reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Kupując mieszkanie od dewelopera należy pamiętać, że deweloper zobowiązany jest zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony wpłat, których nabywcy dokonują na poczet swojej nieruchomości. Do środków tych należą mieszkaniowe rachunki powiernicze. Czym się charakteryzują?

Celem tego artykułu jest zobrazowanie jak funkcjonują przepisy dotyczące rachunków powierniczych w praktyce. Zwłaszcza, że właśnie ta zmiana jest fundamentalną zmianą na tym rynku i właśnie wokół tego przepisu w trakcie pracy nad Ustawą, a także obecnie było najwięcej kontrowersji.

Poniżej zacytowano fragment stanowiska Polskiego Związku Firm Deweloperskich wobec tzw. ustawy deweloperskiej, która obrazuje te kontrowersje: „Najdonioślejszym w skutki rozwiązaniem przyjętym w ustawie jest uzależnienie możliwości prowadzenia działalności deweloperskiej od zgody banku na prowadzenie specjalnego rodzaju rachunku –

mieszkaniowego rachunku powierniczego. Obowiązek uzyskania rachunku powierniczego w banku (czyli koncesjonowania i swoistej „licencji na działalność”) może doprowadzić do znacznego ograniczenia liczby firm deweloperskich”.

Dodatkowo, prasa donosiła, że nowe przepisy są praktycznie martwe, gdyż jedynie niewielka liczba podmiotów otworzyła mieszkaniowy rachunek powierniczy. W celu zweryfikowania  opinii takich jak przywołano powyżej oraz uzyskania rzeczywistego obrazu sytuacji na rynku, zadano deweloperom szereg pytań na temat mieszkaniowych rachunków powierniczych.

Zobacz: Odbiór mieszkania od dewelopera

Źródło: Raport z badania rynku budownictwa mieszkaniowego - rynek pierwotny

reklama

Czytaj także

Źródło:

UOKiK

Zdjęcia

Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę / Fot. Fotolia
Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama