reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Loterie online - jak nie dać się oszukać

Loterie online - jak nie dać się oszukać

Dostałeś powiadomienie o wygranej w loterii, w której nie brałeś udziału? Nie daj się nabrać. Przeczytaj poradnik, który pomoże zdemaskować oszustów.

Niesamowite, jak często dostajemy wiadomości, z których dowiadujemy się, że wygraliśmy na loterii. Powiadomienia, które obwieszczają nam tego rodzaju dobre wieści, mają wiele cech wspólnych: zazwyczaj zwycięzca zostaje poinformowany, że wygrał sporą sumkę na loterii i aby ją otrzymać, musi skontaktować się z przedstawicielem loterii. Brzmi kusząco, w rzeczywistości jednak to nic innego jak oszustwo sieciowe.

Użytkownik jest proszony o wysłanie pieniędzy (niezbędny warunek otrzymania wygranej) – od kilkuset do kilku tysięcy dolarów – na podane konto. Oficjalnie są one potrzebne na pokrycie wydatków, takich jak prowizja od przelewu, podatki, opłata za otwarcie rachunku w banku itd. „Szczęśliwy zwycięzca” często postrzega tę kwotę jako mało znaczącą w porównaniu z fortuną, która wkrótce stanie się jego udziałem. Jednak jak tylko oszuści otrzymają „opłatę”, natychmiast przepadają jak kamień w wodę, nie pozostawiając łatwowiernemu użytkownikowi żadnych szans znalezienia ich.

Polecamy: Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

Uważajcie. Nie dajcie się nabrać na takie sztuczki!

Ewidentne oznaki oszustwa wykorzystującego loterie

W jaki sposób użytkownik może zidentyfikować oszukańczą wiadomość? Odpowiedź jest prosta: jeżeli nie brałeś udziału w loterii, wszystkie powiadomienia o “wygranych” są oszustwem. Kolejne pytanie czytelnika mogłoby brzmieć: a co, jeśli naprawdę wziąłem udział w jakiejś loterii w nadziei na wielką wygraną? Jeżeli losowanie nagród rzeczywiście odbyło się, a ty wziąłeś udział w loterii, powiadomienie o wygranej będzie zawierało twoje imię i nazwisko (lub numer losu, który kupiłeś) oraz adres i nazwę firmy organizującej tę loterię.

Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii mogą przyjmować różne formy. Wiele z nich zawiera błędy ortograficzne, które dość jednoznacznie zdradzają je. Trzeba pamiętać, że poważne firmy organizujące loterie zatrudniają redaktorów i copywriterów, którzy dbają o to, żeby ich korespondencja była poprawna.

W niektórych przypadkach, fałszywe powiadomienia są napisane poprawnie, ale wysyłane z publicznych serwisów pocztowych, takich jak gmail.com, hotmail.com czy yahoo.com. Warto podkreślić, że wiadomości pochodzące z poważnej firmy będą zawsze wysyłane z adresów korporacyjnych.

W niektórych fałszywych powiadomieniach o wygranych na loterii użytkownicy są proszeni o wysłanie odpowiedzi na adres e-mail, który różni się od adresu nadawcy, np. na adres „agenta” lub „menedżera”. Podsumowując, fałszywe powiadomienie o wygranej na loterii można rozpoznać po tym, że zawiera pewną niezgodność. Zwracaj na nią uwagę.

Poniżej przedstawiamy kilka typowych “powiadomień o wygranych na loterii”, które wykorzystują najpopularniejsze wśród oszustów sztuczki.

Europejska loteria... w Nigerii

Jedna z wiadomości e-mail informuje odbiorców, że wygrali nagrodę na europejskiej loterii:

Wyrażenia, takie jak „twój adres e-mail został wybrany” czy „twój adres wygrał” to znaki ostrzegawcze, po których można rozpoznać, że wiadomość jest oszustwem. W końcu nie użyłeś swojego adresu, aby wziąć udział w losowaniu nagród! Nawet jeśli tak, nie mogła to być wymieniona tu loteria europejska.

O tym, że mamy do czynienia ze spamem świadczy również prośba o skontaktowanie się z panem Marshallem Ellis w Nigerii, który z jakiegoś powodu korzysta z publicznego serwisu live.com. Warto pamiętać, że organizatorzy loterii nie proszą zwycięzców o skontaktowanie się z nimi na ich prywatne adresy e-mail. W takich przypadkach cała komunikacja odbywałaby się z wykorzystaniem adresu biznesowego. Co więcej, jeżeli loteria jest europejska, to dlaczego pan Ellis mieszka w Nigerii?

Dociekliwych użytkowników może również zastanowić domena euroonlinelottery.com, z której została wysłana wiadomość. Ich podejrzenia są słuszne. W rzeczywistości strona ta nie istnieje. Przeglądarka przekierowuje użytkownika na wn.com (World News). Na stronie tej nie ma śladu loterii i nigdy nie było.

Wziąć udział w loteriach nie wiedząc o tym

Druga wiadomość obiecuje wygraną na loterii firmy Coca Cola, jednak – z zupełnie niewyjaśnionych powodów – została wysłana z francuskiego serwera Yahoo!:

Oszuści najwyraźniej spodziewali się, że niektórzy użytkownicy wyczują pismo nosem, dlatego próbowali przekonać ich, że jest inaczej. Poniżej kolejny przykład oszustwa, które – przynajmniej z punktu widzenia jego autorów – wydaje się być całkowicie wiarygodne:

Nie będziemy zanudzać czytelników przytaczaniem w całości tej raczej długiej wiadomości, która miała wyglądać jak e-mail od Google. Chcielibyśmy tylko zwrócić uwagę na drugi paragraf, w którym napisano: „Losowanie online odbyło się poprzez wybór adresów e-mail z ekskluzywnej listy adresów e-mail osób fizycznych oraz firm, które zostały wybrane poprzez zaawansowane, automatyczne, losowe przeszukiwanie komputerowe Internetu. Nie prowadzono sprzedaży biletów, a wszystkie adresy e-mail zostały przydzielone do różnych numerów losów w celu zapewnienia reprezentacji i prywatności”.

Powoływanie się na znane marki

Łatwiej połknąć przynętę, jeżeli fałszywa loteria posługuje się nazwą znanej organizacji, takiej jak Coca Cola, Google, BMW, McDonald’s, Microsoft czy Yahoo! Niestety, firmy te pozostają bezradne wobec zwykłych oszustów wykorzystujących ich nazwy do własnych celów.

Powyższe wiadomości pochodzą rzekomo od dużych firm, które, jak twierdzą, organizują loterie. Załączniki zawierają więcej wiadomości o treści „wygrałeś”. Intrygujące jest jednak to, że przedstawiciele wszystkich tych firm wysyłają wiadomości z publicznych serwisów pocztowych, takich jak Gmail czy MSN.

Po otrzymaniu podobnej wiadomość należy odwiedzić oficjalną stronę danej firmy; najprawdopodobniej odkryjemy, że firma ta w rzeczywistości nie prowadzi żadnej loterii. Co więcej, jeżeli spróbujemy wygooglać „Coca Cola lottery”, "Yahoo lottery" czy “Google lottery”, otrzymamy odsyłacze do artykułów opisujących tego rodzaju oszustwo online z konkretnymi przykładami, a nawet wypowiedziami ofiar.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama