REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień odstrasza od kupowania akcji

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niedawny entuzjazm co do perspektyw rynku, widoczny jeszcze kilka dni temu, gdy nasze indeksy biły rekordy, uleciał w siną dal. Dziś nie widać chętnych do „okazyjnego” kupowania przecenionych papierów. O korekcie się nie mówi, ale się ją „przeżywa”. Ostatnio jej przebieg złagodniał, ale zakończenia nie można być pewnym. Obroty są tak mizerne, jakby większość inwestorów o akcjach starała się zapomnieć.

GPW

REKLAMA

REKLAMA

Wczorajsza słaba końcówka notowań zaważyła także na dzisiejszym otwarciu w Warszawie. Indeks największych firm zaczął od spadku o 0,26 proc. a WIG tracił 0,08 proc. Lepszym startem mogły się poszczycić wskaźniki małych i średnich firm. mWIG40 zyskiwał 0,17 proc., a sWIG80 rósł o 0,3 proc., ale dobra passa „misiów” nie trwała długo. Wczesnym popołudniem indeks średniaków tracił już 0,9 proc., a wskaźnik najmniejszych spółek zniżkował o ponad 0,1 proc. Za to poprawiło się na rynku blue chipów. WIG20 zdołał wyjść na niewielki plus.

Dziś nie było komu napędzać wzrostu indeksów. Akcje KGHM nieznacznie taniały, podobnie jak papiery Pekao i Telekomunikacji Polskiej. Walory PKN Orlen z trudem walczyły o utrzymanie się nad kreską, a o wyraźniejszym oddaleniu się od niej nie było mowy. Magia surowcowej hossy dziś do południa nie działała. Dopiero gdy dolar w dalszym ciągu tracił na wartości, notowania surowców poszły w górę, a za nimi „ożyły” papiery miedziowego kombinatu i PKN Orlen. Liderami wzrostów wśród największych spółek były BRE i BZ WBK, zyskujące po około 3,5 - 5 proc., ale ich „waga” w indeksie jest zbyt mała, by skutecznie wpływać na jego wartość. Poprawa w ciągu dnia była chwilowa. Gdy zaczęła się rozwijać i WIG20 zyskiwał już ponad 1 proc., do gry wkroczyli Amerykanie i wszystko popsuli. Również surowce potaniały. Sytuację znów poprawił końcowy fixing. WIG20 zyskał 1,04 proc., indeks szerokiego rynku 0,73 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,97 proc. Jedynie wskaźnik średnich spółek zmniejszył swoją wartość o 0,09 proc. Obroty wyniosły niecałe 1,4 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Indeksy na Wall Street dźwigają się w górę już czwartą sesję z rzędu, ale po poniedziałkowej przerwie byczego animuszu ani śladu. Na wzrost S&P500 o prawie 0,9 proc. jednak nie ma co narzekać, a póki co powrót wskaźnika poniżej 1000 punktów raczej nie grozi. Co więcej, indeksy są o krok od tegorocznych rekordów, a Nasdaq ma to osiągnięcie już za sobą. Tymczasem światowe giełdy podchodzą do tego dość powściągliwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Azji przeważały dziś spadki. Zwyżkowały jedynie giełdy w Bombaju i Chinach, ale wzrosty były niewielkie. Warto jednak zauważyć, że indeksy w Szanghaju rosną nieprzerwanie od początku września. Złośliwi mówią, że zwyżka potrwa do obchodów 60-lecia powstania Chińskiej Republiki Ludowej, czyli do 1 października. Nikkei stracił prawie 0,8 proc., w Hong Kongu spadek wyniósł nieco ponad 1 proc.

Także główne europejskie parkiety zaczęły sesję w minorowych nastrojach. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie traciły na otwarciu po 0,3 proc. Cała trójka idzie na starcie równo „łeb w łeb” już trzeci dzień z rzędu. Do południa zmiany były jedynie kosmetyczne. Na parkietach naszego regionu inwestorom wiodło się znacznie gorzej. W południe spadały indeksy w Budapeszcie, Pradze i Sofii. Liderem zniżek był BUX, tracący 1,2 proc. Bukareszt trzymał się blisko zera, jedynie moskiewski RTS zwyżkował o prawie 1,5 proc., podtrzymywany siłą rozpędu przez wczorajszą surowcową hossę. Pod koniec dnia we Frankfurcie i Londynie indeksy powiększyły wzrosty do niemal 1 proc. Paryż został nieco w tyle. W naszym regionie niewiele się zmieniło poza tym, że BUX nieco ograniczył skalę spadków.

Waluty

Amerykańska waluta po wczorajszym gwałtownym osłabieniu twardo obstaje przy tej tendencji. Dziś od rana euro wyceniane jest w okolicach 1,45 dolara. Na surowce jednak już to nie działa i po wczorajszych zwyżkach mieliśmy lekką korektę. Nawet bijące wczoraj rekordy popularności złoto dziś spasowało i chwilowo „zapomniało”, że ma kosztować ponad 1000 dolarów i pobić rekord notowań. A dolar mu nie pomagał. Dopiero po południu „zielony” zaliczył kolejną falę słabości, co ruszyło surowcami. Do poziomu 1,46 dolara za euro niewiele zabrakło.

Nasza waluta dziś do południa dość wyraźnie słabła. Nie był to ruch gwałtowny, ale zdecydowany. Złoty chyba ostatnio nieco przesadził z tym umocnieniem i korekta mu się „należy”. Słabość dolara już tu nie wystarcza. „Zielony” zdrożał dziś o 2 grosze i trzeba było za niego około południa płacić 2,83 zł. Euro także można było kupić o 2 - 3 grosze drożej niż we wtorek, czyli po 4,1 - 4,11 zł. Z frankiem było niemal tak samo. Wrócił do poziomu 2,7 - 2,71 zł. Na popołudniowe osłabienie dolara złoty już nie zareagował.

Podsumowanie

Siła naszego rynku wciąż pozostawia wiele do życzenia. Choć wakacje już minęły, obroty właśnie teraz mamy „plażowe”. Nie widać wielkiego popytu, a i o kilkuprocentowych wzrostach cen największych spółek, z KGHM na czele, powoli zapominamy. Inwestorzy na wszelkiego rodzaju bodźce reagują dość niemrawo. Pewnie wszyscy boją się złej sławy września, a zagranica chwilowo pauzuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA