Kiedy szefem jest kobieta
REKLAMA
REKLAMA
Kobieta – szef w badaniach opinii publicznej
Z badań prowadzonych nad zagadnieniem pełnienia roli przełożonego przez kobiety wynika, że często są one lepiej przygotowane do pełnienia roli kierowniczej niż mężczyźni, a mimo to zarabiają mniej. Kobiety – szefa obawiają się zarówno kobiety i mężczyźni. Obawa ta wynika często ze stereotypowego myślenia o kobiecie i przypisywania jej takich cech jak; plotkarstwo, złośliwość, zmienność nastrojów, konfliktowość. Zwolenników kobiet w roli przełożonego jest prawie tylu co przeciwników. Kobiety są doceniane za dostrzeganie szczegółów i leprze rozumienie kontekstu sytuacyjnego niż mężczyźni, dzięki czemu mogą osiągać lepsze wyniki, np. w czasie negocjacji warunków kontraktu.
REKLAMA
Na czym polegają główne trudności w pracy pod kierownictwem kobiety?
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu. I choć kobiety, które zajmują te stanowiska zdążyły się już wykazać umiejętnością panowania nad emocjami, to otoczenie często traktuje je inaczej. Jeśli podwładnymi kobiety są mężczyźni może być im trudno wyzbyć się nawyków postawy opiekuńczej wobec kobiety. Może być to źródłem konfliktów – silna, pewna siebie Pani Dyrektor może negatywnie zareagować, kiedy w czasie prezentacji popełni błąd, a jeden z jej podwładnych zacznie go tuszować.
Polecamy: Etykieta służbowych kontaktów damsko - męskich
Panowie pracujący pod kierownictwem Pań muszą nauczyć się patrzeć na nie jak na Przełożonego, wówczas unikną gaf wynikających z przekonania o specjalnym traktowaniu płci pięknej.
O tym trzeba pamiętać
- W kontaktach zawodowych w relacjach damsko – męskich, w przypadku pełnienia roli kierowniczej przez kobietę obowiązują takie same zasady jak przy relacji przełożony – podwładny, gdy przełożonym jest mężczyzna.
- Nie zależy okazywać kobiecie słabości wynikającej z jej płci.
- Prawiąc komplementy lepiej podkreślać jej dokonania zawodowe niż zalety urody.
- Należy dbać o kulturę słowa – seksistowskie uwagi, kawały, niechlujny język – są niedopuszczalne w kontaktach zawodowych w ogóle.
- Postawa życzliwości i uprzejmości względem przełożonej powinna być podyktowana zajmowanym przez nią stanowiskiem, a dopiero w drugiej kolejności przynależnością do płci.
Zobacz: Zapach w pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA