REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Student wynajmuje pokój lub mieszkanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Krasoń, Open Finance
szkoła, uczelnia, studia, sesja, nauka, student
szkoła, uczelnia, studia, sesja, nauka, student
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 1,7 mln studentów wyższych uczelni w Polsce to bardzo liczna grupa społeczna. Część z nich mieszka z rodzicami, ale pozostali są potencjalnymi klientami mieszkania na wynajem i właśnie finalizują poszukiwania lokum.

Wprawdzie rok akademicki rozpocznie się już niedługo, ale wiele osób odkłada decyzję o najmie mieszkania na wrzesień, a nawet na październik – chodzi o oszczędności związane z nieponoszeniem kosztów w miesiącach wakacyjnych. Stąd też właściciele nieruchomości mogą nadal liczyć na znalezienie najemców. W tym okresie najbardziej poszukiwane są mieszkania większe, 3- lub 4-pokojowe, do których wprowadzają się liczniejsze grupy studentów.

REKLAMA

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku akademickim 2011/2012 na 460 uczelniach wyższych studiowało w Polsce 1,764 mln studentów. Sama Warszawa to 88 uczelni i 270 tys. studentów. Jest to zdecydowanie największy rynek także pod względem wynajmu mieszkań, na różnych portalach nieruchomościowych liczba ofert najmu w stolicy waha się od 30 do 48 tys. Ale studenci zainteresują się tylko niektórymi lokalami, bo często mają sprecyzowane oczekiwania.

Pomiędzy centrum miasta a uczelnią

REKLAMA

Przede wszystkim, mieszkanie pod wynajem studencki powinno być dobrze skomunikowane z centrum miasta i uczelnią. Najlepiej, by warunek dobrej komunikacji dotyczył kilku najważniejszych uczelni w danym mieście – wtedy szanse na znalezienie najemców rosną. Trudno wyobrazić sobie żaków, którzy na zajęcia dojeżdżają półtorej godziny z dwiema przesiadkami.  Im mniej czasu studenci będą musieli spędzać w środkach komunikacji, tym lepiej.

Z punktu widzenia studentów, kluczowe są koszty, a te można zminimalizować poprzez zwiększenie zagęszczenia mieszkańców na metr kwadratowy. Nie sprzyjają temu duże i nieustawne pokoje. Łatwiej niż 2-pokojowe mieszkanie z 30-metrowym salonem i małą sypialnią wynająć będzie 3 niewielkie pokoje, w którym każdy z mieszkańców będzie mógł zachować odrobinę prywatności. Pamiętajmy też o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca na ubrania, książki czy żywność. Cztery osoby w jednej niewielkiej kuchni bez problemu się zmieszczą, ale musi być ona mądrze zaplanowana. Jeśli mamy mieszkanie 4-pokojowe lub większe, przydałyby się dwie łazienki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Studenci są pod pewnym względem dość przewidywalnymi najemcami. Jak już znajdą lokal, a współpraca z właścicielem dobrze się układa, mogą mieszkać przez kilka lat. Trzeba jednak pamiętać, że na wakacje wiele osób chce opuścić uczelnię i wyjechać na urlop bądź w rodzinne strony. I tu wymagany jest kompromis w postaci zniżek za czynsz za ten czas. W zamian za to można liczyć na gwarancję najmu od początku kolejnego roku akademickiego.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatki i opłaty lokalne 2014 - stawki maksymalne

Wynajem to sztuka kompromisu

Mieszkanie na wynajem powinno być oczywiście umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, a przede wszystkim szybkie łącze internetowe, gdyż dla większości studentów jest to podstawowy warunek w procesie poszukiwania mieszkania. Pamiętajmy jednak, że jeśli chodzi o wyposażenie, to dostosowując do niego cenę najmu, jesteśmy w stanie prawie zawsze znaleźć nabywców. Wielu młodych ludzi zaakceptuje „babciowy” dywan, czy meblościankę z lat 70-tych, pod warunkiem atrakcyjnej ceny najmu lub lokalizacji w sąsiedztwie uczelni. Nie zawsze trzeba więc inwestować w nowy sprzęt, choć z drugiej strony znajdą się zapewne i tacy, którzy chętnie dopłacą za to, że w mieszkaniu będzie zmywarka i telewizor plazmowy.

Stawki najmu w miastach (mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 55-65 mkw.)

Miasto

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Bydgoszcz

1 050 zł

1 400 zł

Gdańsk

1 500 zł

1 900 zł

Kraków

1 550 zł

1 950 zł

Lublin

1 350 zł

1 750 zł

Łódź

1 100 zł

1 450 zł

Olsztyn

1 100 zł

1 500 zł

Poznań

1 500 zł

1 850 zł

Rzeszów

1 050 zł

1 450 zł

Szczecin

1 350 zł

1 700 zł

Toruń

1 050 zł

1 400 zł

Warszawa

1 900 zł

2 500 zł

Wrocław

1 450 zł

1 850 zł

Źródło: Home Broker

REKLAMA

Naturalnie studencki najem to nie kura znosząca złote jajko, operacja taka wiąże się z wieloma ryzykami. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku każdego najmu, można napotkać na problemy z wynajmem mieszkania. Wynajmujący może zostać zmuszony do znacznej obniżki ceny, co wpływa na rentowność inwestycji.

W przypadku mieszkań wynajmowanych studentom inwestor częściej narażony jest na zniszczenia w mieszkaniu, konflikty wewnątrz grupy wynajmujących (im będzie ich więcej, tym ryzyko większe) i tym podobne. Dodatkowo warto pamiętać o sytuacji demograficznej Polski – polskie społeczeństwo starzeje się, młodych ludzi (zatem i studentów) jest coraz mniej. Na przykład w latach 2007-2008 na Uniwersytecie Warszawskim studiowało 55 tys. osób, a dziś jest to ok. 10 proc. mniej. Wg CBOS powolny spadek liczby studentów w Polsce trwa od 2006 roku.


Stawki zależne od lokalizacji

Dla inwestora najważniejsze są dochody z tytułu najmu. Tu widełki są bardzo duże, bo zależne od lokalizacji, stanu nieruchomości, wyposażenia mieszkania i jego ustawności, a przede wszystkim miasta. Na przykład w Warszawie 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 55-65 mkw. to 1,9-2,5 tys. zł, ale już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku będzie to około 1,5-1,9 tys. zł, a w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Szczecinie jeszcze mniej.

Podpisując umowę najmu należy pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów, jest na to kilka sposobów. Po pierwsze kaucja. Zapisana w umowie i pobierana z góry 1- lub 2-krotność miesięcznej opłaty to zaliczka na ewentualne zadłużenie lub zniszczenia, która w przypadku bezproblemowego zakończenia współpracy, wraca do najemcy. Do umowy warto załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, dokumentujący stan i wyposażenie lokalu, który można dodatkowo wzbogacić o aktualne zdjęcia nieruchomości. W razie kwestii spornych pomogą one rozstrzygnąć wątpliwości.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów można zapisać w umowie zakaz zmieniania przeznaczenia mieszkania i podnajmowania go bez zgody właściciela oraz zapewnić sobie prawo głosu przy wszelkich przeróbkach i remontach.

Rynek wynajmu to rynek bardzo konkurencyjny, najważniejsze jest nie przesadzić z oczekiwaniami finansowymi. Analiza cen mieszkań w podobnej lokalizacji i w porównywalnym standardzie powinna pozwolić na znalezienie najemców w rozsądnym terminie.

Marcin Krasoń, Home Broker, nr tel. 609 980 403, marcin.krason@homebroker.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA