REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Etykieta służbowych kontaktów damsko – męskich

Marzena Czarnowska
Wiele kobiet mimo sukcesów, które odniosły w sferze zawodowej nadal uważa, że koledzy nie traktują ich poważnie, dlatego ciągle starają się walczyć o należną im pozycję.
Wiele kobiet mimo sukcesów, które odniosły w sferze zawodowej nadal uważa, że koledzy nie traktują ich poważnie, dlatego ciągle starają się walczyć o należną im pozycję.

REKLAMA

REKLAMA

W życiu codziennym stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad postępowania względem innych osób. Wiele z tych zachowań podyktowanych jest troską mężczyzny o kobietę. Czy w kontaktach biznesowych jest podobnie?

W świecie biznesu nie ma za wiele miejsca na rozróżnienie między kobietą a mężczyzną. Płeć przestaje mieć znaczenie, gdy idzie o trafność sądów, przewidywanie zmian, dostrzeganie zależności, szybkość podejmowania decyzji nawet tych ryzykownych. O prestiżu decydują umiejętności, sposób zachowania się i skuteczność działania, nie ma tu miejsca na opiekuńcze zachowania mężczyzn względem kobiet, ani na specjalne traktowanie słabej płci ze względu na huśtawki nastrojów. Świat biznesu to świat profesjonalistów. Dążenie do profesjonalizmu objawia się również manifestowaniem swojej niezależności i zaradności.

REKLAMA

Zobacz: Od dziś Pan Dyrektor

Kobieta w świecie biznesu

Kobiety biznesu nie czekają, aż mężczyzna otworzy im drzwi lub zapłaci rachunek w restauracji. Co innego życie prywatne, towarzyskie. Jeśli jesteś mężczyzną, który w pracy zawodowej spotyka się często z kobietami piastującymi różne stanowiska, lub będącymi klientami twojej firmy traktuj je jak partnera w interesach. Nie próbuj podkreślać ich podległości z racji płci, niektóre kobiety mogą źle odebrać takie zachowania jak: otwieranie im drzwi, płacenie rachunków, koncentrowanie się na ich wyglądzie zewnętrznym a nie na umiejętnościach. Zamiast powiedzieć koleżance z pracy komplement na temat nowej fryzury, pochwal jej dokonania jako koordynatora grupy. Z pewnością ucieszy się z faktu, że dostrzegasz jej wysiłki. Wiele kobiet mimo sukcesów, które odniosły w sferze zawodowej nadal uważa, że koledzy nie traktują ich poważnie, dlatego ciągle starają się walczyć o należną im pozycję. Ta emancypacja kobiet, nawet jeśli nie wszystkich, spowodowała reakcję mężczyzn, a tym samym pewne zmiany w etykiecie – rozróżniono zachowania damsko – męskie towarzyskie i biznesowe.

Zobacz: Kontakty z klientami

Kontakt biznesowe to nie życie towarzyskie

Biznesowy savoir – vivre nie nakazuje otwierania kobiecie drzwi – ten kto się znajdzie przy nich pierwszy, bez względu na płeć, może je otworzyć i przytrzymać dla idących za nim osób. Przy powitaniu ważna jest zasada wyższości stanowiska a nie płci, przełożony wyciąga rękę do podwładnego. Podobna zasada obowiązuje przy prezentacji – osobę na niższym stanowisku należy przedstawić osobie na stanowisku wyższym. Jeśli wszyscy siedzą, a do pomieszczenia wchodzi kolejna osoba, w chwili powitania każdy, bez względu na płeć, powinien wstać. W przypadku regulowania kosztów za służbowe posiłki, powinien je ponosić ten kto zaprasza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA