REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Bardzo optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy przez niemalże cały dzień były motorem napędzającym parkiety.
Bardzo optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy przez niemalże cały dzień były motorem napędzającym parkiety.

REKLAMA

REKLAMA

Przyrost nowych miejsc pracy w Ameryce przewyższył oczekiwania inwestorów. Niemalże wszystkie parkiety przyjęły tę wiadomość jednomyślnie – zwyżkując. Również polskie indeksy, WIG i WIG20, osiągnęły kolejne rekordy hossy.

REKLAMA

Indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły piątkową sesję od niewielkich wzrostów. WIG i WIG20 zyskiwały na otwarciu po 0,3 proc., a wskaźniki małych i średnich spółek szły w górę po 0,1 proc. Nastroje szybko poprawiały się i przybywało chętnych do kupna akcji po coraz wyższych cenach. WIG20 zbliżał się do rekordu hossy, jednak powstrzymał go tradycyjny, południowy marazm i oczekiwanie na dane z amerykańskiego rynku pracy. Gdy okazały się one lepsze niż się spodziewano, zniknęły resztki wątpliwości i rekord został poprawiony.

REKLAMA

Wśród walorów, zyskujących na wartości od rana, prym wiodły akcje PZU, rosnące o 2 proc., oraz idące w górę po około 1 proc. papiery KGHM, PKO i PKN Orlen. Akcje płockiej rafinerii szybko zwiększały skalę zwyżki. Po południu znajdowały się prawie 6 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia. Zniżkujące w czwartek momentami o 9 proc. papiery Kernela dziś odrabiały straty. Zaczęły od zwyżki o ponad 4 proc., by po południu zwiększyć skalę wzrostu do ponad 8 proc. Wcześniejsza, nerwowa reakcja na sprzedaż akcji inwestorom finansowym, została więc szybko skorygowana. Z kolei walory PBG, które w czwartek zyskały 2,7 proc., dziś o niemal tyle samo szły w dół. Zmianę nastawienia inwestorów odczuły również akcje Bogdanki. Rano handlowano nimi po kursie o 1,4 proc. wyższym niż na czwartkowym zamknięciu, po południu zaś przeceniano je o prawie 1 proc.

Dowiedz się także: Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Na głównych giełdach europejskich od rana panował spory optymizm. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały na otwarciu po 0,9 proc. W tyle pozostawał londyński FTSE, który przez większą część dnia nie był w stanie wznieść się wyżej niż o 0,6 proc. Za to DAX szedł odważnie w górę, docierając do poziomu o ponad 2 proc. wyższego niż w czwartek.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Publikowane w piątek, marcowe dane, dotyczące aktywności przemysłu, w większości były zgodne z oczekiwaniami, choć nieco gorsze niż przed miesiącem. Stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się na niezmienionym poziomie 9,9 proc. Inwestorzy na wszystkich parkietach czekali jednak na informacje ze Stanów Zjednoczonych. Okazały się one pomyślne. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się w marcu o 216 tys., była o ponad 20 tys. wyższa niż poprzednio i większa niż się spodziewano. W sektorze prywatnym przybyło 230 tys. etatów, o 30 tys. więcej, niż przewidywały prognozy. Z 8,9 do 8,8 proc. obniżyła się stopa bezrobocia. Nie zaskoczył wskaźnik aktywności amerykańskiego przemysłu, który wyniósł 61,2 punktu. Natomiast niemiłą niespodziankę sprawiły wydatki na inwestycje budowlane, zmniejszając się w lutym o 1,4 proc., podczas gdy liczono na ich wzrost o 0,5 proc.

Indeksy na Wall Street zaczęły dzień od wzrostu po około 0,5 proc. i wykazywały tendencję do dalszego ruchu w górę. Dzięki temu dobre nastroje na niemal wszystkich parkietach utrzymały się do końca dnia. Indeks naszych blue chipów zyskał ostatecznie o 2,14 proc., docierając do poziomu 2877 punktów. WIG wzrósł o 1,59 proc., mWIG40 o 0,35 proc., a sWIG80 o 0,48 proc. Obroty wyniosły 1,25 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA