| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Kupując mieszkanie od dewelopera należy pamiętać, że deweloper zobowiązany jest zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony wpłat, których nabywcy dokonują na poczet swojej nieruchomości. Do środków tych należą mieszkaniowe rachunki powiernicze. Czym się charakteryzują?

Celem tego artykułu jest zobrazowanie jak funkcjonują przepisy dotyczące rachunków powierniczych w praktyce. Zwłaszcza, że właśnie ta zmiana jest fundamentalną zmianą na tym rynku i właśnie wokół tego przepisu w trakcie pracy nad Ustawą, a także obecnie było najwięcej kontrowersji.

Poniżej zacytowano fragment stanowiska Polskiego Związku Firm Deweloperskich wobec tzw. ustawy deweloperskiej, która obrazuje te kontrowersje: „Najdonioślejszym w skutki rozwiązaniem przyjętym w ustawie jest uzależnienie możliwości prowadzenia działalności deweloperskiej od zgody banku na prowadzenie specjalnego rodzaju rachunku –

mieszkaniowego rachunku powierniczego. Obowiązek uzyskania rachunku powierniczego w banku (czyli koncesjonowania i swoistej „licencji na działalność”) może doprowadzić do znacznego ograniczenia liczby firm deweloperskich”.

Dodatkowo, prasa donosiła, że nowe przepisy są praktycznie martwe, gdyż jedynie niewielka liczba podmiotów otworzyła mieszkaniowy rachunek powierniczy. W celu zweryfikowania  opinii takich jak przywołano powyżej oraz uzyskania rzeczywistego obrazu sytuacji na rynku, zadano deweloperom szereg pytań na temat mieszkaniowych rachunków powierniczych.

Zobacz: Odbiór mieszkania od dewelopera

Źródło: Raport z badania rynku budownictwa mieszkaniowego - rynek pierwotny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »