REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiega proces oceny dokumentacji aplikacyjnej na pozyskanie inwestora zewnętrznego? Działanie 3.3.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 3.3.2 POIG
Działanie 3.3.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu wniosku o dofinansowanie na pozyskanie inwestora zewnętrznego nie powinieneś spoczywać na laurach. W ramach oceny możesz zostać poproszony o uzupełnienie złożonej dokumentacji.

Przypomnijmy – w ramach działania 3.3.2 przedsiębiorca z sektora MŚP może otrzymać wsparcie na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz, niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym. 

REKLAMA

Jak przebiega proces oceny wniosku?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami naboru wniosków (regulamin przeprowadzania konkursu z dnia 15 stycznia 2010 r.), wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków, czyli specjalnie stworzonej do tego celu aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wypełniając wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków należy kierować się Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która również dostępna jest pod adresem agencji. Wypełniony wniosek należy wydrukować i podpisać, a wersję elektroniczną zapisać na nośniku elektronicznym. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie wnioskodawca musi dołączyć załączniki do wniosku o dofinansowanie, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej wymienione we wniosku o dofinansowanie. Całość dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć w siedzibie PARP.

Zobacz koniecznie: Fundusze unijne

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej ma charakter dwuetapowy. Najpierw wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami oceniany jest pod kątem kryteriów formalnych, następnie pod kątem kryteriów merytorycznych. Oceny formalnej dokonuje PARP. 

REKLAMA

W przypadku, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne podlegające możliwości uzupełnienia lub poprawienia (tj. niemające zasadniczego charakteru) wnioskodawca jest wzywany (za pośrednictwem faksu lub e-maila) do poprawienia lub uzupełnienia złożonych dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa lub uzupełnienie złożonych dokumentów powinna nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 5 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po dniu przesłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienia mogą być poprawione tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku wnioskodawca wprowadza do Generatora Wniosków, następnie zapisuje, drukuje, podpisuje i przekazuje poprawioną wersję do PARP. Poprawki do załączników wprowadza się w ich wersjach elektronicznych, następnie należy je wydrukować, podpisać i przekazać do PARP (we wersji papierowej i elektronicznej). W przypadku gdy wniosek nie spełnił wszystkich kryteriów oceny formalnej podlega odrzuceniu, a wnioskodawca informowany jest o powodach jego odrzucenia. Czas przewidziany na ocenę formalną wniosku o dofinansowanie nie powinien przekroczyć 25 dni roboczych licząc od daty złożenia wniosku w PARP. Po zakończeniu oceny formalnej i spełnieniu przez wniosek wszystkich wymaganych kryteriów w tym zakresie przeprowadzana jest ocena merytoryczna.

Polecamy: serwis Mała firma

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny formalnej:

  • wypełnienie wniosku niezgodnie z instrukcją wypełniania wniosku: niewypełnione pola, błędy rachunkowe, nieprawidłowo uzupełnione pola;
  • brak załączników do wniosku o dofinansowanie.

Ocena merytoryczna dokonywana jest w systemie ”zero-jedynkowym”, w przypadku gdy wniosek spełnia dane kryterium otrzymuje 1, w przypadku gdy nie spełnia 0. W trakcie oceny merytorycznej wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Złożone wyjaśnienia stanowią integralną część wniosku. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi spełnić 100% kryteriów merytorycznych. 

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny merytorycznej:

  • brak spójności pomiędzy celami projektu, a wskaźnikami;
  •  brak zagwarantowania przez wnioskodawcę min. 5% środków finansowych (na płatność końcową);
  • uwzględnienie w harmonogramie rzeczowo - finansowym kosztów niekwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Ocena formalna i merytoryczna trwa nie dłużej niż 90 dni od przesłania przez wnioskodawcę do PARP kompletu dokumentów dotyczących projektu. Po zakończeniu oceny, lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Gospodarki i zamieszczana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA