REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo energooszczędne zwraca się w ciągu 7 lat

energooszczędne budownictwo
energooszczędne budownictwo
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca się w pierwszych siedmiu latach eksploatacji domu.

REKLAMA

Osoby przystępujące do inwestowania w nieruchomości bardzo często zastanawiają się nad wyborem projektów domów energooszczędnych. Często pada wówczas pytanie dotyczące zalet takiego rozwiązania. Najprościej ujmując, jeśli dom wykorzystuje prawidłowo technologie i rozwiązania energooszczędne, to pozwala to właścicielom zasadniczo obniżyć rachunki. Obecnie szacuje się, iż koszt wybudowania przeciętnego domu energooszczędnego jest około 10 -15 % wyższy w stosunku do zabudowy standardowej, jednakże koszt eksploatacji budynku jest z kolei 70% niższy. Warto jednak podkreślić, że różnica wydatków z każdym rokiem się zmniejsza. Przykładem może być Europa Zachodnia, gdzie obecnie koszt wybudowania domów energooszczędnych jest wyższy zaledwie o około 8-10%. Warto jednak zauważyć, iż taka inwestycja zwraca się już w pierwszych latach użytkowania domu. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala inwestorom zabezpieczyć się przed ciągle wzrastającymi cenami energii.

REKLAMA

Polacy z każdym rokiem stają się coraz bardziej świadomi potrzeby budownictwa energooszczędnego. Wiąże się to również z powstawaniem coraz nowszych technologii, które pozwalają na realizowanie projektów domów energooszczędnych przy relatywnie niższych kosztach nakładu. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że osoby decydujące się na budowanie domów energooszczędnych mogą korzystać z rozmaitych dofinansowań oraz dopłat do kredytów na preferencyjnych warunkach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Energooszczędność się opłaca

Budowanie domów jednorodzinnych wykorzystujących innowacyjne technologie pozwalające redukować zużycie energii przynosi wiele korzyści. Pierwsza z nich to obniżenie kosztów rachunków, które pozwala realnie oszczędzać właścicielom nieruchomości. Dzieje się tak głównie dlatego, że zastosowane systemy energooszczędne pozwalają na zniwelowanie strat ciepła. Aby uzyskać ten efekt, budownictwo energooszczędne bazuje na trzech głównych systemach: okiennym, fasadowym i drzwiowym. Natomiast na optymalne wykorzystanie energii cieplnej pozwalają niskotemperaturowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku i niezwykle korzystne ekologicznie.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Budynki energooszczędne w znacznej mierze bazują na wykorzystywaniu alternatywnych źródeł energii w postaci słońca czy wiatru. Instalacja pompy ciepła czy  założenie na dachu panelu słonecznego czy solarów pozwala na oszczędzanie pieniędzy oraz przyczynia się do zmniejszania emisji szkodliwych dla środowiska gazów. Warto również wspomnieć, iż nieruchomości stanowiące najlepsze świadectwo energooszczędne zyskują na wartości podczas ewentualnej sprzedaży. Wiąże się to z większą wartością rynkową tego rodzaju budowli. Sprawia to, iż pomimo pozornie początkowo wyższych kosztów związanych z inwestycją, właściciel z czasem zaczyna odczuwać realne korzyści. Po pierwsze dlatego, że zmniejsza koszty utrzymania domu, po drugie w przypadku ewentualnej sprzedaży posiadłości – nieruchomość jest więcej warta. Dodatkową zaletą jest też zmniejszenie produkcji spalin, które zanieczyszczają środowisko.

Reasumując, zapotrzebowanie na energię domu budowanego w technologii energooszczędnej jest znacznie mniejsze niż nieruchomości wykorzystującej tradycyjne sposoby ogrzewania. Okazuje się, iż właściciele domów energooszczędnych mają 70% niższy koszt miesięcznego utrzymania lokum oraz dziesięciokrotnie mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Zobacz: Jak segregować śmieci?

Autor: Magdalena Lempart

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA