Reklama w mobilnym Internecie – jak to działa?
REKLAMA
REKLAMA
Warto na samym początku wspomnieć o pewnym związku między mobilnym Internetem a reklamą. Obie te dziedziny bardzo sprawnie i dynamicznie dostosowują się do wielkości ekranów. Dzieje się tak za sprawą serwerów mobilnych, które mają wprowadzone dane większości urządzeń mobilnych funkcjonujących na rynku. Są to dane na temat wielkości ekranów lub kodu urządzenia, w związku z tym serwery rozpoznają urządzenie i emitują właściwy przekaz w czasie rzeczywistym. To też jest powód, dla którego zlecając kampanię reklamową należy dostarczyć cztery formaty bannerów reklamowych. Wypełniając ten warunek możemy mieć pewność, że nasza reklama będzie tak samo dobrze widoczna praktycznie na każdym ekranie telefonu czy tabletu.
REKLAMA
Formy reklamowe zostały ustalone i ustandaryzowane przez Mobile Marketing Association – organizację zrzeszającą zarówno wydawców jak i sieci reklamowe.
Kolejną ogromną zaletą jest możliwość dotarcia do ustalonej grupy klientów. Jak to się dzieje? Otóż każda karta SIM posiada swój adres IP z zakresu dla danego operatora w danym kraju. Nawet, jeżeli jest to adres dynamiczny, zmiana następuje jedynie w zakresie puli danego operatora. Kiedy użytkownik komórki łączy się z mobilnym Internetem, ad serwer rozpoznaje adres IP, w związku z tym emituje reklamę przypisaną do danej puli. Może to być na przykład reklama związana z daną siecią telefonii komórkowej w języku polskim dla polskich sieci komórkowych. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z lokalnego serwisu czy globalnej aplikacji.
Zobacz również: Savoir vivre – jak się zachować podczas rozmowy konferencyjnej?
REKLAMA
Kolejną ciekawostką jest geolokalizacja. Działa ona w oparciu o sieć nadajników GSM jak i aplikacje GPS. Ad serwer rozpoznaje miejsce skąd nastąpiło połączenie z mobilnym Internetem – jeżeli jest to obszar, w którym została zlecona kampania, wyemituje użytkownikowi komunikat reklamowy w postaci banneru lub linku tekstowego.
Wyobraźmy sobie, że łączymy się z Internetem w obcym dla nas mieście w okolicy dworca. Po wejściu do sieci, wyświetli się nam reklama na przykład pobliskiego hotelu, restauracji czy galerii handlowej.
Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, a sieć reklamowa w żaden sposób nie jest wstanie określić, jaka osoba łączy się mobilnie z Internetem w określonej lokalizacji. Reklama nie jest też emitowana fizycznie na telefonie w postaci SMS czy MMS. Reklama mobilna jest przypisana do zasobów Internetu i dostanie ją każdy, kto w danym miejscu połączy się z siecią – bez względu na operatora, model telefonu etc.
Polecamy: Mobilny Internet – nowe miejsce na reklamę dla firmy?
REKLAMA
W tym przypadku prywatność użytkownika nie jest naruszana w żaden sposób, gdyż sieć Internet jest publiczna. W przypadku reklamy za pomocą SMS lub MMS, reklamodawca narusza przestrzeń prywatną, którą można określić skrzynkę odbiorczą w telefonie. Poza tym, aplikacje wykorzystujące geolokalizację przed ich zainstalowaniem ostrzegają, a instalacja jest równoznaczna ze zgodą na ewentualne „namierzanie”. Geolokalizacja nie jest też związana z miejscem zamieszkania odbiorcy reklamy, a z miejscem, w którym się znajduje w momencie korzystania z mobilnego Internetu. Tak więc, jeżeli przekaz ma być emitowany np. do mieszkańców Warszawy, to ci z nich, którzy łączą się z siecią tylko np. w pociągu do/z Warszawy czy nad Wisłą nie zobaczą reklamy, mimo, że nominalnie są mieszkańcami Warszawy.
Kolejną zaletą, o jakiej należy wspomnieć to ogromne możliwości targetowania przekazu. Otóż reklamodawca może skierować reklamę na konkretnego, fizycznego operatora, posiadającego własną infrastrukturę techniczną. W tym celu reklamodawca zaznacza w ad serwerze zakres adresów IP, w których ma być emitowana reklama. Zaznaczmy, że każdy operator ma swój określony zakres adresów IP dla kart SIM.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.