REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Internet i prywatność. /Fot. Fotolia
Internet i prywatność. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce zamieszkania, data urodzin, zainteresowania, ulubione filmy i zespoły - wszystkich tych rzeczy możemy dowiedzieć się o innych z rozmaitych portali społecznościowych. Nie da się ukryć, że brak konta na portalach typu facebook czy nasza-klasa budzi współcześnie zdziwienie. Jednak, czy tego typu wirtualne społeczności nie odzierają nas w pewien sposób z prywatności? Jakie rzeczy zdecydowanie lepiej zachować dla siebie?

Fenomen portali społecznościowych

Pozwalają na sprawny kontakt ze znajomymi, na śledzenie wydarzeń z ich życia, umożliwiają zawieranie nowych znajomości - portale społecznościowe dzięki szerokiej palecie zalet szybko zyskały rozgłos i popularność. Miliony zdjęć, komentarzy, filmików i linków zatrzymują nas przy komputerze na długie godziny. Jak wynika z raportu CBOS-u z 2011r., który powstał na podstawie badań użytkowników Internetu, aż 32% (a więc co 3 osoba!) dorosłych Polaków jest zarejestrowana na jakimś portalu społecznościowym. Raport nie uwzględnia dzieci i młodzieży, która zdecydowanie przeważa w wirtualnych społecznościach. Co za tym idzie - łatwo uzmysłowić sobie siłę popularności stron zrzeszających internautów.

REKLAMA

W czym tkwi sekret

Według wyżej wspomnianego raportu, aż 85% użytkowników zakłada konto w wirtualnej społeczności w celu usprawnienia kontaktu ze znajomymi. Wystarczy chwila, kilka kliknięć i już jesteśmy połączeni z przyjacielem, który przebywa setki kilometrów stąd. Ponadto, możemy obejrzeć jego najnowsze zdjęcia, śledzić zmiany statusu związku czy dowiedzieć się o jego najnowszej posadzie. Zakładając konto na portalu społecznościowym, możesz dołączyć do różnych grup zainteresowań i poznać ludzi o podobnych pasjach. Wielu z nas do korzystania z tego typu stron zachęcają również rozmaite gry o wielorakiej tematyce oraz możliwość gier online.

Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji

Zachowaj prywatność i ostrożność

Wśród wielu plusów, jakie niesie posiadanie konta na portalu zrzeszającym internautów, nietrudno o pułapki. Należy pamiętać, że nie każdy użytkownik okazuje się życzliwym. Ludźmi nierzadko kieruje nadmierna ciekawość, a wręcz wścibskość, zaś informacje, które o sobie zamieszczasz w sieci, mogą zostać źle wykorzystane. Warto więc korzystać z tzw. ustawień prywatności, które umożliwiają selektywne przekazywanie informacji o Tobie. Jeśli koniecznie zależy Ci na pochwaleniu się nowym wyposażeniem domu lub nowym samochodem, zrób to, jednak ogranicz te informacje jedynie do grona bliskich znajomych. Warto zastanowić się, czy w każdej sytuacji bezpiecznie jest informować wszystkich, gdzie aktualnie się znajdujesz i co robisz. Oraz - już czysto etycznie - informacje o problemach osobistych (natury rodzinnej, sercowej) powinny pozostać raczej w ograniczonym gronie najbliższych Ci osób.

Kontroluj emocje

W sieci powinniśmy kontrolować swoją wylewność. Zanim udostępnimy jakąś informację, zastanówmy się dobrze, czy nie zostanie ona źle wykorzystana. Są bowiem sprawy, które zdecydowanie lepiej zatrzymać dla siebie; świadczy o tym chociażby niedawna sytuacja amerykańskiej 22-letniej kelnerki, która wyraziła na facebooku niezadowolenie z niskiego napiwku. W wyjątkowo ostrych słowach skrytykowała niezbyt hojnych klientów, co w rezultacie dotarło do kierownictwa pizzerii i zaowocowało zwolnieniem dziewczyny z powodu tworzenia złej reputacji lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie daj się zwariować!

Co możemy zrobić, by przy korzystaniu z dobrodziejstw wirtualnych społeczności nie popaść w przesadę? Oto kilka rad, którymi powinien kierować się rozsądny internauta:

  •     Przede wszystkim, traktuj portale społecznościowe czysto użytkowo. Pamiętaj, że jest to kolejny z możliwych sposobów komunikacji.
  •     Nie spędzaj na nich astronomicznych ilości czasu.
  •     Kieruj się już wyżej wspomnianą ostrożnością - uważaj, o czym informujesz innych.
  •     Szanuj swoją prywatność. Zachowaj dozę anonimowości.

A Ty, Czytelniku? Czy w dobie „facebookowego” szaleństwa utrzymujesz rozwagę i ostrożność?

Zobacz: 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

 Autor: Joanna Stanuch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA