REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Trzech Wiedźm sprzyja stabilizacji

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych sprzyja utrzymaniu stabilizacji na warszawskiej giełdzie. Ponadto sierpień przyniósł przyspieszenie wzrostu funduszu płac w Polsce, ale za wcześnie jest by mówić o trwałej tendencji w tym względzie.

Dzień Trzech Wiedźm na rynkach finansowych

REKLAMA

Raz na trzy miesiące dominującym tematem na rynkach finansowych staje się wygasanie instrumentów pochodnych. Dziś przypada właśnie Dzień Trzech Wiedź, kiedy „życie” kończy wrześniowa seria pochodnych na akcje i indeksy.

Najczęściej sprzyja to stabilizacji notowań przez większą część dnia w oczekiwaniu na to, co przyniesie ostatnia godzina handlu, od której zależą ostateczne ceny rozliczeniowe instrumentów pochodnych.

REKLAMA

Od jakiegoś czasu istotnym elementem tej rozgrywki stał się też końcowy fixing, na którym przeprowadzane są często operacje związane z ETF-ami, czy produktami, dla których bazą są akcje firm notowanych na warszawskiej giełdzie. Można zakładać, że dziś dominować w takich okolicznościach znów będzie atmosfera wyczekiwania. Sprzyja jej to, że cały tydzień był bardzo spokojny, a WIG spędził go w strefie 44,1-44,3 tys. pkt. W początkowej fazie sesji próbuje ją górą, czemu towarzyszy duża aktywność inwestorów. To dodatkowo nadaje znaczenia tej barierze.

Z gospodarczego punktu widzenia kluczowym wydarzeniem będzie publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce, a na świecie sierpniowa inflacja CPI i wrześniowy indeks nastrojów konsumentów w USA. To tym bardziej przesuwa rozstrzygające momenty sesji na godziny popołudniowe. Fundusz płac w sierpniu w naszym kraju podniósł się nominalnie o 5,8% w skali roku, a po uwzględnieniu zmiany cen konsumpcyjnych o 3,8%. To wyraźne w porównaniu , ale na obwieszczenie, że to trwała tendencja jest jeszcze za wcześnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wskaźniki makroekonomiczne

Rynki nieruchomości

Z ostatnich informacji wynika, że jednemu z największych giełdowych deweloperów, Polnordowi, uda się we wrześniu sprzedać ponad 100 mieszkań. Sierpniowa sprzedaż sięgnęła 127 lokali (po uwzględnieniu rezygnacji). Firma chce przyspieszyć proces uruchamiania nowych projektów. Będzie to następować z chwilą sprzedaży 40% mieszkań z wcześniej rozpoczętych projektów. Wcześniej o sierpniowej sprzedaży informował J.W. Construction. Brutto wyniosła 107 mieszkań. Natomiast Gant w ubiegłym miesiącu sprzedał 98 lokali, miał 1 rezygnację.

Przeczytaj także: Sytuacja deweloperów nie poprawiła się

Szwajcarski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%, a przy tym obniżył prognozę inflacji na ten rok do 0,7% z 0,9%. Ten ostatni krok przekonał inwestorów, że na szybkie podwyżki stóp procentowych w tym kraju się nie zanosi. To znacząco osłabiło franka szwajcarskiego względem euro. Miało to przełożenie na kondycję CHF/PLN. Wczoraj potaniał o ponad 4 grosze, dziś kurs szwajcarskiej waluty schodzi jeszcze niżej, do 2,957 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA