Kategorie

10 mitów na temat pozycjonowania

10 mitów na temat pozycjonowania /fot.Shutterstock
10 mitów na temat pozycjonowania /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Sukces strony internetowej zależy od właściwego wypozycjonowania jej w Internecie. Do tej pory powstało wiele mitów mówiących, jak sobie z tym skutecznie poradzić. Zebraliśmy 10 najpopularniejszych i podpowiadamy, czego się wystrzegać, aby uniknąć kary w postaci zepchnięcia strony na niższe pozycje w SERP.

1. Gęstość słów kluczowych ma znaczenie

Jest to stosunek użytych w treści fraz kluczowych podzielonych przez całkowitą liczbę słów i pomnożonych przez 100. W latach 2010-2016 copywriterzy przestrzegali reguły mówiącej o gęstości słów kluczowych nieprzekraczającej 3%, co miało być gwarantem pojawienia się strony na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Dziś eksperci Google mówią, że gęstość słów kluczowych nie ma żadnego znaczenia. Zamiast się na niej skupiać, stawiają na tekst, który brzmi naturalnie, jest treściwy, pozbawiony błędów stylistycznych i angażuje czytelnika. Dobrym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest chociażby przeczytanie go na głos przed oddaniem klientowi czy umieszczeniem na stronie.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

2. Pozycjonowanie jest usługą jednorazową

Każdy właściciel strony internetowej marzy o tym, żeby pojawiła się na szczycie wyników wyszukiwania albo chociażby w top 10. Kiedy już to marzenie się ziści, odnosi się wrażenie, że cel został osiągnięty i można przysłowiowo osiąść na laurach i nie podejmować więcej żadnych działań.

Jest to nieprawda, ponieważ pozycjonowanie to nieustanne działanie w kierunku budowania autorytetu swojej marki poprzez chociażby regularne dodawanie wysokiej jakości contentu. Dotarcie do pierwszych wyników jest miłą konsekwencją tych działań, należy jednak pracować dalej, żeby tę pozycję utrzymać. Konkurencja nie śpi i wykorzysta każdą bierność na swoją korzyść.

3. Media społecznościowe pomagają osiągnąć wyższą pozycję

Na pewno warto mieć profil zawodowy w kilku mediach społecznościowych, żeby na bieżąco informować o swojej działalności, tym samym zwiększając szanse na pozyskanie nowych klientów. Jednak social media nie pomoże bezpośrednio w wywindowaniu witryny na najwyższe pozycje. Warto skupić się natomiast na działaniach pośrednich, które mogą się do tego przyczynić.

Przede wszystkim należy w dalszym ciągu być aktywnym w mediach społecznościowych. Wśród wszystkich osób, które codziennie goszczą chociażby na Facebooku może znaleźć się autor strony będącej autorytetem w konkretnej niszy. Jeśli taki ktoś zainteresuje się danym wpisem na profilu, istnieją szanse na zamieszczenie backlinka z atrybutem dofollow na jego stronie. A skoro ekspert odsyła dalej, to na pewno ma ku temu powód.

4. Linkowanie do innych serwisów osłabia siłę pozycjonowania

Można pokusić się o stwierdzenie, że skoro linkujemy z tekstu do innych serwisów, niejako moc pozycjonowania jest „przekazywana” do innej strony. Choć na pewno serwis linkowany na tym skorzysta, nie oznacza to, że pozycja strony, z której następuje przekierowanie, zostanie osłabiona.

Jak już pisaliśmy wcześniej, pozycjonowanie opiera się na wysokiej jakości contencie. Linkowanie też się do niego zalicza, pod warunkiem, że serwis linkowany zawiera treści uważane przez boty Google jako wysokowartościowe. To działanie ma również pozytywny wpływ na serwis źródłowy, ponieważ powołuje się na inny, mający ustalony autorytet.

5. Częste posty są korzystne dla strony

W marketingu internetowym utarło się angielskie hasło „content is king” (treść króluje). Jest ono jak najbardziej prawdziwe, natomiast łatwo wpaść w pułapkę błędnej interpretacji. Z jednej strony może wskazywać na dużą ilość publikacji o niskiej jakości, ale z drugiej oznacza również, a raczej przede wszystkim, mniej postów, za to bardziej docenianych w środowiskach eksperckich.

Jakość, a nie ilość - mówią o tym marketingowcy i eksperci Google. A co za tym idzie, boty również się z tym liczą. Choć to zrozumiałe, wysoka jakość przynosi więcej korzyści, np. nagradzając witrynę wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania czy lepszym wskaźnikiem Page Rank. Ale trzeba też pamiętać, że za niską jakość postów strona może zostać ukarana.

6. Pozycja w wynikach wyszukiwania jest stała

Podobnie do punktu 2, w którym pisaliśmy, że pozycjonowanie nie jest usługą jednorazową, pozycja w top 10 wyników wcale nie jest pewna. Wystarczy, że konkurencja wdroży odpowiednie strategie pozycjonowania, żeby po jakimś czasie zepchnąć daną stronę z pierwszej pozycji na niższe. Zobaczenie strony w pierwszych 10 wynikach wyszukiwania daje satysfakcję, ale nie wolno na tym poprzestawać.

Łatwo wyciągnąć błędny wniosek, że skoro danej firmie udało się uzyskać konkretną pozycję w SERP, to musi tak być i inni nie mają żadnych szans. To nie ma racji bytu. Warunki, które należy spełnić, aby dostać się na szczyt i utrzymać, regularnie się zmieniają. Co za tym idzie, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, żeby jak najdłużej na tym szczycie pozostać.

7. Domena typu Exact Match (EMD) gwarantuje sukces

Ten rodzaj domeny zawiera w sobie słowa kluczowe, po których można wyszukać konkretną stronę w Internecie. Generalnie, to dobry krok, ponieważ boty Google są automatycznie nakierowywane na dany serwis. Niegdyś mógł on liczyć na dosyć liczne odwiedziny, co dawało wymierne rezultaty. Do 2012 roku takie adresy miały ułatwioną drogę na szczyt.

Dlaczego do 2012 roku? Wtedy właśnie miała miejsce aktualizacja Exact Match Domain Update, w wyniku której roboty Google, poza adresem URL, zaczęły sprawdzać zawartość strony i odpowiednio ją oceniać. Jeśli więc strona z adresem typu EMD zawiera content niskiej jakości, zostanie uznana jako mało treściwa i ostatecznie zepchnięta na dalsze strony wyników.

8. Im więcej linków, tym lepiej

Linkowanie jest bardzo pomocne w pozycjonowaniu każdej strony. Nie dość, że dodajemy treść w postaci odniesienia do innej witryny, która może być autorytetem w danej niszy, to w dodatku generujemy ruch. Ponadto, w ramach dżentelmeńskiej umowy można liczyć na backlinki z atrybutem dofollow, co daje same korzyści.

Warto jednak pamiętać, że link building musi być umiejętnie wdrażany. Zbyt wiele linków może zostać zinterpretowane jako spam, co grozi karą. Ponadto, pod niektórymi linkami może kryć się content niskiej jakości, co boty Google szybko wykryją. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto powoływać się na sprawdzone źródła.

9. Google Ads pozytywnie wpływa na pozycje

Płatne kampanie reklamowe wydają się dobrym pomysłem na zwiększenie popularności danej strony. I jest, ale tylko na początku, jeśli serwis powstał stosunkowo niedawno. Daje to wymierne korzyści, jak na przykład liczba odwiedzin czy stopniowe budowanie marki. Ale czy faktycznie idzie to w parze z pozycjonowaniem?

Nie do końca. Z reklamami jest jak z telefonem na kartę. Możesz dzwonić i wysyłać SMSy tak długo, jak będziesz zasilał swoje konto. Korzyści są uzależnione od budżetu. Kiedy się skończy albo zapadnie decyzja o zaprzestaniu korzystania z takiej kampanii, serwis automatycznie znika z wyników. Skuteczną alternatywą jest wdrożenie odpowiedniej strategii pozycjonowania.

10. Pozycjonowanie jest równoznaczne z SEO

Każdy właściciel strony internetowej prędzej czy później napotka te dwa pojęcia. Choć używane naprzemiennie, są one całkowicie różne. SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, obejmuje liczne działania na samej stronie, np. unikalna treść czy edycja kodu. Dzięki nim boty Google znajdą taką witrynę szybciej, co będzie miało przełożenie na pozycjonowanie.

Autorka: Jessica Surdel

Z zawodu tłumacz specjalistyczny, obecnie członek wspaniałej załogi MiroMind. Swoją pasję do pisania połączyła z pracą i dziś specjalizuje się w tworzeniu zoptymalizowanych tekstów na temat ekonomii, finansów, reklamy, marketingu cyfrowego i social media. Entuzjastka technologicznych nowości i podróży.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.