla firm i konsumentów. Ważne dla zmian rynku handlowego jest poziom nasycenia produktami, ofertami na rynku oraz ich popularność i powszechność. Na polskim rynku od dawna wprowadzano zmiany dotyczące działalności handlowej, rozwoju firm i rynków. Budowa UE oraz otwartego rynku europejskiego była ważnym czynnikiem zmian i rozwoju. Jako kolejne czynniki zmian wymienia się działalność finansową UE oraz programy finansowania bankowego. Ważne były zmiany IT i wprowadzane innowacje dotyczące rynku on line. Wzrost popularności i powszechności poprzez siec internetową oraz budowa współpracy i informacji dla konsumentów był podstawowym czynnikiem zmian. Lata reform wywołały również zmęczenie, niepewność i niechęć wobec firm i działalności gospodarczej. Nadmiar innowacji, zmian, nowości ogranicza rozwój i zainteresowanie klientów.

Plany i projekty firm w tym zakresie zostały drastycznie ograniczone przez spadek zainteresowania na rynku polskim i unijnym. Wartość salda handlu zagranicznego 2014 to około 10,5 mld pln. Spadło zainteresowanie krajów wyżej rozwiniętych, wzrosło zainteresowanie w krajach Europy Środkowo Wschodniej. Eksport był w ubiegłym roku wyższy o 5,3 proc. (i o 6,2 proc. liczony w dolarach) wobec 2013 r. i wyniósł 682,36 mld zł. Import w 2014 wzrósł o 5,6 proc. (6,4 proc. liczony w dolarach), osiągając poziom 692,57 mld zł. Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski pozostają Niemcy, które w zeszłym roku 2014 były odbiorcą 26% polskiego eksportu oraz importerem 22% produktów handlowych do Polski. Udział Niemiec zwiększył się w stosunku do roku 2013, o 1%. dla eksportu oraz o 0,3% dla importu.

Kolejne lata będą okresem dostosowawczym dla firm polskich i zagranicznych. Będzie stabilizować się gospodarka, rynek oraz zachowania klientów i konsumentów. Zmiany te wynikają ze zmian poziomu zatrudnienia i bezrobocia oraz przekształceń firm i ich działalności. Jednym z podstawowych czynników zmian będzie poziom stóp procentowych, inflacja oraz zakres, cele inwestycji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »