REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiega proces oceny dokumentacji aplikacyjnej na pozyskanie inwestora zewnętrznego? Działanie 3.3.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 3.3.2 POIG
Działanie 3.3.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu wniosku o dofinansowanie na pozyskanie inwestora zewnętrznego nie powinieneś spoczywać na laurach. W ramach oceny możesz zostać poproszony o uzupełnienie złożonej dokumentacji.

Przypomnijmy – w ramach działania 3.3.2 przedsiębiorca z sektora MŚP może otrzymać wsparcie na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz, niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym. 

REKLAMA

Jak przebiega proces oceny wniosku?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami naboru wniosków (regulamin przeprowadzania konkursu z dnia 15 stycznia 2010 r.), wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków, czyli specjalnie stworzonej do tego celu aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wypełniając wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków należy kierować się Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która również dostępna jest pod adresem agencji. Wypełniony wniosek należy wydrukować i podpisać, a wersję elektroniczną zapisać na nośniku elektronicznym. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie wnioskodawca musi dołączyć załączniki do wniosku o dofinansowanie, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej wymienione we wniosku o dofinansowanie. Całość dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć w siedzibie PARP.

Zobacz koniecznie: Fundusze unijne

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej ma charakter dwuetapowy. Najpierw wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami oceniany jest pod kątem kryteriów formalnych, następnie pod kątem kryteriów merytorycznych. Oceny formalnej dokonuje PARP. 

REKLAMA

W przypadku, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne podlegające możliwości uzupełnienia lub poprawienia (tj. niemające zasadniczego charakteru) wnioskodawca jest wzywany (za pośrednictwem faksu lub e-maila) do poprawienia lub uzupełnienia złożonych dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa lub uzupełnienie złożonych dokumentów powinna nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 5 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po dniu przesłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienia mogą być poprawione tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku wnioskodawca wprowadza do Generatora Wniosków, następnie zapisuje, drukuje, podpisuje i przekazuje poprawioną wersję do PARP. Poprawki do załączników wprowadza się w ich wersjach elektronicznych, następnie należy je wydrukować, podpisać i przekazać do PARP (we wersji papierowej i elektronicznej). W przypadku gdy wniosek nie spełnił wszystkich kryteriów oceny formalnej podlega odrzuceniu, a wnioskodawca informowany jest o powodach jego odrzucenia. Czas przewidziany na ocenę formalną wniosku o dofinansowanie nie powinien przekroczyć 25 dni roboczych licząc od daty złożenia wniosku w PARP. Po zakończeniu oceny formalnej i spełnieniu przez wniosek wszystkich wymaganych kryteriów w tym zakresie przeprowadzana jest ocena merytoryczna.

Polecamy: serwis Mała firma

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny formalnej:

  • wypełnienie wniosku niezgodnie z instrukcją wypełniania wniosku: niewypełnione pola, błędy rachunkowe, nieprawidłowo uzupełnione pola;
  • brak załączników do wniosku o dofinansowanie.

Ocena merytoryczna dokonywana jest w systemie ”zero-jedynkowym”, w przypadku gdy wniosek spełnia dane kryterium otrzymuje 1, w przypadku gdy nie spełnia 0. W trakcie oceny merytorycznej wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Złożone wyjaśnienia stanowią integralną część wniosku. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi spełnić 100% kryteriów merytorycznych. 

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny merytorycznej:

  • brak spójności pomiędzy celami projektu, a wskaźnikami;
  •  brak zagwarantowania przez wnioskodawcę min. 5% środków finansowych (na płatność końcową);
  • uwzględnienie w harmonogramie rzeczowo - finansowym kosztów niekwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Ocena formalna i merytoryczna trwa nie dłużej niż 90 dni od przesłania przez wnioskodawcę do PARP kompletu dokumentów dotyczących projektu. Po zakończeniu oceny, lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Gospodarki i zamieszczana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA