REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie w sieci kontra prywatność

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Internet i prywatność. /Fot. Fotolia
Internet i prywatność. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce zamieszkania, data urodzin, zainteresowania, ulubione filmy i zespoły - wszystkich tych rzeczy możemy dowiedzieć się o innych z rozmaitych portali społecznościowych. Nie da się ukryć, że brak konta na portalach typu facebook czy nasza-klasa budzi współcześnie zdziwienie. Jednak, czy tego typu wirtualne społeczności nie odzierają nas w pewien sposób z prywatności? Jakie rzeczy zdecydowanie lepiej zachować dla siebie?

Fenomen portali społecznościowych

Pozwalają na sprawny kontakt ze znajomymi, na śledzenie wydarzeń z ich życia, umożliwiają zawieranie nowych znajomości - portale społecznościowe dzięki szerokiej palecie zalet szybko zyskały rozgłos i popularność. Miliony zdjęć, komentarzy, filmików i linków zatrzymują nas przy komputerze na długie godziny. Jak wynika z raportu CBOS-u z 2011r., który powstał na podstawie badań użytkowników Internetu, aż 32% (a więc co 3 osoba!) dorosłych Polaków jest zarejestrowana na jakimś portalu społecznościowym. Raport nie uwzględnia dzieci i młodzieży, która zdecydowanie przeważa w wirtualnych społecznościach. Co za tym idzie - łatwo uzmysłowić sobie siłę popularności stron zrzeszających internautów.

REKLAMA

W czym tkwi sekret

Według wyżej wspomnianego raportu, aż 85% użytkowników zakłada konto w wirtualnej społeczności w celu usprawnienia kontaktu ze znajomymi. Wystarczy chwila, kilka kliknięć i już jesteśmy połączeni z przyjacielem, który przebywa setki kilometrów stąd. Ponadto, możemy obejrzeć jego najnowsze zdjęcia, śledzić zmiany statusu związku czy dowiedzieć się o jego najnowszej posadzie. Zakładając konto na portalu społecznościowym, możesz dołączyć do różnych grup zainteresowań i poznać ludzi o podobnych pasjach. Wielu z nas do korzystania z tego typu stron zachęcają również rozmaite gry o wielorakiej tematyce oraz możliwość gier online.

Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji

Zachowaj prywatność i ostrożność

Wśród wielu plusów, jakie niesie posiadanie konta na portalu zrzeszającym internautów, nietrudno o pułapki. Należy pamiętać, że nie każdy użytkownik okazuje się życzliwym. Ludźmi nierzadko kieruje nadmierna ciekawość, a wręcz wścibskość, zaś informacje, które o sobie zamieszczasz w sieci, mogą zostać źle wykorzystane. Warto więc korzystać z tzw. ustawień prywatności, które umożliwiają selektywne przekazywanie informacji o Tobie. Jeśli koniecznie zależy Ci na pochwaleniu się nowym wyposażeniem domu lub nowym samochodem, zrób to, jednak ogranicz te informacje jedynie do grona bliskich znajomych. Warto zastanowić się, czy w każdej sytuacji bezpiecznie jest informować wszystkich, gdzie aktualnie się znajdujesz i co robisz. Oraz - już czysto etycznie - informacje o problemach osobistych (natury rodzinnej, sercowej) powinny pozostać raczej w ograniczonym gronie najbliższych Ci osób.

Kontroluj emocje

W sieci powinniśmy kontrolować swoją wylewność. Zanim udostępnimy jakąś informację, zastanówmy się dobrze, czy nie zostanie ona źle wykorzystana. Są bowiem sprawy, które zdecydowanie lepiej zatrzymać dla siebie; świadczy o tym chociażby niedawna sytuacja amerykańskiej 22-letniej kelnerki, która wyraziła na facebooku niezadowolenie z niskiego napiwku. W wyjątkowo ostrych słowach skrytykowała niezbyt hojnych klientów, co w rezultacie dotarło do kierownictwa pizzerii i zaowocowało zwolnieniem dziewczyny z powodu tworzenia złej reputacji lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie daj się zwariować!

Co możemy zrobić, by przy korzystaniu z dobrodziejstw wirtualnych społeczności nie popaść w przesadę? Oto kilka rad, którymi powinien kierować się rozsądny internauta:

  •     Przede wszystkim, traktuj portale społecznościowe czysto użytkowo. Pamiętaj, że jest to kolejny z możliwych sposobów komunikacji.
  •     Nie spędzaj na nich astronomicznych ilości czasu.
  •     Kieruj się już wyżej wspomnianą ostrożnością - uważaj, o czym informujesz innych.
  •     Szanuj swoją prywatność. Zachowaj dozę anonimowości.

A Ty, Czytelniku? Czy w dobie „facebookowego” szaleństwa utrzymujesz rozwagę i ostrożność?

Zobacz: 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

 Autor: Joanna Stanuch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA