| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Akcje Bank of America powędrowały do Buffeta

Akcje Bank of America powędrowały do Buffeta

W dzień przed długo oczekiwanym wystąpieniem Bena Bernanke inwestorów nie niepokoiły żadne negatywne publikacje makroekonomiczne. Uczestnicy rynku liczą na to, że szef Fed zaproponuje podjęcie działań, które pozwoliłyby skutecznie stymulować amerykańską gospodarkę.

Rynki w Stanach już od dwóch dni cieszą się na samą myśl o tym, że w tym roku prezenty będą znacznie wcześniej niż w grudniu, a ten optymizm przekłada się na ostatnie wzrosty. Swoim zachowaniem nie zarażają jednak europejskich parkietów, które podchodzą do tej kwestii zdecydowanie bardziej konserwatywnie i choć dziś z rana indeksy notowały wzrosty to do końca sesji optymizm się ulotnił.

Dobrych nastrojów nie mogły zepsuć dane makro, bo tych dziś nie było, a jedyną informację stanowiła tygodniowa ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach, która kosmetycznie wzrosła do 417 tysięcy. Oznacza ona tylko tyle, że sytuacja na rynku pracy w USA jest wciąż w takim samym stanie rozkładu jak przez ostatnie dwa lata. Tymczasem zupełnie niespodziewanie byki dostały prezent już w czwartek. Kiedy wszyscy zastanawiali się nad wystąpieniem Bena Bernanke rynek został powiadomiony, że Waren Buffet i jego firma kupują akcje Bank of America, a więc instytucji, która ostatnio doświadczyła gigantycznej przeceny i pojawiały się obawy, że może ona podzielić los Lehman Brothers, czyli doświadczyć spektakularnego bankructwa. Kwota transakcji sięga 5 mld dolarów. Patrząc z perspektywy banku, będącego największym pożyczkodawcą w USA, nie jest to duży kapitał, ale taki ruch ze strony „wyroczni z Omahy” ma znacznie większy wydźwięk symboliczny i stanowi potwierdzenie wiary w wiarygodność sektora finansowego. Trudno tu mówić o jakimś specjalnym ryzyku dla tego gigantycznego inwestora, bo wynegocjowane warunki kupna są wręcz wymarzone i bardziej przypominają obligacje niż akcje. Z pewnością można jednak powiedzieć, że Bank of America nie upadnie, bo zdobył solidny kredyt zaufania. W ten sposób Buffet częściowo wyręczył Bernanke’a z konieczności wysłania pozytywnego sygnału dla rynków.

Dowiedz się także: Czy obserwujemy początek bessy?

Nie było żadnym zaskoczeniem to, że tuż po ogłoszeniu decyzji Buffeta indeksy rosły, jednak niepokoić może fakt, że dobra atmosfera skończyła się po mniej niż godzinie. Niewykluczone, że wynika to częściowo z obaw o piątkowe dane o amerykańskim PKB, jednak dodatkowo widać, że chętnych do kupna nadal brakuj i jak tylko pojawiają się poziomy, gdzie skłonna do handlu staje się podaż, wystąpią też problemy z kontynuacją wzrostów.

Polecamy serwis: Lokaty

WIG20 zdołał wybronić się ze spadków i ponownie utrzymał się powyżej 2300 pkt., jednak aby myśleć o trwałej poprawie, potrzeba więcej determinacji i kapitału. Zapewne pojawi się on w kolejnym, dynamicznym ruchu, jednak jego kierunek nie będzie wypadkową fundamentalnych danych, a wynikiem emocjonalnych reakcji na słowa szefa FED.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Być może Ben Benmarke zaprezentuje w piątek skuteczną metodę stymulowania gospodarki.
Być może Ben Benmarke zaprezentuje w piątek skuteczną metodę stymulowania gospodarki.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »