| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zmienne nastroje na rynku finansowym

Zmienne nastroje na rynku finansowym

Na podstawie ostatnich trzech sesji z minionego tygodnia można wysnuć wnioski co do kondycji polskiego rynku. Jeszcze kilka dni temu nad WIG20 wisiała groźba większego odreagowania i przekroczenia 2600 punktów. W piątek, po przełamaniu bariery na wysokości 2800 punktów, inwestorzy zamarzyli o pobiciu nowych rekordów.

W piątek indeksy na Wall Street zachowały się dziwnie. Po publikacji dobrych danych, dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku pracy, można by spodziewać się ich wzrostu. Także pozostałe dane o wzroście zamówień w przemyśle i zamówień na dobra trwałe sprzyjały bykom. Jednak one wcale nie kwapiły się do skorzystania z tej okazji. Inwestorzy niemal od początku notowań mieli jasno sprecyzowane poglądy. Indeksy ostro szły w dół, ruch ten nie był ani przez moment kwestionowany, jedynie w końcówce popyt usiłował zatrzeć złe wrażenie. Ostatecznie S&P500 zniżkował nieco ponad 0,7 proc. i utrzymał się powyżej poziomu 1320 punktów. W ciągu dnia był znacznie niżej. W najgorszym momencie tracił 1,4 proc., zbliżając się do 1310 punktów.

Skoro dane makroekonomiczne były dobre, powody spadku indeksów mogą być dwa. Pierwszy to zawiedzione nadzieje na rozwiązanie konfliktu w Libii, po niedawnej pogłosce o przyjęciu przez Kadafiego propozycji mediacji, złożonej przez Hugo Chaveza i groźba rozszerzenia się buntu na kolejne kraje regionu, w tym na Arabię Saudyjską. Tę tezę potwierdzałoby zachowanie rynku ropy naftowej, gdzie notowana znów mocno poszły w górę, szczególnie w Nowym Jorku. Wzrost wyniósł tam ponad 3 proc. Po drugie, inwestorzy zaczynają obawiać się zaostrzenia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. To już wcale nie brzmi nieprawdopodobnie. A poglądy Fed na tę kwestię mogą zacząć ewoluować równie szybko, jak miało to miejsce w przypadku Europejskiego Banku Centralnego.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Dobra końcówka piątkowej sesji za oceanem może wspierać byki na naszym kontynencie na początku dzisiejszych notowań. Trudno jednak ocenić, czy ten optymizm dotrze do Warszawy. WIG20 kończył bowiem piątkową sesję w glorii wicelidera wzrostów, plasując się zaraz za Stambułem. W kontekście spadków na Wall Street i we Frankfurcie, może to stanowić przesłankę do skorygowania dobrego samopoczucia byków. Z drugiej jednak strony dotknięcie poziomu 2800 punktów ma szansę podziałać mobilizująco na nasze, i nie tylko nasze, byki. Z euforią trzeba jednak uważać. Ósmy marca bywa bardzo kapryśny. Raz przynosi początek hossy, innym razem bessę.

Polecamy serwis: Kursy walut

Giełdy azjatyckie były dziś bardzo niejednomyślne. W Japonii i Indiach indeksy spadały po prawie 1,8 proc., a na Tajwanie o 0,8 proc. Za to Shanghai Composite poszedł w górę aż o 1,9 proc., Shanghai B-Share o 1,2 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano zniżkowały po niemal 0,4 proc. sugerując, że nastroje nadal są nienajlepsze. A danych makroekonomicznych w poniedziałek nie ma żadnych, więc inwestorzy będą robić, co im się spodoba.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK