REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Loterie online - jak nie dać się oszukać

Kaspersky LAB
Loterie online - jak rozpoznać oszustwo?
Loterie online - jak rozpoznać oszustwo?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dostałeś powiadomienie o wygranej w loterii, w której nie brałeś udziału? Nie daj się nabrać. Przeczytaj poradnik, który pomoże zdemaskować oszustów.

REKLAMA

Niesamowite, jak często dostajemy wiadomości, z których dowiadujemy się, że wygraliśmy na loterii. Powiadomienia, które obwieszczają nam tego rodzaju dobre wieści, mają wiele cech wspólnych: zazwyczaj zwycięzca zostaje poinformowany, że wygrał sporą sumkę na loterii i aby ją otrzymać, musi skontaktować się z przedstawicielem loterii. Brzmi kusząco, w rzeczywistości jednak to nic innego jak oszustwo sieciowe.

REKLAMA

Użytkownik jest proszony o wysłanie pieniędzy (niezbędny warunek otrzymania wygranej) – od kilkuset do kilku tysięcy dolarów – na podane konto. Oficjalnie są one potrzebne na pokrycie wydatków, takich jak prowizja od przelewu, podatki, opłata za otwarcie rachunku w banku itd. „Szczęśliwy zwycięzca” często postrzega tę kwotę jako mało znaczącą w porównaniu z fortuną, która wkrótce stanie się jego udziałem. Jednak jak tylko oszuści otrzymają „opłatę”, natychmiast przepadają jak kamień w wodę, nie pozostawiając łatwowiernemu użytkownikowi żadnych szans znalezienia ich.

Polecamy: Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

Uważajcie. Nie dajcie się nabrać na takie sztuczki!

Ewidentne oznaki oszustwa wykorzystującego loterie

REKLAMA

W jaki sposób użytkownik może zidentyfikować oszukańczą wiadomość? Odpowiedź jest prosta: jeżeli nie brałeś udziału w loterii, wszystkie powiadomienia o “wygranych” są oszustwem. Kolejne pytanie czytelnika mogłoby brzmieć: a co, jeśli naprawdę wziąłem udział w jakiejś loterii w nadziei na wielką wygraną? Jeżeli losowanie nagród rzeczywiście odbyło się, a ty wziąłeś udział w loterii, powiadomienie o wygranej będzie zawierało twoje imię i nazwisko (lub numer losu, który kupiłeś) oraz adres i nazwę firmy organizującej tę loterię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii mogą przyjmować różne formy. Wiele z nich zawiera błędy ortograficzne, które dość jednoznacznie zdradzają je. Trzeba pamiętać, że poważne firmy organizujące loterie zatrudniają redaktorów i copywriterów, którzy dbają o to, żeby ich korespondencja była poprawna.

W niektórych przypadkach, fałszywe powiadomienia są napisane poprawnie, ale wysyłane z publicznych serwisów pocztowych, takich jak gmail.com, hotmail.com czy yahoo.com. Warto podkreślić, że wiadomości pochodzące z poważnej firmy będą zawsze wysyłane z adresów korporacyjnych.

W niektórych fałszywych powiadomieniach o wygranych na loterii użytkownicy są proszeni o wysłanie odpowiedzi na adres e-mail, który różni się od adresu nadawcy, np. na adres „agenta” lub „menedżera”. Podsumowując, fałszywe powiadomienie o wygranej na loterii można rozpoznać po tym, że zawiera pewną niezgodność. Zwracaj na nią uwagę.

Poniżej przedstawiamy kilka typowych “powiadomień o wygranych na loterii”, które wykorzystują najpopularniejsze wśród oszustów sztuczki.

Europejska loteria... w Nigerii

Jedna z wiadomości e-mail informuje odbiorców, że wygrali nagrodę na europejskiej loterii:

Wyrażenia, takie jak „twój adres e-mail został wybrany” czy „twój adres wygrał” to znaki ostrzegawcze, po których można rozpoznać, że wiadomość jest oszustwem. W końcu nie użyłeś swojego adresu, aby wziąć udział w losowaniu nagród! Nawet jeśli tak, nie mogła to być wymieniona tu loteria europejska.

O tym, że mamy do czynienia ze spamem świadczy również prośba o skontaktowanie się z panem Marshallem Ellis w Nigerii, który z jakiegoś powodu korzysta z publicznego serwisu live.com. Warto pamiętać, że organizatorzy loterii nie proszą zwycięzców o skontaktowanie się z nimi na ich prywatne adresy e-mail. W takich przypadkach cała komunikacja odbywałaby się z wykorzystaniem adresu biznesowego. Co więcej, jeżeli loteria jest europejska, to dlaczego pan Ellis mieszka w Nigerii?

Dociekliwych użytkowników może również zastanowić domena euroonlinelottery.com, z której została wysłana wiadomość. Ich podejrzenia są słuszne. W rzeczywistości strona ta nie istnieje. Przeglądarka przekierowuje użytkownika na wn.com (World News). Na stronie tej nie ma śladu loterii i nigdy nie było.

Wziąć udział w loteriach nie wiedząc o tym

Druga wiadomość obiecuje wygraną na loterii firmy Coca Cola, jednak – z zupełnie niewyjaśnionych powodów – została wysłana z francuskiego serwera Yahoo!:

Oszuści najwyraźniej spodziewali się, że niektórzy użytkownicy wyczują pismo nosem, dlatego próbowali przekonać ich, że jest inaczej. Poniżej kolejny przykład oszustwa, które – przynajmniej z punktu widzenia jego autorów – wydaje się być całkowicie wiarygodne:

Nie będziemy zanudzać czytelników przytaczaniem w całości tej raczej długiej wiadomości, która miała wyglądać jak e-mail od Google. Chcielibyśmy tylko zwrócić uwagę na drugi paragraf, w którym napisano: „Losowanie online odbyło się poprzez wybór adresów e-mail z ekskluzywnej listy adresów e-mail osób fizycznych oraz firm, które zostały wybrane poprzez zaawansowane, automatyczne, losowe przeszukiwanie komputerowe Internetu. Nie prowadzono sprzedaży biletów, a wszystkie adresy e-mail zostały przydzielone do różnych numerów losów w celu zapewnienia reprezentacji i prywatności”.

Powoływanie się na znane marki

Łatwiej połknąć przynętę, jeżeli fałszywa loteria posługuje się nazwą znanej organizacji, takiej jak Coca Cola, Google, BMW, McDonald’s, Microsoft czy Yahoo! Niestety, firmy te pozostają bezradne wobec zwykłych oszustów wykorzystujących ich nazwy do własnych celów.

Powyższe wiadomości pochodzą rzekomo od dużych firm, które, jak twierdzą, organizują loterie. Załączniki zawierają więcej wiadomości o treści „wygrałeś”. Intrygujące jest jednak to, że przedstawiciele wszystkich tych firm wysyłają wiadomości z publicznych serwisów pocztowych, takich jak Gmail czy MSN.

Po otrzymaniu podobnej wiadomość należy odwiedzić oficjalną stronę danej firmy; najprawdopodobniej odkryjemy, że firma ta w rzeczywistości nie prowadzi żadnej loterii. Co więcej, jeżeli spróbujemy wygooglać „Coca Cola lottery”, "Yahoo lottery" czy “Google lottery”, otrzymamy odsyłacze do artykułów opisujących tego rodzaju oszustwo online z konkretnymi przykładami, a nawet wypowiedziami ofiar.


Między słowami

Usługa Google Translate ułatwiła życie oszustom internetowym o ambicjach na skalę międzynarodową. O ile wcześniej krąg ich ofiar ograniczał się do własnych rodaków, teraz mogą wysyłać wiadomości użytkownikom na całym świecie. Regularnie otrzymujemy takie powiadomienia w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim, polskim, norweskim oraz wielu innych, nie mówiąc już o rosyjskim.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rezultaty wspólnych wysiłków twórczych oszustów i programów translacyjnych. Teksty są w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Trudno wyobrazić sobie, aby którykolwiek z naszych czytelników mógłby nabrać się na takie lingwistyczne kwiatki, mimo to zalecamy ostrożność. Prawdziwi organizatorzy loterii nie kaleczyliby języka w ten sposób.

Uważajcie!

Lista przykładów fałszywych powiadomień o wygranych na loterii nie ma końca. Według statystyk firmy Kaspersky Lab, podobne wiadomości mogą stanowić nawet trzy procent całego spamu w danym miesiącu – to daje tysiące wiadomości. Aby nie stać się ofiarą oszustwa internetowego, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Pamiętaj, że nie możesz wygrać nagrody pieniężnej na loterii, w której nawet nie wziąłeś udziału.
  2. Nie ufaj automatycznie tłumaczonym wiadomościom lub takim, które zawierają oczywiste błędy.
  3. Zawsze sprawdzaj adres(y) e-mail nadawcy. Organizatorzy loterii nie wysyłają wiadomości z darmowych serwisów pocztowych.
  4. Jeżeli nadal uważasz, że otrzymana przez ciebie wiadomość dotyczy rzeczywistej wygranej, sprawdź wszystkie informacje. Korzystaj z wyszukiwarek, aby znaleźć nazwę loterii oraz dane dotyczące nadawców. Wśród wyników wyszukiwania możesz znaleźć szczegółowe komentarze.
  5. I na koniec najważniejsze: zawsze pamiętaj, że za wszystko trzeba płacić.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA