reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Kultura organizacyjna i jej wpływ na biznes

Kultura organizacyjna i jej wpływ na biznes

Wiele się mówi o różnych technicznych aspektach biznesu. Sztuka negocjacji, techniki sprzedaży, strategie marketingowe mają swoje stałe miejsce na liście szkoleń. Są to umiejętności niezbędne do funkcjonowania w świecie biznesu. Jednak wsłuchując się w świat biznesu, a właściwie słuchając rozmów przedsiębiorców, skądinąd profesjonalistów w swojej dziedzinie, odnieść można wrażenie, że posiedli oni wszelkie kompetencje poza tą, która pozwala w sposób niezakłócony komunikować się ze światem.

Kultura organizacyjna i jej wpływ na biznes

Problemy w komunikowaniu się ze światem nie stanowią o elementarnych brakach czy nieumiejętności w wysławianiu się. Z reguły zaaplikowany nam wszystkim w szkole zestaw reguł i słownictwa wystarcza, aby przekazywać informacje w sposób mniej lub bardziej zaawansowany. Należy zwrócić uwagę na dość subtelną kwestię, przez niektórych nie zauważaną, dotyczącą staranności wypowiedzi.

Staranna mowa polska podstawą dobrej komunikacji

Udowodniono już w starożytności, że uważniej słuchamy i lepiej zapamiętujemy tematy błahe i mniej ciekawe, które zostały przedstawione w sposób zrozumiały i interesujący, niż treści ważkie, ale komunikowane bez emocji i z błędami językowymi. Wielu przedsiębiorców (nie wszyscy na szczęście), zaczynając od właścicieli małych firm, na rekinach biznesu kończąc, mało uwagi poświęca temu w jaki sposób prezentowane informacje chcą przekazać. Uważając prawdopodobnie temat za mniej istotny z punktu widzenia ich własnej działalności zapominają, że coraz częściej biznes bardzo mocno oddziałuje na swoje sąsiedztwo, staje się przykładem do naśladowania.

Korporacyjna etykieta w praktyce

Skoro zatem liczne przedsiębiorstwa roszczą sobie słuszne prawo do roztaczania pieczy nad społecznościami lokalnymi, dbania o środowisko i wchodzenia w bliskie korelacje z otoczeniem, to powinny prezentować się równie pięknie, co idee które rozsiewają. Cieszy fakt, że rośnie świadomość firm na temat tego, jaką rolę odgrywają w kształtowaniu świata wokół siebie, w którym powstały i w którym funkcjonują. Należy jednak pamiętać, że otoczenie firmy to przede wszystkim ludzie. I niezależnie od tego, czy firma działa lokalnie czy na większą skalę, to jej siła oddziaływania na ludzi wzrasta wraz z ilością obecnych i potencjalnych klientów, do których firma dociera ze swoim przekazem. Niech więc na rynku polskim, polskie firmy komunikują się z rodzimymi klientami przy pomocy poprawnej polszczyzny. Wzięcie odpowiedzialności nie tylko za to co się przekazuje, ale też jak to się robi z pewnością poskutkuje większą uwagą i szacunkiem odbiorców.

Jak zachowywać się podczas przyjęcia biurowego?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Język polski w świecie biznesu

Mowa polska jest naszym skarbem narodowym. Uczynienie z niej narzędzia dobrego wizerunku nic nie kosztuje, a dodatkowo może przyczynić się do poszerzenia działań społecznych organizacji o działania edukacyjne. Wystarczy tylko, aby właściciel małej firmy lub prezes dużej korporacji oczami wyobraźni zobaczył jak będzie się czuł, gdy po kilku wywiadach i wystąpieniach zacznie być podawany jako przykład do naśladowania dla innych. I niezależnie od tego czy będzie to na lokalną, czy światową skalę z pewnością nie będzie żałował poświęconego czasu i uwagi na dopracowanie poprawnego sposobu mówienia i pisania.

Elegancja biznesowa sztuką życia

Autor: Łukasz Skotarek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama