Dzień Trzech Wiedźm sprzyja stabilizacji
REKLAMA
REKLAMA
Dzień Trzech Wiedźm na rynkach finansowych
REKLAMA
Raz na trzy miesiące dominującym tematem na rynkach finansowych staje się wygasanie instrumentów pochodnych. Dziś przypada właśnie Dzień Trzech Wiedź, kiedy „życie” kończy wrześniowa seria pochodnych na akcje i indeksy.
Najczęściej sprzyja to stabilizacji notowań przez większą część dnia w oczekiwaniu na to, co przyniesie ostatnia godzina handlu, od której zależą ostateczne ceny rozliczeniowe instrumentów pochodnych.
REKLAMA
Od jakiegoś czasu istotnym elementem tej rozgrywki stał się też końcowy fixing, na którym przeprowadzane są często operacje związane z ETF-ami, czy produktami, dla których bazą są akcje firm notowanych na warszawskiej giełdzie. Można zakładać, że dziś dominować w takich okolicznościach znów będzie atmosfera wyczekiwania. Sprzyja jej to, że cały tydzień był bardzo spokojny, a WIG spędził go w strefie 44,1-44,3 tys. pkt. W początkowej fazie sesji próbuje ją górą, czemu towarzyszy duża aktywność inwestorów. To dodatkowo nadaje znaczenia tej barierze.
Z gospodarczego punktu widzenia kluczowym wydarzeniem będzie publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce, a na świecie sierpniowa inflacja CPI i wrześniowy indeks nastrojów konsumentów w USA. To tym bardziej przesuwa rozstrzygające momenty sesji na godziny popołudniowe. Fundusz płac w sierpniu w naszym kraju podniósł się nominalnie o 5,8% w skali roku, a po uwzględnieniu zmiany cen konsumpcyjnych o 3,8%. To wyraźne w porównaniu , ale na obwieszczenie, że to trwała tendencja jest jeszcze za wcześnie.
Zobacz także: Wskaźniki makroekonomiczne
Rynki nieruchomości
Z ostatnich informacji wynika, że jednemu z największych giełdowych deweloperów, Polnordowi, uda się we wrześniu sprzedać ponad 100 mieszkań. Sierpniowa sprzedaż sięgnęła 127 lokali (po uwzględnieniu rezygnacji). Firma chce przyspieszyć proces uruchamiania nowych projektów. Będzie to następować z chwilą sprzedaży 40% mieszkań z wcześniej rozpoczętych projektów. Wcześniej o sierpniowej sprzedaży informował J.W. Construction. Brutto wyniosła 107 mieszkań. Natomiast Gant w ubiegłym miesiącu sprzedał 98 lokali, miał 1 rezygnację.
Przeczytaj także: Sytuacja deweloperów nie poprawiła się
Szwajcarski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%, a przy tym obniżył prognozę inflacji na ten rok do 0,7% z 0,9%. Ten ostatni krok przekonał inwestorów, że na szybkie podwyżki stóp procentowych w tym kraju się nie zanosi. To znacząco osłabiło franka szwajcarskiego względem euro. Miało to przełożenie na kondycję CHF/PLN. Wczoraj potaniał o ponad 4 grosze, dziś kurs szwajcarskiej waluty schodzi jeszcze niżej, do 2,957 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.