REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Groźba katastrofy nuklearnej w Azji sieje pogrom na giełdzie

Wczoraj nie opublikowano żadnych, istotnych danych makroekonomicznych.
Wczoraj nie opublikowano żadnych, istotnych danych makroekonomicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Azjatyckie giełdy podłamała informacja o groźbie promieniowania z płonących elektrowni atomowych w Japonii. Nikkei zniżkował o przeszło 10 proc., w Hong Kongu i na Tajwanie notowania spadły o ponad 3 proc.

REKLAMA

Giełdowy świat, który dość obojętnie przyjmował informacje o trzęsieniu ziemi w Japonii i tsunami, dostrzegalnym od Sachalina po Hawaje, spanikował po tym, gdy realne stało się zagrożenie katastrofy nuklearnej. Strach przed niewidzialnym promieniowaniem jest silniejszy niż przed gigantycznymi falami wody i zniszczeniami. Indeks na japońskiej giełdzie w ciągu dnia tracił ponad 14 proc. Na wszystkich azjatyckich parkietach spadki były pokaźne. Nawet w Szanghaju sięgały 1,5 proc. Bez wpływu na Europę nie obejdzie się.

REKLAMA

Wall Street, która bardzo dobrze trzymała się w piątek, w poniedziałek spuściła z tonu. Indeksy od początku handlu spadały, a w najgorszym momencie S&P500 tracił 1,3 proc. I nie było w tym winy złych danych makroekonomicznych, ponieważ takowych nie publikowano. Trudno też tłumaczyć zniżki jedynie doniesieniami z Japonii. W drugiej części sesji sporą część strat udało się odrobić, ale S&P500 kończył dzień 0,6 proc. pod kreską i poniżej 1300 punktów. Rozpoczęta 22 lutego korekta rozwija się więc coraz mocniej i sięga już 3,5 proc. Dramatu jeszcze nie ma, ale krótkoterminowa tendencja jest jasno określona. Przebiegające w jej ramach ruchy powrotne są niewielkie i nie trwają na ogół dłużej niż jeden dzień.

Dowiedz się także: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

Rynek surowcowy wciąż jest mocno rozchwiany. Ropa i kontrakty na miedź spadały w poniedziałek w ciągu dnia po 1,5 proc., by wieczorem wyraźnie poprawić notowania. Hity ostatnich miesięcy, z bawełną i cukrem na czele, lecą w dół po 3-4 proc. We wtorek rano widoczna była pogłębiona zapaść na wszystkich rynkach surowcowych. Miedź i ropa idą w dół po kolejne 1,5 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniedziałek przez większą część dnia nasz rynek był mocny, na tle większości europejskich parkietów i niewrażliwy na sięgającą 1,5 proc. przecenę DAX-a. Tę siłę zawdzięczał jednak jedynie surowcowej trójce Lotosu, KGHM i PKN Orlen, idącej wbrew sytuacji na rynkach odpowiadającym im surowców. Gdy w końcówce ten ostatni osłabł, rolę rycerza na białym koniu przejęły akcje Telekomunikacji Polskiej, ratując na fixingu nasz indeks blue chipów przed zejściem pod kreskę. Takie cuda często mają jednak krótkie nogi. Dziś rano cudu raczej nie będzie. Nastroje w Azji i na rynku surowców muszą się przełożyć i na nasze notowania. Tym bardziej, że strach na świecie nie słabnie. Kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkują po ponad 2 proc., a na Nikkei – o 8 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA