REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? - Skrócone adresy URL

Kamil Rogala
Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? - Skrócone adresy URL
Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? - Skrócone adresy URL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób każdego dnia korzystając z sieci internetowej jednomyślnie twierdzą, że są bezpieczni i nic złego im nie grozi. Mają oni bowiem najnowszego antywirusa, systemowy firewall i są ogólnie ostrożni. Nie chcemy nikogo straszyć, ale taka zaspana czujność może prowadzić do katastrofy. Może jeszcze kilka lat temu mogliśmy czuć się bezpiecznie i anonimowo w sieci, ale dziś, w dobie wszędobylskich portalów społecznościowych i licznych banków internetowych, zachowanie poufności i bezpieczeństwa jest bardzo trudne.

Do niedawna uważaliśmy, że wirusy i inne robactwo komputerowe to zainfekowane pliki, lub fałszywe maile z podejrzaną treścią. Obecnie hakerzy i miłośnicy cudzej własności internetowej są bardzo przebiegli. Dziś wiadomości tekstowe zawierające konie trojańskie to nic nowego, a wykrycie takiego wirusa jest bardzo trudne. Głównym zadaniem hakerów, oprócz ataków na naszą własność, jest ciągły rozwój. Hakerzy muszą być zawsze o krok przed oprogramowaniem antywirusowym i antyszpiegowskim. Niestety zazwyczaj im się to udaje.

REKLAMA

Skrócone adresy URL

Pierwszym zagrożeniem, którego raczej byśmy się nie spodziewali są skrócone adresy URL. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że często od znajomych dostawaliśmy skrócone adresy internetowe do ciekawych stron etc. Tradycyjne adresy często są bardzo długie i wklejanie ich w komunikator lub w maila jest kłopotliwe. A tak wystarczy skrócić adres za pomocą specjalnej strony i cała ścieżka URL skraca się o około 80%. Hakerzy wykorzystują naszą uśpioną czujność. Skrócone adresy URL są co prawda bardzo poręczne, ale nie zdradzają dokąd prowadzą. W związku z tym, cyberprzestępcy mogą za pomocą takich skróconych adresów URL kierować internautę praktycznie gdziekolwiek – wprost na stronę–pułapkę.

Zobacz również: Jak zmienić komputer w HotSpot Wi-Fi?

REKLAMA

Aby ustrzec się przed takimi atakami, warto korzystać z programów oferujących podgląd adresów URL. Jednym z takich programów jest np. TweetDeck. Po włączeniu aplikacji, kliknięcie skróconego URL-a przywoła okno z tytułem witryny docelowej i jej pełnym adresem. Mając do dyspozycji takie informacje sami zdecydujemy czy chcemy przejść dalej do strony z krótkiego URL’a czy zawczasu się wycofać.

To tylko jedno z najnowszych zagrożeń, jakie czyhają na niedoświadczonych i nieostrożnych internautów. Czasami wystarczy kliknąć w taki link aby w komputerze pojawiło się stado wirusów i szkodników. Czasami takie linki kierują do fałszywych stron internetowych banków lub portali aukcyjnych, a po zalogowaniu się własnymi, prawdziwymi danymi cyberprzestępca będzie miał dostęp do naszego konta. Czasem lepiej być bardziej ostrożnym i zachować swoje środki na koncie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA